Jump to content

Merita intercoolerul schimbat?


FABIAn RuSu
 Share

Postare recomandată

Intrebarea ar fi daca merita schimbat intercoolerul vechi cu aceeasi piesa identica, insa nou-nouta

Motorul functioneaza in parametri, nu sunt scurgeri de ulei prin zona, nu e crapat (din cate stiu) :D etc

Ideea ar fi cat conteaza uzura morala si fizica a celui vechi = 4 ani ca sa influenteze functionarea lui ca piesa

Nu e vorba de bani, precizez :)

Sau daca aveti vreo idee de alt SMIC mai bun in locul celui original de ASZ, astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FABIAn RuSu

    15

  • Bogdan_wrc

    5

  • psycho_mishu

    4

  • Beshcu

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu are nici un sens sa schimbi intercooler-ul daca nu e spart. Daca tot vrei poti eventual sa-l dai jos de pe masina si sa-l speli/cureti.

Practic nu are ce sa se uzeze la el ca sa trebuiasca schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iei un FMIC sau daca nu un SMIC TyrolSport sau BoostFactory. Dar nu cred ca merita inca daca nu ai modificari destul de mari la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce sa-l schimbi daca nu-ti face probleme?

curata-l eventual de scurgeri de ulei...si spala-l la exterior daca e murdar....dar in rest e un fier...care nu are uzura morala asa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa o luam asa: am intercoolerul vechi care stiu ca merge brici, atat doar ca are 4 ani si probabil ceva mizerie pe el si ulei inauntru, si un intercooler nou-nout virgin care doar trebuie montat

pe care sa-l aleg: il las pe veteran sau il montez pe rookie? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce sa pastrezi veteranul cand poti sa il pui pe cel nou ca sa nu te mai gandesti ca cel de pe masina e de 4 ani si ca poate ceda.Pentru orice eventualitate pastrezi si veteranul si daca "Beginnerul" da gres apelezi la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

dar ce ziceti de 2 SMICuri inseriate montate pe post si in locul de FMIC :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Montate unde?

Unul e ok, ca are locul lui in semiaripa dreapta, dar celalalt? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inghesuit in fata radiatorului

sau amandoua inghesuite in fata radiatorului (nu stiu daca incap pe lungime)... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai nu-s daca au loc in fata radiatorului, avand in vedere ca sunt mai "groase" decat FMIC. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iese combinatia o sa o brevetez cu numele Super-Forge :blah: :P :P

cine sare cu softul? :D

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

zilele trecute mi s-a spart intercooleru...cine imi poate spune si mie cat costa unu nou nout?(golf 5 2.0tdi, e montat in fata) si cam ce probleme as avea daca am continua sa merg cu el asa spart si cam in ce interval de timp ar putea aparea aceste probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 100 de euro. Daca mai mergi mult asa cu el, ti se imbacseste turbina, si tot ce mai e pe-acolo din cauza ca scoate mult fum. Plus ca nici nu trage cum ar trebui. In timp e posibil sa-ti crape mai tare pe la spartura aia si n-o sa-ti mai mearga chiar deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar 100E? imi gasesti tu la banii astia intercooler nou nout?ca din cat am auzit eu sub 300E nu are cum sa fie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nou e vreo 1000 ron al meu care e SMIC

dar pana la urma tot nu mi-ati raspuns la intrebarea de sus...:icon_cool:

sau sa iau un FMIC de 2.0 TDI in locul celor 2?

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar 100E? imi gasesti tu la banii astia intercooler nou nout?ca din cat am auzit eu sub 300E nu are cum sa fie...

La B5.5 a cumparat un prieten in toamna cu 100 de euro. Sa fie chiar asa mare diferenta la golf 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

continuand un pic :)

ca idee, pe site-ul celor de la elit.ro, IC-ul pt un BKD (talageorge nu stiu codul tau de motor, am luat cel mai uzual 2.0 TDI) e in jur de 1500 lei inclusiv TVA - prod AVA

Luati pretul asta ca reper insa sunt aproape sigur ca veti gasi si mai jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba se duce asa rapid intercoolerul? La forje, sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se loveste cand intri intr-un bou care nu-ti cedeaza trecerea sau cu vreo piatra care intra la fix prin grila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ma bag si eu in seama... Daca montezi 2 intercoolere, unul in stanga jos, si unul in dreapta, la fel ca la A6 3.0TDI, o sa ai nevoie de regulator de presiune. Nu stiu, imi dau cu presupusul, nu am idee, dar stiu lucrul asta de la 3.0tdi si tu asta vrei sa faci, 2 intercoolere.... am atasat o poza sa vedeti despre ce zic

post-14575-1231248436_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci renunt la cele 2 si montez un FMIC, dar care?

unul de 2.0 TDI?

unul de ARL?

ca Forge e scumpel...

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de ARL e destul de mare. stiu ca d-abia incapea cu bara taiata la un Golf IV...

banuiesc ca vrei unu stock, ca unul AFM e prea scump?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ce masina esti interesat,? ca vad ca nu ai profilul completat...cu masina despre care vorbim..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!