Jump to content

turatii la 100km/h


_seby_
 Share

Postare recomandată

Am dat search de m-am plictisit,dar tot nu am gasit,desi stiu ca am vazut parca pe undeva pe aici...

Am golf 3,motorul din semnatura,cod ABS,fara turometru.Stiti si voi,cred,ca pot sa vad turatiile afisate digital in cadranul vitezometrului.

In fine...am pus sa vad si io turatiile ca tot omu.Turometru indica din 40 din 40 de ture,deci nu e foarte exact.Nu stiu cat de bine indica turometru asta digital,dar mie imi arata asa:

Viteza I 2500rot 20km/h

Viteza II 2500rot 38km/h

Viteza III 2500rot 53km/h

Viteza IV 2500rot 70km/h

Viteza V 2500rot 86 km/h

Mie nu mi se pare normal....In viteza V la 2500 cred ca ar trebui sa am 100km/h cel putin?As dori o expilcatie...

La 100 km/h indica undeva 3200-3300 rot...Nu stiu ce sa zic...E normal?

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    7

  • Valentin

    6

  • edypro

    5

  • Tracto

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca-mi spui si codul cutiei de viteze, am sa incerc sa-ti spun rapoartele de demultiplicare. De aici cunoscand si dimensiunea rotilor, e floare la ureche...

Vitezometrul oricarei masini este imprecis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce incerci tu aici e o nebunie. nu poti face decat comparatii empirice. Rpm/viteza depinde enorm de mult de ff multi factori. Dimensiunile rotilor, tipul de asfalt, viteza/directia vantului, greutatea/incarcarea masinii, filtre curate si reglaje fine, unghiurile facute, samd. Sa mai spun? Conduci o masina veche de 12-15 ani cu cca 180.000 la bord. Daca imparti anii km zilele o sa ai surpriza sa constati ca media este undeva la cca 40-50km pe zi, in fiecare zi. Si totusi este o masina care merge inca in parametri normali.

Cum spune si colegul valentin se pot afla niste parametri. Restul este fuel economy.

Personal am avut surpriza sa constat cu ocazia unei aspirari interior, ca la carte, ca car in masina cca 200kg in plus ( chei, trusa, carpe, cduri, prostii, tampenii, etc) si chiar ma miram ca parca nu mai trage masina. Aproppo citisem undeva ca o diferenta de 1.5 presiune la roti poate insemna o diferenta de 20km/h. Energy savings rulz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va face rost de un GPS pentru determinarea mai exacta a vitezei, cunoscand rapoartele de demultiplicare si dimensiunea rotilor, poate afla turatia cu o precizie satisfacatoare, zic eu. Eu am incercat invers si am fost multumit :)

E adevarat, o masina prea incarcata sau presiunea in pneuri scazuta duc la deformarea pneurilor si va obtine ceva erori in plus. Filtrele, vantul etc modifica consumul, nu vad cum ar afecta raportul rpm/viteza... decat daca ii patineaza ambreiajul

Eu inclin sa-i dau dreptate "turometrului" tau. Viteza afisata pe vitezometru este intotdeauna mai mare decat cea reala. Probabil vei avea 100 Km/h cand vitezometru iti arata 106-107 Km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 100 km la ora , in viteza a-5a , la mine indica 2800 RPM , am verificat cu gps-ul si nu exista eroare de km , am roti pe 14 , mot 1,4, ABD, de cutie nu ma intrebati ca nu stiu nimic...................mai detin si un cielo si acolo treaba sta altfel , la 100 km la ora am 2300 RPM , motor OHC de 1,5..................se pare ca golful merge mai turat decat cielo :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

na,vezi si mie imi zice ca la 100km/h am ~3300 rot pe minut.Masina nu era incarcata.Mi se pare totusi cam mare diferenta... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 2 golfuri ....ABS si ABD. E foarte normal sa nu aiba aceeasi turatie la 100km/h :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine, G3 motor 1,6i

- la 100 Km/h - 3000 rpm

- la 120 Km/h - 3400 rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa a fost conceputa cutia de viteze , nu avem ce face , fata de alte masini merg mai turate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

na,vezi si mie imi zice ca la 100km/h am ~3300 rot pe minut.Masina nu era incarcata.Mi se pare totusi cam mare diferenta... :)

totusi mi s epare cam mult si mie , asta seara am mai verificat o data si confirm la 100 km la ora am 2800 RPM fix...........poi pana la 3300 ale tale e cam mult , eu la 3300 deja sunt pe la 125-130 la ora ...................verifica si tu niste chestii elementare, sa nu cumva sa ai vreo roata infranata si sa te traga inapoi- poti pune mana sa vezi daca e incinsa, si de asemenea verifica ambreiajul sa nu cumva sa iti patineze , simti cumva vreun miros in masina cand o fortezi , de pilda intr-o coasta , cand urci in a 3a?...........daca totusi motorul urca in trepte , altceva nu imi vine in minte momentan............oricum nu cred ca e normal 3300 la 100 la ora.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am in viteza a5a la 100km 2900-3000ture.Depinde de puterea motorului si de cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi da omula , DAR , tu ai 2900 sa zicem la motor de 90 cai si eu am 2800 la motor de 60 de cai...........atunci cum mai sta treaba cu puterea motorului? la mine cutia e stock , nu cred ca s-a schimbat ceva............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

edypro,

e normal sa fie asa. Cutia pe care o am pe ABD este CHX iar cea de pe ABS este CHB. Diferenta dintre rapoarte e sesizabila daca arunci o privire in tabel : http://www.doppel-wobber.de/wbb2/Informati...f-Getriebe.html

Practic, ABS-ul se tureaza o idee mai mult (~200-300 rpm) ca sa scoata aceeasi viteza....pana la un moment dat. Diferenta asta se va anula oarecum la turatiile mari - ABD atinge maxim de putere la 5200rpm iar ABS la 5500rpm.... astfel, un ABD "prinde" maxim 157km/h iar ABS - 180km/h (dupa datele furnizate de producator).

PS: pentru a sustine afirmatiile de mai sus am utilizat datele din tabel. Putem calcula vitezele maxime teoretice pentru cele 2 motoare, respectiv cu cele 2 cutii de viteze:

http://www.boosttown.com/gearbox_different..._calculator.php

ABD / CHX

Engine Max RPM: 5800

Differential Ratio: 4.063

1st Gear = 44.84 km/h

2nd Gear = 79.12 km/h

3rd Gear = 123.93 km/h

4th Gear = 173.86 km/h

5th Gear = 209.34 km/h

ABS / CHB

Engine Max RPM: 6000

Differential Ratio: 4.063

1st Gear = 46.38 km/h

2nd Gear = 82.43 km/h

3rd Gear = 124.61 km/h

4th Gear = 155.28 km/h

5th Gear = 188.53 km/h

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea isi da cu parerea despre verzi si uscate, dar nimeni nu s-a apucat sa calculeze.

Ce treaba are puterea masinii cu rapoartele cutiei de viteze?

_seby, atunci cand ceri ajutorul cuiva si altcineva iti solicita informatii suplimentare, ar fi politicos din partea ta sa-i raspunzi, macar. Am intrebat mai inainte ce cutie de viteze ai. Sunt vreo 6 cutii de viteze pt motorul tau. Vazand ca nu primesc nici un raspuns de la tine, m-am apucat sa fac un fisier excel sa ti le calculez pe toate, poate o sa te multumeasca

Pt cutia CHB, APW (in tandem cumotor ABS) la 2500 rot/min trebuie sa ai 87,3 Km/h - aprox. cum ai spus tu, deci una din aceste doua cutii le ai

la 100 Km/h trebuie sa ai aprox 2863 rot/min

concluzia: TE-AI UITAT GRESIT PE TUROMETRU

Daca ai avea cutie CHD, la 2510 rot/min ai avea 100 Km/h

Pt cutie CGM, la 3000 rot/min ai avea 100 Km/h

Pt. CGL n-am date, dar daca insisti am sa le obtin

edypro, este o norma europeana care obliga toti producatorii auto ca vitezometrele lor sa indice mai mult decat este in realitate. Exista chiar o formula dupa care se calculeaza. la 100 Km/h abaterea este mica, dar creste cu viteza

Am aceeasi masina si, probabil, aceeasi cutie de viteze ca tine. La 2800 rot/min acul imi indica 100 Km/h, dar in realitate am 97,8

Toate calculele sunt facute pt pneuri 185-60R14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc valentin de raspuns!Habar nam ce cutie am pe ea...sunt foarte multumit de informatile primite!O sa pun inca o data turometru digital sa verific din nou ce turatie am la 100km/h.Desi daca stau bine sa ma gandesc,cred ca e asa cum zici.Stiu ca atunci am verificat asa:ce viteza am la 2500,ce turatie am la 100km/h si ce turatie am la 110km/h.Cred ca eu confund turatia de la 110 cu cea de la 100.Tind sa cred ca la 110 aveam 2800 si nu mai tin eu bine minte.Dupa cum am zis,turometru e din 40 in 40.

Multumesc inca o data! :vaidecapulmeu:

ps:eu am 195/50 R14 de iarna...

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi spuneai asta ti-as fi spus sa te uiti langa roata de rezerva. Ar trebui sa gasesti un stiker cu codul CV

La 3200 rot/min ai avea 111,8 Km/h

:vaidecapulmeu:

P.S. Nu conteaza ce cauciucuri ai in acest moment, conteaza ce cauciucuri sunt "by default" pe masina ta.

Cu alte cuvinte, daca iti pui roti de trotineta, tot la 2800 rot/min iti va arata 100 Km/h deoarece vitezometrul nu stie ce roti ai tu, ci doar ce roti ar trebui sa ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia fiti atenti:

La golful meu din semnatura cat arata vitezometrul si respectiv turometrul pe autostrada. Treapta a 5-a de viteza.

post-15350-1227200768_thumb.jpg

Sincer sa fiu la AUDI-le B4 tot din semnatura, motorul e mult mai relaxat. La 120 km/h nu am decat 2750 RPM.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai...normal nu? :blink: ia vazi un pic kilowatzii...ce naiba???si-apoi cum poti compara vitezele si turele la un motor de 1,4 si unu de 2???/???

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una peste alta , am aflat un lucru folositor , am cutie de viteze CHX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura, viteza reala (gps) 144.ceva km/h. Cauciucuri 195/55/15.

post-761-1227216584_thumb.jpg

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile alea sunt mai mari decat standard (+3.1%). La roti de 15" merge 195/50, care si asa au o abatere de 2mm fata de standard (185/60 R14).

Astfel, tu aveai 144km/h reali , cu rotile "mari" , dar masina "crezand" ca are roti standard... ar fi trebuit sa indice 139.8 km/h . Abaterea e destul de mare...mi se pare ca vad 149-150km/h pe bordul tau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Standard la GTI, modelul meu, 195/50/15 sau 205/50/15. Trebuie sa fac o corectie, m-am uitat in boxa la cauciurile pe care le aveam atunci pe fata si sunt cauciuri 195/50/15, deci echipare standard. Oricum are abatere, doar ca e variabila in functie de viteza, astfel la ~70 km/h aratati pe bord viteza reala era cu vreo 3km/h mai mica, cand am mai facut teste.

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primiti si cu golf 2 pe aici ?? OK, Am un 1.6 TD (SB) intercooler 59Kw(81PS)

La 110 km/h am 3000 ture

La 170 km/h am 4400 ture

Cauciucuri 175 70 13 in treapta a 5-a

Mai am si un 1.6 TD (JR) 51 KW (70PS), dar cu ala inca nu stiu rapoartele.....am sa il alerg pana vin ninsorile si va scriu

Va saluta fratele vostru mai mic >>golful 2 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf3 1.6i ABU 55kW / 75 CP, cutie de viteze CHL in treapta a 5-a:

100 km/h - aprox. 2600 rpm

125 km/h - aprox. 3200 rpm

Asta indica ceasurile de pe bord. Viteza reala nu pot sa o precizez deoarece nu am inca GPS. Stiu insa ca la cei 50 km/h ai mei (cu anvelope 195/50 R15), un Subaru Forester din 2006 tot 50 km/h indica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!