Jump to content

schimbare curea alternator


calin13
 Share

Postare recomandată

Acum la randul meu as avea si eu o intrebare, din cauza acestei curele a alternatorul nu imi mai incarca bateria si am mers pe baterie, dar faptul ca nu mai aveam servo (servo fiind un mecanism care are nevoie de curent) este o consecinta grava sau e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    8

  • soila

    8

  • mury78

    4

  • emiliovasile

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce masina ai? Cumva bora?

Servo nu are nici o treaba cu curentul....in schimb are treaba daca ti s-a rupt cureaua deoarece pompa servo este si ea antrenata de cureaua de la alternator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum la randul meu as avea si eu o intrebare, din cauza acestei curele a alternatorul nu imi mai incarca bateria si am mers pe baterie, dar faptul ca nu mai aveam servo (servo fiind un mecanism care are nevoie de curent) este o consecinta grava sau e normal?

servo e hidraulica pe curea, de la golf5 e pe curent

aceiasi curea invarte alternatorul, compresorul si pompa servo, lipsa ei inseamna nefunctionarea lor :)

eu schimbasem cureaua pentru ca, cea originala avea 10 ani (am zis sa o schimb preventiv) dar la 110.000km arata foarte bine, se vede ca piesele facute acum 10 ani erau facute sa reziste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Maine o schimb si eu. Ceva recomandari in ceea ce priveste marca ? Contitech e ok ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mosu` am schimbat si eu saptamana trecuta cureaua si intinzatorul. Am luat Gates ambele, pret 180 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. se poate schimba doar rola de la intinzator, se gaseste de cumparat? iar cealalta rola de la accesorii este la fel cu cea de la intinzator? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am incercat sa comprim intinzatorul , dar nu am reusit pana la capat incat sa bag acel cui pentru blocare. alta metoda inafara de cea cu cheia de 16 nu este? am vazut ca deasupra de rola este o gaura. nu se potriveste vreo cheie pentru rotirea intinzatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

De ce nu ai reusit sa comprimi pana la capat?nu mai ai cursa la cheie sau care e problema?...

Pune cateva poze poate iti dam idei...si daca tot nu reusesti...apeleaza la un mecanic...aia e treaba de 30 de min...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit rola separat de la intinzator de la firma BTA. Stiti ceva de aceasta firma? Cod E2W5738BTA

Modificat de alinbum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

As avea si eu o intrebare: cureaua de la alternator poate sa suiere? Deoarece la mine si se aude un suierat ciudat si nush daca ii de la cureaua de alternator sau de la cea de distributie :)

Astept parerile voastre

Cand se schimba cureaua de la alternator mai tre schimbat ceva sau doar cureaua in sine?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

Da se poate, mai mult ca sigur este de la cureaua de accesorii (cea de la alternator). Este posibil sa fi nevoit sa schimbi rola intinzatoare, verifica la un service exact ce si cum.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pai am incercat sa , schimb si eu cureaua de accesorii acasa cu o cheie normala de 16 si nu se desface acea piulita de la intinzator neam(cat as trage de ea nu vrea sa cedeze...m am lasat pagubas)trebuie oare o tubulara sa prinda toata piulita?Deci incerc sa desfiletez inspre parbriz (m am uitat si pe filet si ala e sensul pentru desfacere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cam tirziu raspunsul...cu fixa de 16 am schimbat azi curea transmisie-ac.Pt schimbat curea daca impingi spre picioarele pasag./parbriz se detensioneaza intinzatorul si poti scoate cureaua.Am pus gates,68lei+incarcat ac cu robot,65lei.Pe canalele fuliilor am gasit cauciuc/pamint pietrificat...poate de asta mia distrus conti anterioara(1 an a tinut).Nu am scut.Vedem cit tine,sa vina vara. 

Imag000.jpg

Imag004.jpg

Imag005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salutare, am luat o curea accesorii golf 4 1.4 BCA si nu reusesc sa o montez,am blocat intinzatoru cu un bolt ,cea veche a iesit usor dar cea noua nu am reusit,intrebarea este care este cursa maxima la intinzator? Sa slabesc  mai mult ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua este OE de la reprezentanta VW banuiesc ca mi.au dat ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ma puteți ajuta cu un tutorial de a schimba cureaua de accesorii la o skoda fabia 2002 1.4 16v cod motor AUB. 

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta te rog in aria Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!