Jump to content

Frana - blocheaza intai roata din dreapta fata


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Salut,

Recent am schimbat placutele de frana fata, si am observat ca la o franare brusca imi blocheaza intai roata din dreapta fata, o tarsaie pe asfalt iar celelalte inca se rotesc. Ma gandesc ca ar fi problema pe zapada ca o sa ma invart in strada la prima frana daca se blocheaza intai roata din dreapta. Dupa schimbarea placutelor am reglat frana de mana, am mai strans sufele, este posibil sa creez mai multa presiune pe un circuit de frana daca strang frana de mana? Frana de mana am reglat-o cat sa imi franeze intai fata. Exsita ceva ce as putea face eu, fara interventie de service?

(masina nu are ABS)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca mai citeai si tu pe forum pe aici, cand schimbi placutele de frana, o perioada nu franezi brusc, pana se "aseaza" placutele (ia forma discului). oricum franele trebuie aerisite cand schimbi placutele, cel putin la dacia mea asa faceam, la asta inca nu am schimbat sa stiu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frana de mana am reglat-o cat sa imi franeze intai fata. Exsita ceva ce as putea face eu, fara interventie de service?

Nu inteleg ce treaba are frana de mana cu rotile fata !

Mai aeriseste inca o data instalatia,incepand cu roata cea mai departe de pompa de frana,eventual schimba si lichidul de frana daca este mai vechi de 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca mai citeai si tu pe forum pe aici, cand schimbi placutele de frana, o perioada nu franezi brusc, pana se "aseaza" placutele (ia forma discului). oricum franele trebuie aerisite cand schimbi placutele, cel putin la dacia mea asa faceam, la asta inca nu am schimbat sa stiu.....

"pai daca mai citeai si tu pe forum pe aici" - LOL =)) :offtopic:

1.Situatia face ca "recent" insemana "de curand", in timp, nu in nr de km parcursi, adica pot spune ca am peste 300km cu placutele astea noi, si sunt rodate si asezate destul.

2.Nu vad ce rol are aerisirea circuitului de lichid cand schimbi placutele :huh: , ca doar nu desfac si tevile, garnitrui, pompa.. etc. Se face aerisire daca schimbi lichidul sau daca ai pierderi, oricum in alte situatii, deci nu ai nici o obligatie sa faci aerisire la schimbat placute...

Eu tind sa cred ca reglatul franei de mana mi-a influentat cu ceva diferenta asta de franare intre roti, nu s-a manifestat asa niciodata de cand am masina, pana acum cand am reglat eu frana de mana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frana de mana e numai pe spate.nu are legatura cu frana de pe fata.dupa cum zicea si colegul, aeriseste circuitul si schimba lichidul, pentru ca acesta absoarbe apa in timp si isi pierde proprietatile.producatorul recomanda schimbarea lui la 2 ani.nu spun ca asta e sigur cauza, insa este foarte posibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca scap mai usor daca reglez iar frana de mana, credeam ca are vreo influenta. Cu ocazia asta schimb si lichidul de frana...

Multumesc pentru raspunsuri! o sa postez si rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frana de mana influenteza putin si frana la rotile de pe fata,dar in nici un caz sa iti tina fata mai intai. cu piciorul apasat pe pedala de frana trage frana de mana si vei observa ca se va intarii putin pedala pt ca se creaza presiune ,insa verifica si repartitorul pt k nu trebuie sa ti se blocheze fata knd tragi frana de mana si mai cu seama sa se infraneze prima fata. intelegeam daca aveai citroen k la alea frana de mana blokeaza toate rotile-la modelele mai veki.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arabel nu imi blocheaza rotile din fata frana de mana, frana "de picior" o blocheaza intai pe cea din dreapta fata. Eu credeam ca am strans prea tare sufa din dreapta de la frana de mana si astfel sa fi produs o presiune mai mare pe circuitul din dreapta al franei de pe fata si astfel cand as fi calcat frana de picior s-ar fi actionat mai puternic frana din dreapta fata, d-asta am facut referire la reglatul franei de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wizard84, da-o in colo de frana de mana ca nu are legatura cu problema ta. S-ar putea sa ai probleme cu pistonasul de la etrierul din dreapta fata, verifica daca nu care cumva se incinge roata. S-ar putea ca pistonasul sa fie gripat si sa nu se mai indeparteze suficent de mult de disc. Ce placute de frana ai pus? Incearca sa faci schimb de placute intre roti si vezi cum se manifesta? (am vazut placute de frana cu compozitie diferita, din loturi diferite). Chiar daca nu e necesara aerisirea sistemului la inlocuirea placutelor, e recomandat sa incerci sa o faci, mai elimini o posibila cauza :) si eventual schimba si lichidul de frana. Parerea mea: este de la etrier, pistonas blocat. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa-i dau dreptate lui FantomA.

Arbel, sa ma pici cu ceara si tot nu vad legatura dintre frana de mana pe de-o parte si repartitorul fortei de franare si franarea rotilor din fata, de cealalta parte. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil nu am explikt prea bn de nu am fost inteles la partea q repartitorul si presiunea din instalatie....

deoarece masinile nu sunt noi e posibil ca discurile sa nu fie tocite uniform; cel care a avut masina inainte si a skimbat placutele de frana o fi aerisit-o si el ca sa i tina pe ambele roti-cele din fata- si aqm cand tu ai skimbat placutele e normal ca sa nu iti tina frana pe ambele roti. asa vad eu logic.in concluzie aeriseste-le si vezi cum se masnifesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica un pic pistonasul de la etrierul din stanga,in momentul cand schimbi placutele de frana trebuie sa impingi pistonasele in etriere iar daca au avut garnirurile crapate s-a adunat mizerie si calamina acolo iar in momentul cand ai impis pistonasul inapoi acesta se poate bloca si nu mai lucreaza corect

si eu te sfatuiesc ca si ceilalti colegi sa schimbi si lichidul de frana si sa aerisesti corect toata instalatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi sa intamplat la fel dk blochez rotile trage pe dreapta un pic.... la mine o fost pe ploaie si cauciucurile is ca niste lubenitze probabil k de aia...si in plus la golfu meu de la frana de mana se duc doua cabluri in spate de acolo nu mam uitat mai departe..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!