Jump to content

Schimbare telescop haion


Valentin
 Share

Postare recomandată

Deoarece vechile telescoape nu-si mac fac treaba am decis sa le schimb. Am cumparat Lip dar cand sa le montez m-am impotmolit. Oricat as incerca sa le comprim, nu reusesc. M-am urcat chiar pe unul din ele si tot n-am reusit. E ceva ce-mi scapa sau trebuie sa mai pun cateva Kg pe mine? :)

Au ceva sigurante care trebuie scoase? Orice sfat este binevenit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am intampinat-o si eu cand le-am schimbat, mam urcat pe el dar nu s-au comprimat nici 1mm.Nau nici o siguranta.Telescoapele se monteaza cu hayonul deschis,cineva trebuie sa-l tina ca este destul de greu.Cand le montezi si incerci sa inchizi portbagaju osa vezi ca se comprima.Numai bine, spor la treaba :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v@sy are dreptate. Nu ai de ce sa le comprimi. Eu le-am schimbat singur si am variant. Schimbi cate unul pe rand, cu o mana ti hayonul iar cu cealalta il pui pe cel nou.

La mine singura problema, a fost ca numai am putut sa pun la loc sigurantele de la telescoapele vechi.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mam chinuit sa pun sigurantele la loc,iar apoi de vreo 2 ori mi-a sarit un capat de la telescop de la loc, dar acum merg bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multam pentru ajutor!

Maine, daca nu ploua, incerc sa le pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am plimbat cu telescoapele in portbagaj cateva saptamani crezand ca o sa-mi ia ceva timp pana le schimb.

Le-am schimbat pe amandoua in 5 minute. Multumesc pentru ajutor, altfel cred ca mai stateam ceva timp pana ma apucam sa le schimb :)

Telescoapele luate de mine aveau sigurante, nu a trebuit sa le reciclez pe cele vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Lip am avut, dar nu au avut sigurante suplimentare. Poate le-a ciordit cineva din cutie.

Oricum e super acum cand deschizi portbagajul si hayonul se ridica singur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin spus. Ma obisnuisem sa-l tin cu capul cand ma trimitea nevasta pe la supermarket-uri. Acum fac cumparaturi de placere :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
E putin spus. Ma obisnuisem sa-l tin cu capul cand ma trimitea nevasta pe la supermarket-uri. Acum fac cumparaturi de placere :lol:

si eu am aceeasi problema. aveti idee ce firma de telescoape hayon sa cumpar? si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu si Valentin am luat marca Lip. Eu am dat 65 de lei buc.

Du-te la un magazin de piese auto si vezi cat te costa.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. A-s vrea sa pun telescoape dar la capota. Nu ma poate ajuta cineva??? Adica, ce marime, cum si unde a-r fi potrivit sa montez/??? Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare la toata lumea.Eu la variantul meu am o chestie in plus la hayon un fel de accesoriu nu stiu cum sai spun.Am gasit pe la dezmembrari niste telescopuri care pe masina respectiva tineau foarte bine hayonul insa cand le-am pus la mine erau mai proaste ca ale mele.Intrebarea mea era oare am ceva prin haion de e asa greu sau pur si simplu imi trebuie altele noi?astept niste pareri.Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai o chestie de plastic prinsa pe hayon care vine in prelungirea barei de protectie. Asa am vazut la versiunile Yachting. Nu cred ca este asa de grea.

Telescoapele care le-ai gasit erau pt. hatchback sau pt. variant?

Eu zic sa iti cumperi unele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea erau tot de la un variant..dar banuiesc ca trebuie schimbate cu unele noi cel mai bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

postati si voi cu preturi si de unde le-ati luat.....

tot 2 bucati mi-ar trebui si mie,am yachting,si intr-adevar este mult mai greu hayonul decat la cele fara acea bara de plastic...este defapt un cauciuc destul de tare si plin acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu si Valentin am luat marca Lip. Eu am dat 65 de lei buc.

Du-te la un magazin de piese auto si vezi cat te costa.

Bafta

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut baieti am vazut ca discutati sa puneti telscoapele la capota,eu unul am pus un telescop tot de haion si msi se ridica perfect capota si in plus e de ajuns cu unul singur pt ca nu este asa de grea fata de haion...iar cat despre montare am anulat unul din suruburile de la aripa cand ridicati capota daca va uitati si va alegeti o pozitie care vedeti ca vi sar potrivi(aici e vorba de inclinatia,unghiul la care puneti telescopul...am sa revin cu o poza sa va ajut sa aveti ideee.salut si o zii buna la toti!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu ieri sa pun un amortizor de variant dar lovea capota in el :blink:

Asteptam o poza de la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti am revenit si cu pozele pt montare telescop capota asa cum am promis si imi cer skz pentru intarziere...

post-90471-0-48409700-1320764922_thumb.j

post-90471-0-13365400-1320764932_thumb.j

post-90471-0-13938500-1320764943_thumb.j

post-90471-0-23550300-1320764961_thumb.j

post-90471-0-29980000-1320764973_thumb.j

Modificat de florin fbl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele sunt de pe net.

Pune si tu unele reale daca ai daca nu las-o moarta.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da sunt de pe net dar principiul e acelasi si la mn si nu are rost sa mai stau sa fac poze,incercati si voi mai multe posibilitati cu inclinatia telescopului si app trebuie sa dati jos acele tampoane de cauciuc de vin pe marginea aripi pt a nu lovi telescopul in ele si apoi capota in telescop...pana ami da seama si eu am desfacut unul din cele 3-4 suruburi de vin pe aripa si nu cadea perfect asa ca l-am pus la loc si am facut o noua repozitionare a telescopului si am reusit,,ce stiu sigur este ca trebuie desfacut surubul de sus al balamalei capotei cand aceasta este saltata sus si in locul acelui surub puneti unul din acela cu cap rotund special de telescop si o sa vi se potriveasca perfect si la filet si absolut tot....la fel procedati si la ilocuirea cu cel de pe aripa akum nush dimensiunea telescopului...eu de exemplu daca va uitati atenti pe marginea la aripa cand ridicati capota exista gaura aceea dreptunghiulara unde a fost pus tamponul,atunci taiati putin din filetul din surubul special de telescop(cel cu cap rotund)si cu o piulita si o saiba rezolvati problema fara a mai da jos nici un surub de pe marginile aripi(eu treaba asta am facuto la un prieten pt ca el avea telescopul putin mai mare ca al meu si nu aveam dc sa i fac prinderea de capota pt ca eream nevoit sa dau o alta gaura si nu a vrut lucru asta si mi-a trebuit putina imaginatie si am reusit fara a mai da alte gauri sau altceva,akum trebuie sa aveti si putina viziune si sa faceti mai multe incercari sa inchideti deschideti capouta sa va dati putin seama)greu nu este dar akum depinde cat de capapili sunteti...o zi buna si spor la lucru!!!daca va mai pot ajuta cu ceva postati si de indata am sa va raspund....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru ca vroiam sa schimb telescoapele am citit acest topic pentru a ma documenta. De curiozitate am incercat sa pozitionez un telescop vechi la capota si timp de jumatate de ora am incercat sa "bag cubul in gaura de cerc". Este imposibil, telescopul comprimat nu are cum sa stea acolo fara sa impiedice inchiderea corecta a capotei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Mirciuk_mk3

Cazul de mai sus se refera la telescopul model"tuning",voi prezenta aici cum am eu,2 telescoape normale de haion de golf3 cu 4 usi(din cate stiu cele de brek sunt prea lungi).Trebuie neaparat 2 pt.ca greutatea capotei o sa provoace indoirea tablei unde este prins jos telescopul.Pozele si explicatia de mai jos nu-mi apartin ,dar sunt modelul dupa care am lucrat eu, si sunt destul de clare.

Poza 1 este cu masina mea,singura diferenta este ca eu am pus invers telescoapele,adica cu partea groasa jos.

"Tot ce este necesar e asa:

- 2 pistonase hayon + 4 suruburi cu bila in cap (suruburile originale care vin montate pe stalpi si hayon) ;

- 2 sau 4 saibe metric 8 ;

- 2 piulite obisnuite - metric 8 ;

- 2 chei de 13.

.

Cum se monteaza:

-se desfac 2 suruburi de la balamalele capotei.. cate unul din fiecare parte si se pune cate un surub cu bila in cap;

-se scot tampoanele de cauciuc de pe aripi si se pozitioneaza in alta parte.. in caz ca nu doriti sa renuntati la ele;

-se monteaza celelalte 2 suruburi in locasul dreptunghiular unde au fost tampoanele fiecare cu saiba si piulita... folosind 2 chei fixe puteti lasa suruburile ce vin montate pe aripi, putin slabe si sa le strangeti dupa ce ati pus pistonasele."

Toata discutia este cam off-topic,acolo scrie"schimbare telescop haion" si noi am ajuns la capota,era bun un alt topic sau sa fie completat titlul,dar daca tot am discutat pe aici,asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!