Jump to content

flanse amortizoare vr6


79gti
 Share

Postare recomandată

stie cineva ce dimensiuni au flansele la amortizoarele din fata,ma refer daca difera la vr6 fata de celelalte modele

mi-am cumparat o suspensie si nu mi se potriveste cum trebuie pe g3vr6 desi cand am comandat-o de pe ebay era pt vr6

ultima spira a arcului de pe fata este mai mica in diametru fata de arcul original,aprox 1cm,flansa nu se mai aseaza bine pe arc din cauza ca e prea mare,ma gandeam sa schimb flansele dar nu stiu daca gasesc mai mici,cred ca arcurile pe care le-am luat nu sunt de vr6 din mom ce nu-s identice cu cele originale

daca aveti niste flanse pe acasa v-as fi recunoscator sa-mi spuneti ce dimensiuni au si eventual sa le cumpar

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai multe modele de arcuri si de flanse. asta se intampla daca le iei separat. cauta flanse pt dimensiunea arcurilor ce le ai,banuiesc k sunt mai ieftine decat arcurile,sau daca poti vinde ce ai luat si cumpara ansamblu arc-amortizor cu totul k vine complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am niste flanse daca le aduci pe ale tale facem schimb,0722501091.

Modificat de christofor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aflat ca ar fi 3 dimensiuni de flanse 110 x 110 x 40 112 x 112 x 40 110 x 110 x 41

acum ramane sa o demontez sa vad exact cat are arcul si ce diferenta este,pe urma sa caut si flansele care se vor potrivi

nu am ce sa vand ca nu am luat-o s-o vand,mai ales ca masina sta super bine pe asfalt si e fabricata in germania,a costat 130e(4 amortizoare si 4 arcuri)mai bine de atat nu cred ca se gaseste

christofor ms mult,te sun imediat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 130 de e set complet ...... :frigbaitata: permite-mi sa zambesc.... e normal sa nu se potriveasca....si apropo de unde stii cum sta in curbe masina daca nu ai montat suspensia? Sau ce ar trebui sa inteleg din ce ai scris acolo ca sincer imi da cu virgula la fraza asta: "nu am ce sa vand ca nu am luat-o s-o vand,mai ales ca masina sta super bine pe asfalt si e fabricata in germania,a costat 130e(4 amortizoare si 4 arcuri)mai bine de atat nu cred ca se gaseste "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate tu crezi ca eu am timp sa stau sa pierd vremea cu minciuni sau sa bat campii?am postat ca aveam nevoie de ajutor nu ca sa ma aflu in treaba sau sa se apuce altii sa comenteze aiurea,suspensia este masca dts silver edition si a costat 130e si transportul inca 15e din germania in franta,am cumparat-o cat am stat in fr,am scris eu undeva ca nu am montat-o?e montata ca am crezut ca va intra flansa pe arc presata de la greutate,a fost greseala mea,la gropi mai mare trosneste un pic pe dreapta.

crede-ma ca nu e normal sa nu se potriveasca,daca o cumperi din magazin probabil ca mai dai 100e in plus,mi-au trimis factura si garantie,nu cumpar niciodata la nimereala,la banii astia erau si alte no name-uri dar nu m-am riscat si am luat-o pe asta la raport calitate pret f bun,cred ca mi-au trimis ei alte arcuri.....voi pune poze cu suspensia (montata deja) si linkul de pe ebay daca il mai gasesc

la criticat si facut misto toti se pricep,cand ai nevoie de ajutor la o problema nu se inghesuie multi sa posteze,eu cand pot si stiu sa ajut pe cineva nu ezit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

flansele la golf 3 sunt de 2 marimi (cele mici - pana in anul 1994 si cele mari dupa 1994)

te poti duce la magazin si sa verifici / sa cumperi urmatoarele piese : flansa metalica+busca aceea mare de cauciuc + rumentul am avut si eu aceeasi problema numai ca eu luasem arcuri mari in loc de arcuri mici.

spor la teaba.

brgds,

edi

Modificat de rac3mast3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult edi,o sa ma apuc de ea zilele astea,voi scrie ce am rezolvat

frumos golful tau

te salut!

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce dimensiuni au flansele la amortizoarele din fata,ma refer daca difera la vr6 fata de celelalte modele

mi-am cumparat o suspensie si nu mi se potriveste cum trebuie pe g3vr6 desi cand am comandat-o de pe ebay era pt vr6

ultima spira a arcului de pe fata este mai mica in diametru fata de arcul original,aprox 1cm,flansa nu se mai aseaza bine pe arc din cauza ca e prea mare,ma gandeam sa schimb flansele dar nu stiu daca gasesc mai mici,cred ca arcurile pe care le-am luat nu sunt de vr6 din mom ce nu-s identice cu cele originale

daca aveti niste flanse pe acasa v-as fi recunoscator sa-mi spuneti ce dimensiuni au si eventual sa le cumpar

multumesc

Aici ai scris negru pe alb ca ai cumparat suspensia de pe ebay si ca arcul este mai mic decat originalul. La 130 de e suspensie completa(asta inseamna arc + telescop) imi vine f greu a crede ca prezinta garantie acest produs. L-a asta m-am referit. Nu mai sari in sus. Du-te la magazin cu talonu si comanda flansele. Inainte de asta vezi ptr ce an de fabricatie este modelul tau de supensie. Daca tot vrei sa fi ajutat da si un cod la produsul tau ceva date sa vedem despre ce este vrb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa fac poze,pana la urma am pus arcurile originale,am mai taiat o spira sa nu fie ridicata in fata,am pastrat amortizoarele noi dts si daca voi gasi cand am timp sa caut niste flanse care sa se potrivesca pe arcurile dts le voi pune atunci cu totul,e dif de aproape 1,5 cm la ultima spira(spira arcului dts fiind mai mica),sunt multumit cum sta pe asfalt si acum,

am cautat pe ebay sa va arat ce am cumparat exact dar nu se mai gasesc decat arcurile,set complet nu am mai vazut http://cgi.ebay.de/Tieferlegungsfedern-40-...9QQcmdZViewItem de aici am cumparat-o,multumesc pt ajutor

post-6581-1228323125_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o problema de gen . am luat niste arcuri pt fatza , sport , si au gura aia mai mare , flansele stock erau ...prea mici , intra in arc ...de unde gasesc si eu niste flanse mai mari ? am decat una ....care merge ... cum aflu de unde e cum e ce e si asa mai departe ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare.Pe amortizoru dreapta stanga in troncane flasna de numa numa.E vreo problema daca merg asa cu ea?Ca deocamdata nu am bani sa o schimb.

Si inca ceva.Daca o schimb(flansa) mai trebuie facut unghiul?(adica mai trebuie reglat capatul de bara?) sau trebuie facuta doar inclinatia rotii? :) astept raspunsuri :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca troncane puternic schimb-o cat mai repede. La capatul de bara nu se mai umbla, se face inclinatia rotii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,am inteles.Troncane destul de puternic,mai ales la curbe la dreapta cu gropi.

Am si o vibratie suspecta ce apare la ~90km/h si se simte in volan.Rotile sunt echilibrate toate.Se poate ca vibratia sa fie din flansa amortizorului?Se poate strica amortizorul din cauza flansei?

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi-am schimbat toata suspensia ,fata-spate.Problema e ca acum se aud niste zgomote la gropi pe spate.Mentionez ca nu am schimbat flansele spate.Posibil sa fie de la amortizoare pt ca sunt prea tari si flansele sunt vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!