Jump to content

Racord flexibil la galeria de evacuare deteriorat


adi_bm
 Share

Postare recomandată

carceacristian

Salut ,

 

Suporti sunt in regula.Racordu nu a fost sudat paralel cu pamantu.Cat o tine o tine acuma ce sa fac.Astia sunt mecanicii din ziua de azi-treaba rapida si banu vor sa-l ia rapid.

 

Numa` bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a evita tensionarea ansamblului, intai se sudeaza racordul direct pe masina, in ambele capete, cat sa se tina fix, apoi se demonteaza ansamblul si se sudeaza complet, iar in final se monteaza pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merge de sudat bine si cu electrod normal  1.5-2.25 mm ... eu asa l-am sudat ... materialul de acolo are cam 2 mm grosime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Si ai reusit sa sudezi etans cu electrodul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
andreilancrajan

Salut,am schimbat si eu racordul acela flexibil are lungime aproximativ 250mm,totusi la o anumita turatie are un sunet metalic (rezonanta) sa fie de la acel racord trebuie sa pun unul mai mic?,toba de mijloc si cea finala le-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am montat si eu acum o luna racordul flexibil, dar am un zbarnait la 2000 de rotatii.Am fost cu masina la ei , m-am uitat pe dedesubt si nu rasufla pe nicaieri.A mai intampinat cineva problema asta cu zbarnauitul asta la 2000-2500 de ture?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreilancrajan

Ce dimensiuni are al tau,ma refer la lungime?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salut,

 

Da si la mine zbarnaie intre 2000-2200rot/min si intre 3400-3600rot/min.Asta evident,dupa ce am schimbat racordu.

Ce vrei nimic numai e,cum a lasat neamtu din fabrica....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreilancrajan

pai posibil nu ar mai zdrangani daca am pune unul mai mic cam de 110mm -120mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incredibil,chiar nu se mai gaseste niciun sudor priceput,in stare sa sudeze o saracie de racord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful din semnatura, la plecarea de pe loc, sau in rampa cand motorul este putin in forta si nu in turatie mare, se aude un sunet metalic care se aseamana cu un arc ce se intinde si atinge undeva! daca plec cu el incet de pe loc nu se aude, iar la mers normal prin oras sau la drum la turatie mai mare iar nu se aude, doar la plecarea de pe loc. Ma gandeam la racordul flexibil, sa fie uzat si sa se intinda si sa scoata sunetul asta? de scapat, nu scapa gaze si nu se vede nici rupt!

 

Aceeasi problema reclamata de colegul mai sus o am si eu. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si i-a gasit rezolvarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu era de 110 mm si 50 mm diametrul.Deci era unul scurt.Am mai dat si o caruta de bani pe montat cu piesa lor.

x-( ca sa am zbarnaituri.Trebuia schimbat ca era fisurat si aveam scapri de gaz si mi se aprinsese si check engineu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

De cateva zile am observat ca la schimbarea vitezelor am un horcait la motor, asa ca am luat legatura cu mecanicul meu(am inteles ca e mai bine sa ai un singur mecanic care sa iti cunoasca masina si sa umble la ea) si mi-a spus ca este gaurit racordul flexibil. Totusi intreb si eu, ca nu am avut timp prea mult sa stau cu el de vorba,ce influente poate avea asupra motorului sau al consumului de benzina acest racord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful din semnatura, la plecarea de pe loc, sau in rampa cand motorul este putin in forta si nu in turatie mare, se aude un sunet metalic care se aseamana cu un arc ce se intinde si atinge undeva! daca plec cu el incet de pe loc nu se aude, iar la mers normal prin oras sau la drum la turatie mai mare iar nu se aude, doar la plecarea de pe loc. Ma gandeam la racordul flexibil, sa fie uzat si sa se intinda si sa scoata sunetul asta? de scapat, nu scapa gaze si nu se vede nici rupt!

 

Aceeasi problema reclamata de colegul mai sus o am si eu. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si i-a gasit rezolvarea?

Sunt curios daca aceste simptome sunt de la racordul flexibil sau din alta parte. Am si eu simptome asemanatoare dar mai astept pana saptamana viitoare cand sunt programat la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam feedback dupa ce mergi la service  :icon_thumleft:

Modificat de virus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am peste 2500 km de la inlocuirea racordului(postul 143),toate bune si frumose.Al meu fata de G4 e extrem de scurt ,10cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam feedback dupa ce mergi la service  :icon_thumleft:

Am fost ieri la servis la un "doctor" in masini marca vw si audi. A depistat imediat de unde vine acel zgomot si pot sa va spun ca nu e de la racord ci de la teava de esapament care trepideaza pe dedesubt . Acum sunt programat abia pe 11 iulie pt. remediere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat ieri racordul flexibil la masina din semnatura la GES service - http://www.gesservice.ro/

135 racordul lor + 95 lei manopera. A iesit super, acum e mult mai silentioasa masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreilancrajan

Am schimbat ieri racordul flexibil la masina din semnatura la GES service - http://www.gesservice.ro/

135 racordul lor + 95 lei manopera. A iesit super, acum e mult mai silentioasa masina.

 

ce lungime are racordul cel nou?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu exact, dar cel pe care-l aveau l-au taiat putin ca sa se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bogdanadrian2003

Salutare, aveti idee, daca din cauza acestui racord pot sa pierd puterea motorului. Mergeam normal, am intrat intr-o depasire accelerand mai tare masina si dintr-o data motorul nu mai are putere si a inceput sa faca zgomot ca masina de raliu. Zgomotul se aude din fata de la motor...nu mi s-a aprins nici un bec in bord, nu pierde ulei sau alte simptome. Primul km a scos f mult fum dupa care a incetat. Acum am ramas doar cu zgomotul si cu motorul lenes...nu am reusit sa prind mai mult de 80km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut, am si eu o problema la relantiu- stationare, cand motorul se incalzeste (dupa 10-15 min.de mers): imi dau seama k de cand mi-am schimbat racordul flexibil (are impletitura de sarma mai mica decat cel vechi) imi tremura masina foarte tare, se poate sa fie de la acest racord sau de la esapament in general, am schimbat bujiile, bobinele (motor 1.6 16V cod BCB), am curatat EGR- ul si clapeta (nu imi oscileaza turometrul), am schimbat distributia, tamponul de balans al motorului si cel de la cutie, etc. dar degeba- Ma puteti ajuta? :icon_confused:

Modificat de cretzu_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna,

A rezolvat cineva recent acest racord pe un AJM in Timisoara?

Racordul nou trebuie sudat exact pe dimensiune sau teva existenta de la esapament intra in teava racordului?

Am fost la un meserias si mi-a spus sa iau un racord mai mare sa poata baga teava esapament in racord si apoi sa sudeze.

Merci,

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frate de unde scoateti preturile astea umflate pt un rahat de racord flexibil?Eu am dat 40 lei pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ... Ma poate ajuta cineva cu dimensiunile racordului flexibil la golf 4 , 1.6 16v , tip motor BCB ?

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!