Jump to content

motor AAu pe golf 3?


e2mine
 Share

Postare recomandată

salutare!

am si eu o mare problema:am fost cu masina la rar si la omologare mi-au zis ca am motor de 1043cc AAu.Dupa cate stiu acest motor a echipat unele modele de polo...si cred ca era pe carburatie , nicidecum pe injectie...

Oare se poate pune acest motor pe golf 3 after market.Precizez ca la scanare cu vag-com imi recunoaste ca fiind motor 1.4 ABD si de cand am luat masina am inlocuit ambreiaj,distributie...toate piesele fiind cumparate pentru motor 1.4 ABD,care s-au potrivit :)

Astept parerile voastre ...si va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele de 1000, 1400 si 1600 difera doar diametrul pistoanelor, blocul fiind acelasi, dar are alt cod. Anexele sint aceleasi la toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Tot motor de 1.4 ABD am si eu dar am vazut ca sunt mai multe tipuri de motoare pe G3 ABU AAZ imi poate spune cineva care e diferenta si eventual de la ce vin aceste abrevieri? Si mai sunt cu multipunct sau monopunct, al meu ce fel e? mc

Modificat de crysti202000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu, ABU este 1,6, 55 KW sau 75 CP.

Cred ca AAZ este diesel de 1,9, tot 75 CP.

S-ar putea sa gresesc, mii de scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AAZ este motor 1.9D Turbo si s-au fabricat 2 modele.

1. Din 1991 pana la 1994 - AAZ Injection Pump Assembly Type: VE4/9-R433 55kW/75CP/4200 RPM

2. Din 1994 pana in 1998 - AAZ Injection Pump Assembly Type: VER 55kW/75CP/4200 RPM

A mai fost folosit si pe AUDI 80 (1992 - 1995), SEAT Cordoba (1993-2000), SEAT Ibiza (1993-2000), SEAT Toledo (1991-1999), VOLKSWAGEN Passat III (1988-1993), VOLKSWAGEN Vento (1991-1998).

@crysti202000 motorul tau este monopunct. Acele 'abrevieri' sunt codurile motoarelor. Fiecare tip de motor are asociat un cod chiar daca au aceeasi capacitate cilindrica 2 sau mai multe motoare pot avea coduri diferite datorita anului de fabricare si bineinteles anumite diferente constructive. Spre exemplu mie in Vivid Workshop imi arata 32 de coduri motor dar sunt doar 7 categorii de capacitati ale motoarelor (1.4, 1.6, 1.8, 1.9, 2.0, 2.8, 2.9) inclusiv cu cele cabrio care s-au fabricat pana in 2002. Ti-am atasat cateva fisiere poate te ajuta putin.

1.4ABD.pdf

1.4ABD_location.pdf

1.4ABD_uleiuri.pdf

1.4ABD_wiring.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!