Jump to content

problema cu antifurtul la roti(prezon)


gabimok
 Share

Postare recomandată

La reprezentanta , e in jur de 4,6 roni unul..:tuktuk:

Modificat de radiomaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    4

  • Clodius

    4

  • Intrus

    4

  • rempha

    3

Salutare , in legatura cu furatul rotilor , daca ai janti de 1500 de euro pe masina eu zic ca totusi merita acel antifurt nu?

Iar in legatura cu vulcanizarile , eu nu ma duc la ei din 2 motive :

1. Am si un VW Golf 5 cu jante de 17 si mi-au zgariat jantele intr-un hal fara de hal in zona unde baga pistolul pneumatic . Mai bine intr-o zi insorita le schimb eu .

2. Au un prost obicei sa ridice masina prost si sa iti zgarie partea de jos .

Modificat de Radek
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am facut pana ieri si ma duc la o vulcanizare de cartier.

Pun baietii pistolul pneumatic, dau de 2 ori si vad ca nu se desface prezonul. Se uita la prezonul antifurt, la el au incercat din prima, si ce sa vezi? Florile din interiorul lui se dusesera. Dau vina pe cel care mi-a schimbat cauciucurile ultima oara si ridica din umeri. Ii intreb, eu ce fac pt ca am pana? De aia am venit aici.

Ma pun sa virez roata la maxim si sa dau in spate usor. Dupa 3 secunde descopera un holsurub in cauciuc. Il scot, baga un fel de pila rotunda si apoi un snur trecut printr-o chestie ascutita ca si cum ai coase.

Pana acum e ok cauciucul, dar ce fac cu prezonul? Cum il desfac sau mai degraba unde?

Dau maine un telefon la Auto Soft, sau imi puteti recomanda altundeva?

Cat costa un set nou de prezoane cu antifurt? Mai merita sa-mi iau, sau pun din cele normale?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-ti din cele normale, si eu am patit aceeasi chestie deci nu e ceva intamplator. A durat cam 1 ora pana au reusit sa scoata prezonul vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt cam in aceeasi situatie... si ma gandesc de care sa-mi iau, simple sau cu antifurt... (am jante aliaj 16')

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot jante de aliaj pe 16" am...nici nu conteaza, pur si simplu inlocuiesti prezoanele cu cap "antifurt" si pui unele normale. Mai trebuie sa schimbi si capacelele pentru ca capacul antifurtului este mai scurt decat capacul celui normal.

Modificat de Burito09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca la autosoft au cu antifurt la 80 ron setul. Dupa ce spuneau ei... cica ar fi mai bune, floarea ar fi mai groasa... daca ma pot exprima asa..

Prezoanele din targ sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din targ le iei in targ o sa te duci sa le desfaca...ce intrebari puneti, daca aia de la skoda au pus prezoane de skoda si voi la fel trebuie sa puneti sa aveti siguranta.

Se strica pt ca nu se strang cum trebuie si nu se baga cheiea cum trebuie pe ele, va duceti la toti idiotii cu vulcanizari in drum si habar nu au sa folosesca cheile din dotare, mai ales pistolul pneumatic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asadar, tot la Autostil am ajuns. Din pacate era cam tarziu si dureaza ceva timp sa desfaca prezonul asa ca am facut programare pt sambata.

Se bate o tubulara in capatul prezonului. Daca nu functioneaza nici asa atunci se ajunge la surub cu filet invers.

Eu unul nu mai risc si-mi iau prezon (prezoane) normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau dai gaura in centrul capului prezonului cu burghiu de 10 pana ajungi la janta si de aici se rupe capul si se desfileteaza ce mai ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel: daca stiam crezi ca mai intrebam? ... NU. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se bate o tubulara in capatul prezonului.

Tot asa s-a rezolvat la autosoft, practic tubulatura batuta se intepeneste in capatul prezonului si se incearca desurubarea. Oricum la ei s-au dus zimtii de pe prezonul original si tot ei s-au chinuit 30 min sa o rezolve. Ttrebuie avut grija insa cu batutul tubularei in capatul prezonului pentru ca exista riscul de a zgaria janta.

In locul prezonului distrus am cumparat alt set antifurt de la ei (80 RON - originalul costa 200RON) si l-am pus doar la roata respectiva (acum tin 2 antifurturi la mine). Problema este ca nu se mai potriveste capacelul de plastic care acopera prezonul (e facut exact pe forma antifurtului original).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat te-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-a costat nimic sa-mi scoata prezonul rupt pentru ca ei l-au strans ultima data si ei l-au rupt cand am fost din nou la ei. Probabil l-au strans prea tare si apoi au fortat cu pistolul pneumatic fara sa-l slabeasca in prealabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma simt pacalit. Tocmai am platit 60 RON pe o munca de maxim 1 minut si un prezon second hand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru jantele de aliaj exista chei speciale de impact, cu mansoane de protectie de plastic, tocmai sa nu zgarie janta cand se d/m prezoanele. Putine service-uri le folosesc. la fel ca si cheile dinamometrice.

http://bricoshop.allshops.ro/produs/8960/C...15+-+231+P.html

prezoanele antifurt sunt bune, mecanicii sunt extrem de prosti ( cei care folosesc pistolul pneumatic mai ales la stransul prezoanelor)

Cheia din dotarea masinii este gandita foarte bine. Lungimea ei nu permite strangerea exagerata a prezoanelor, deci folositi cu incredere.

Prezoanele nu se desfac singure in timpul mersului, daca au fost stranse cu cheia la mana. Apasati cu piciorul doar la desfacerea prezoanelor, nu si la strangerea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu uitati sa ungeti putina vaselina pe filetul prezoanelor daca ati fost nevoiti sa le dati jos . Orice material lucreaza in timp si in functie de ce substante ajung pe ele se pot suda cu usurinta de butuc . Astfel , primul care cedeaza este prezonul antifurt , deoarece laturile lui "de atac " sunt mai mici si se uzeaza la strangeri si desfaceri repetate. Incercati sa stati langa "meserias " la vulcanizare atunci cand va strange la loc prezoanele si daca el nu are sau nu vrea sa va puna , dati-i voi un flaconasi cu vaselina . Costa doar 4-6 Ron si va ajunge pentru o gramada de sezoane . Il puteti baga intr-o punga de plastic si nu ocupa mult loc ( langa roata de rezerva ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi ca "meseriasul" sa bata cu un ciocan mai mic antifurtul la introducerea lui in prezon pentru a intra pana la capat. Si prezonul antifurt sa fie strans de preferat cu cheia de roti, nu cu pistolul pneumatic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha, si eu am patit-o .. tot ca tractoristul cu piciorul pe coarba aia.... mi-a rupt toate razele dintr-un prezon antifurt. Am reusit sa le scot la o vulcanizare de unde am cumparat si un set de prezoane antifurt mai bune (dupa parerea mea).

Nu se mai potriveste capacelul acela dar nu conteaza. De acum mi le desfac singur, ca tot din cauza "profesionistilor" mi s-a rupt. Strangerea cu ciocanul acela dauneaza grav sanatatii, tale si a prezonului :))

Cius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Necazul este ca nici in reprezentante nu poti avea incredere. Intr-una din vizitele mele la Compexit Service (la inceputul acestui an) am prins un surub (pentru tabla) in roata dreapta spate. Am pus rezerva si am dus roata la ei sa o repare urmand ca mai tarziu sa ma duc sa o monteze la loc. Au stand special pentru treburi de genul asta si meserias care sa se ocupe. A dat frumos rezerva jos de pe masina si a montat roata reparata la loc cu pistolul dupa care a zis: "stai sa pun si dinamometrica". Sincer vorbind am fost impresionat de chestia asta mai ales dupa neplacerile pe care le-am avut in service-ul lor si Intrucat aveam peste 10000km mi-am zis ca nu ar fi rau sa schimb rotile fata-spate pentru a preveni uzura mai accentuata a celor de pe fata dar mi-a trecut repede cand mi-au spus pretul (undeva pe la 50RON numai demontat si montat fara echilibrat). Nu cu mult timp in urma mi-am cumparat din Olanda o cheie dinamometrica (cam cu 20 EURO) si am facut eu miscarea respectiva, ocazie cu care m-am lamurit din nou de profesionalismul celor de la Compexit. Mentionez ca doar roata dreapta spate a fost demontata de pe masina de cand am cumparat-o iar celelalte au fost stranse de fabrica. Cand ajung la roata cu pricina mi-am dat seama ca meseriasul a pus degeaba cheia dinamometrica pe prezoane pentru ca acestea erau exagerat de stranse si cu greu am reusit sa le slabesc (nu am prezoane antifurt, deci am putut sa trag fara mila de ele). Atunci am inceput sa imi fac griji ca nu e bine reglata cheia dinamometrica si am verificat-o pe rotile care nu fusese desfacute pana atunci (si care se desfaceau relativ usor doar cu mana, fara sa pun piciorul pe levier) dar mi-am dat seama ca de fapt cele din fabrica erau stranse cum trebuie (120NM) si cheia era reglata bine dar roata stransa de meserias era stransa prea tare.

De acuma incolo imi schimb singur rotile fara sa mai apelez la "meseriasi"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

stiti vreo vulcanizare in cluj unde ar putea sa imi demonteze un prezon antifurt distrus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pati-o un prieten la un Audi mai vechi, 2 ore ne-am chinuit 4 persoane cu o masina de gaurit, am rupt 2 burghie,si cu un aparat de sudura-cam nasol. Iti urez succes o sa ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pierdut antifurtul si merg fara ele de vreo luna, iei dalta si ciocanul si se deafac imediat, eu le-am demontat cand am schimbat jantele de iarna, deci e mult mai usor la table decat la aluminiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat azi in reprezentanta. baietii au fost super profesionisti. totul a durat 3 minute. am luat prezoane normale ca sa scap de antifurturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...se pare ca este o problema generala cu ele;

La mine s-au stricat de la schimbat rotile de vara/iarna si de-abia le-au scos aia..credeam ca nu le mai scot..

Insa un set nu este prea scump, parca 180-200 RON la reprezentanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!