Jump to content

turatii la 100km/h


_seby_
 Share

Postare recomandată

eu la 100 km/h am 3000 rpm - asta pe masina din semnatura

ATF - 1.6, 74 kW - cauciucuri 195/50/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    7

  • Valentin

    6

  • edypro

    5

  • Tracto

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oameni buni, acest topic a fost deschis pentru ca cineva avea o banuiala ca turometrul sau vitezomentrul sau... altceva nu functionau in parametri normali. Acum ajungem sa postam fiecare ce viteza avem la nu stiu ce turatie? Daca cineva mai are nelamuriri, este binevenit, insa nu postati doar de dragul de a posta, pentru ca nu ajuta pe nimeni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa era problema colegului, dar din titlu, un forumist cand intra se asteapta sa vada alte raspunsuri. Asa ca, datorita faptului ca mie personal mi-au fost de folos comparatiile deduse de aici, postez si eu mai jos viteza in diferite trepte. Daca tu personal crezi ca nu este o informatie utila pentru altii, te rog sa o stergi.

GIII Variant, 1.8-55KW-AAM, jante 14", singur la volan, datele sunt indicate de ceasurile de bord:

Treapta II - 3000 rot/min - 45 km/h

Treapta III - 3000 rot/min - 70 km/h

Treapta VI - 3000 rot/min - 100 km/h

Treapta V - 3000 rot/min - 115 km/h

Modificat de costud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

si eu patesc la fel,totul dupa ce mi s-a defectat vechea cutie si a trebiut sa o inlocuiesc.poate ma lamuresc cei mai cunoscatori dar am auzit ca in treapta a 4-a acul vitezometrului si cel al turometrului urca in paralel.La mine se intampla asta in trapta a 5-a,adica la 100km/h am 3000 turatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai acelasi motor ca al meu si eu al 3000rpm am 120km/h fix. la 100 km am 2500 ture. s poate sa fi pus cutie de 1.6? este posibil sa s potriveasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu doar motoarele de 1.8 de 90cp au rapoartele asa scurte.La 100kmh - 2900-3000rpm.

Motoarele de 75cp 1.8 sau 1.6 au cutii cu trepte mai lungi.

Cand ai schimbat cutia ai pus alta,dar nu cred ca te-ai uitat la codul cutiei vechi pentru a pune alta la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia fiti atenti:

La golful meu din semnatura cat arata vitezometrul si respectiv turometrul pe autostrada. Treapta a 5-a de viteza.

post-15350-1227200768_thumb.jpg

Sincer sa fiu la AUDI-le B4 tot din semnatura, motorul e mult mai relaxat. La 120 km/h nu am decat 2750 RPM.

Am acelasi tip de masina, cu aceasi motorizare,dar la 140 km am max. 3800 turatii

La 120 km am 3200, cu cauciucuri normale, poate conteaza si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare exista 1.8/90cp cu trepte lungi ? Asta ar ajuta la un consum mai bun extraurban si mai ales in regim de autostrada (ce frumos ar fi sa merg cu 120km/h la un consum de 6-6.5% in loc de 7++ ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul asta de care ai vb u il am eu la 120km. schimba cutia si pune de 1.8 55kw ca am inteles ca s poate

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 de 90cp nu cred ca exista cu trepte mai lungi, numai cu trepte scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la motorul meu de 1.4 ABD in treapta a V-a la 2000 RPM - 80 km/h

Cod cutie : CEC

Wheel Size:15 Inch

Tyre Width:195 mm

Tyre Height:55 %

Engine Max RPM: 6000

Differential Ratio: 4.063

1st Gear Ratio: 3.455

2nd Gear Ratio: 1.958

3rd Gear Ratio: 1.250

4th Gear Ratio: 0.891

5th Gear Ratio: 0,740

1st Gear = 47.95 km/h -adevarat (testat)

2nd Gear = 84.62 km/h -adevarat (testat)

3rd Gear = 132.54 km/h - ?

4th Gear = 185.95 km/h - ?

5th Gear = 223.89 km/h - ?

de aici pot deduce ca la viteza maxima 157 km/h motorul nu este la 6000 RPM in a V-a iar motoarele ABS de 90 CP avand o cutie cu rapoarte asemanatoare difera doar prin acceleratie mai buna si viteza maxima marita (motorul fiind mai puternic mai poate prelungi victoria asupra mamei naturi (rezistenta la inaintare a aerului etc.)

P.S. Amintesc aici un fapt foarte interesant . Coeficientul aerodinamic la golf 3 este de 0.32 = cu cel de la golf V (ca sa va simtiti mai mandrii :( )

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turatia nu va urca prea usor pana la 6000rpm in a 5-a, decat daca mergi la vale, deoarece puterea maxima o obtii la 5200 iar pana la 6000 puterea va scadea. In a 4-a merge, deoarece la 6000rpm cu 55cai (ipotetic) invingi fortele de rezistenta.

Eu, in a 4-a (raportul e de 0.850 fata de 0.891 la a 5-a la tine, deci aproape la fel, a ta e un pic mai scurta), la 6k, am 162-163km/h (reali vreo 159 pe GPS). A mea urca in a 5-a pana la 5500-5600rpm...n-am reusit s-o duc in 6k.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptata ca nu poti sa o duci pana in 6000 decat in vale, trebuie sa invinga fortele de frecare cu aerul si nu e destul de puternic, oricum ma uimeste coeficientu aerodinamic, beeton. Oricum si eu am ABU si ca vecini mei de motorizare la 2600 RPM = 100 KM/h. Treptele mai scurte te ajuta la acceleratie nu? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Golf 3 TDI 90CP

Treapta 3 la 3000 RPM 80km/h

4 la 3000 RPM 117km/h

5 la 3000 RPM 145km/h

In 4 la 100 are aprox 2550rpm iar in 5 e f putin trecut acul de 2000rpm cred ca vreo 2050rpm.

Treptele 1 si 2 ma gandesc k e irelevant, oricum daca sunt interesati o sa investighez. Se pare k dieselul are cutie f lunga in comparatie cu benzinarele. Oricum e foarte placut sa mergi cu 90km/h la aprox 1850-1900rpm, si un consum de 4-4,5.

Sarbatori fericite tuturor.

Modificat de Kay_voyager
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa raspund la intrebarea topicului : motor ABD 1.4 , la 100 km/h - 3000 rot /min treapta a 5-a. 90 km/h 2800 rot/min treapta a 5-a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 3 TDI 90CP

Treapta 3 la 3000 RPM 80km/h

4 la 3000 RPM 117km/h

5 la 3000 RPM 145km/h

In 4 la 100 are aprox 2550rpm iar in 5 e f putin trecut acul de 2000rpm cred ca vreo 2050rpm.

Treptele 1 si 2 ma gandesc k e irelevant, oricum daca sunt interesati o sa investighez. Se pare k dieselul are cutie f lunga in comparatie cu benzinarele. Oricum e foarte placut sa mergi cu 90km/h la aprox 1850-1900rpm, si un consum de 4-4,5.

Sarbatori fericite tuturor.

Ai foarte mare dreptate in privinta turatiilor si a vitezei la tdi-uri.Diferenta de turatie fata de benzinare o produce cuplul care la TDI este 205 NM iar la cele pe benzina in jur de 145 NM.Si asa e: e asa placut sa mergi cu 90-100km/h cu un consum de pana in 5. Aaa si inca ceva: la aprox 4300 RPM,treapta 5...200 km/h(dar nu sfatuiesc pe nimeni) :)

:icon_thumright: Sarbatori fericite tuturor! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Dieselache Power :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin , prima data cand am postat aici aveam la 3000 rpm treapta a V-a 100 km/h , intre timp am schimbat termostatu pt ca cel vechi ramasese blocat pe deschis , acum am 2600 rpm treapta a V-a 100km/h .

sal'tare la toata lumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex nu exista asa ceva,cel mai probabil ti s-a stricat turometrul pentru ca termostatul nu are nicio legatura cu turatia motorului.Sau poate era ger afara si ti-a ramas putin turometrul in urma.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....sau n-ai fost atent cand ai facut observatiile .....Nu se poate schimba asta decat in 2 situatii : ori ti-ai schimbat cutia de viteze ori iti era praf ambreiajul si l-ai reparat (daca e foarte uzat, motorul se tureaza mai mult decat normal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
DumitruConstantin

la mine la masina din semnatura la 100 km pe ora am fix 2600 rot minut si cu toate ca circul cu masina numai pe dn1 imi consuma cam 7-8 la suta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum aflu ce tip de cutie am ? daca nu am stikeru ala in portbagaj...

Modificat de LordGhost
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi trimiti un mesaj personal cu codul VIN si iti spun eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!