Jump to content

Distanta dintre prezoane la jantele de Passat B5 sau B5.5


nushi
 Share

Postare recomandată

  • 3 years later...
  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wasabios

    7

  • vw_boy

    6

  • C o s m i n

    5

  • Roger

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intrebare privind prezoanele pt passatul meu 2003.

mi-am luat jante de tabla de 15 6j et55 pt iarna de la un sharan sau touran (nu stia nici vanzatorul exact). prezoanele mele de la aliaj aproape ca trec prin gaurile de la astea. la rezerva am tot tabla de 15 insa are gauri mai mici si prin ea nu trec. atat cele de aliaj ce le avea cat si astea de tabla sunt OEM

stie cineva ce dimensiuni tb sa aiba noile prezoane , sa stiu ce sa caut ? sau este alta varianta ?

Modificat de wasabios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta varianta in afara de cumpararea unui alt set de prezoane, nu prea vad.... identifica modelul de masina de la care sunt jantele si cauta prezoanele SH, la dezmembrari.... sau aftermarket - au cei care vand jante, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa dau de cel ce mi le-a vandut. a spus ca sunt OEM de pe un Sharan, el nu mai are prezoanele. La magazin e 14 lei unul , 280 lei 20 bucati, f f mult, am dat 220 pe jante.

Oare la filet ar fi la fel de sharan si de passat ? ma gandeam sa iau unul si sa dau la un strung sa-mi fac dupa el , sau eventual niste saibe speciale la strung pt ce am eu acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu prezoane. Eventual le masor sa comparam cu ce ai tu nevoie.

Referitor la jante... ET55 e foarte rau pentru Passat B5.5. O sa fie cu 2cm mai in interior decat ar trebui. Chiar si cu ET45 parca e o roaba. Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata cu 55...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma deranjeaza ET-ul, oricum sunt doar pt iarna, viteza mica, drumuri mai putine. cele de sharan au acelasi filet ca cele de pe passat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET 55 pe Passat B5.5 :lol: Cred ca glumesti? Ai reusit sa le montezi pe masina?

Nu o sa mai poti pune lanturi pe roti...ET 55 e exagerat... E cam pericol sa pui jante cu ET 55 pe Passat!

Oricum e alegerea ta! Am pus eu doar de proba jante de G5 cu ET 50 pe Passatul meu si aratau rau...bagate tare in interior... cam la limita daca te uitai din spate nu aratau deloc bine!

Eventual pune o poza cu jantele dupa ce le vei monta pe masina!

L.E. Poate sunt ok doar daca mergi intotdeauna cu volanul drept :icon_cheesygrin: ...eu cred ca ating sigur in ceva cand o sa iei curba...

Pt B5.5 trebuie un ET de maxim 45...nu conteaza intotdeuna doar prinderea jantei...trebuie gandit si la restul!

Modificat de vw_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET55 e foarte rau pentru Passat B5.5. O sa fie cu 2cm mai in interior decat ar trebui. Chiar si cu ET45 parca e o roaba. Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata cu 55...

ca o drezina..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat timp cat nu agata nicaieri nu ma deranjeaza aspectul exterior. am observat sistemul cu placutele de frana e la maxim 5 mm de janta. eu voi pune capace oricum.

o sa pun si poze dupa ce rezolv cu prezoanele.

astept sa imi spuna cosmin daca se potrivesc ale lui si eventul un pret, intre timp mai cau in iasi la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ai inteles despre ce e vb...ce e ala ET (offsetul jantei) si J (latimea jantei) pt o janta!

ET se refera la offsetul jantei (mai pe intelesul tau cum sta janta - mai in interior sau mai in exterior) care poate fi mai mare sau mai mic.

ET standard in conditii normale si de siguranta pt Passat B5.5 e de 37..tu vad ca vrei sa pui ET 55...Ma rog alegerea ta si pana la urma decizia ta!

Daca o sa dea cu zapada cred ca vei ramane intepenit :blink:

Macar le-ai probat pe masina sa vezi daca ating in ceva?

Asteptam poze cu jantele montate pe masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ce e ET-ul, ce e peste 40 intra in interiorul masinii, ce e prea mic iese in afara si poti agata in aripa sau spoiler.

rezerva mea e de 37 cum ai spsus si tu. cel ce mi le-a vandut mi-a zis ca ar avea et 45 , insa dupa ce am dat rugina jos am vazut pe ele un cod 7m0601027f dupa care am aflat de ET55.

am mers cu ele de la vulcanizare pana acasa, cam 300 m. nu am auzit niciun sunet ciudat, nu am simtit sa agate.acum le-am pus iar pe cele de vara ca nu am incredere in prezoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET45 era pentru B5. B5.5-ul e mai umflat si are loc cred ca pana la ET30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat si eu acum 2 saptamani, jante de tabla pentru iarna. Dupa ce am parcurs acest topic m-am dus sa vad ce scrie si pe ale mele, este trecut ET 45. Este vreo problema ca am inteles ca ET 37 ar fi pentru b5.5 ? Am vazut expresia asta in topic - ''Chiar si cu ET45 parca e o roaba'' Adica este mai interior sau in exterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rotile mai in interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET45 era pentru B5. B5.5-ul e mai umflat si are loc cred ca pana la ET30.

Asa e da...B5.5 e mai umflat decat B5...e o mica mare diferenta :icon_cheesygrin:

Eu astept cu mult interes poza din spatele masini cu jantele avand ET 55 montate pe Passat B5.5!

Modificat de vw_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa scriu ce am rezolvat eu cu jantele de sharan cu et55 pe passat .

am luat prezoane de sharan (100 lei de la dezmembrai-20bucati). acestea sunt cu 1cm mai lungi si au capul mai mare.

prezoanele ajung in fuzeta, nu se mai invarte roara.

prezon.jpg

avand in vedere ca si janta cu et55 trece milimetric pe langa etrier (placute frana noi) am luat decizia sa imi fac niste flanse distantiere din aluminiu dur rectificate plan. am facut o tiganie, probabil nemaintalnita pe passat dar era cea mai ieftina varianta, deja se dusese bugetul cu prezoanele.

flanse.jpg

asa am scapat de taiat din prezoane si am rezolvat si cu et-ul partial (am ajuns la ET 47 iar ET45 e acceptat de passat).

inca nu le-am montat , nu stiu daca se potrivesc daca agata in ceva , dar voi reveni cu poze si pareri dupa cateva zile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfuuu... sincer n-as fi facut asa ceva.

Flansele alea banuiesc ca ti le-a facut un strungar. Eu n-as fi riscat. Si cu cele originale e posibil sa-ti bata rotile. Nu vreau sa ma gandesc cu astea ce probleme poti avea.

Daca socotesti pretul jantelor + pretul prezoanelor + pretul distantierelor... crezi ca ai iesit mai bine decat cu niste jante de Passat? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost sa le montez la un service si m-au facut aia sa renunt la tot.. cica janta nu ar fi stat bine pe butuc daca folosesc distantierul, s-ar fi tinut mai mult in prezoane..

asa ca am pus anvelopele de iarna pe aliaj si m-am intors la vechea poveste. de acum o sa trebuiasca sa scot macar partial banii pierduti..

nu am ce poze sa mai pun cu et55 pe passat ca acum sunt cu oem et37

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wasabios, am avut si eu vro 2 saptamani pe spate niste distantiere cu 8 gauri de 20 mm...aveam impresia ca cea din stanga spate cam bate, aceeasi senzatie ca atunci cand ai un cauciuc cu ''galma'' ...

nu recomand astfel de artificii.

buna remarca celor de la service, cand ai pus distantiere jantele se tin pe prezoane nu mai vin pe butuc.

daca doamne fereste dai intr-o groapa mai serioasa la viteza, si esti si oarecum incarcat ai sansa sa se rupa prezoanele. atunci sa vezi bucurie. ce e drept sansele sunt mici, insa e o situatie posibila.

ai facut bn ca ai renuntat la ele sa nu iti para rau, gandestete la consecinte.

parerea mea;

sper ca ce ai decis pana acum sa fie si o decizie finala. numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B5.5 roata se centreaza mai intai pe butuc! Dupa care urmeaza sa fie montata cu ajutorul prezoanelor...e foarte logic si sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wasabios bine ca ai pus in discutie subiectul cu jantele de tabla de la Sharan pentru Passat B5.5. Gasisem 4 jante de tabla originale vw sharan ca noi la pretul de 250 lei setul. Ce teapa imi luam ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot eu. Pentru Passat-ul din semnatura jante de tabla pe 15, cu ET47 sunt OK? Am vazut ca cele de sharan cu ET 55 nu sunt bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok. Cam in interior, dar nu ating nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!