Jump to content

cutie viteze cod 7g


remusacyo
 Share

Postare recomandată

poate cineva sa-mi dea ceva detalii despre o cutie de viteze 5 tr cod 7g:

pe ce masina s-a pus?

rapoarte?

si mai are o chestie, rotile se invart amndoua odata, chiar daca una este suspendata, parca ar avea autoblocant.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de pe golf 1 7G-u, nu stiu ce rapoarte are, s-a produs din 82 pana in 83... are 5 trepte

daca rotile sunt suspendate ambele in acelasi timp e normal sa se invarta amandoua ...

daca blochezi una atunci se invarte doar cealalta ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu pe GTI 7G cu motor DX se parea ca, cu acesta a fot imperechiat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu pe GTI 7G cu motor DX se parea ca, cu acesta a fot imperechiat...

subscriu.am vazut si eu ce are Cypor..

offtopic : ai iesit ma din blizzard?:offtopic:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutie 7G s-a monta pe Golf,Jetta,Scirocco din 08.'82 pana in 07.'83.pe motorizare 1.8 l 82kw.

Dif. 62:17=3,65

1. 38:11=3.45

2. 36:17 =2.12

3. 39:27=1.44

4. 35:31=1.13

5. 31:34=0.912

...ambreiaj mecanic,disc 210mm,flanse 100mm,nu are autoblocant,capacitate 2.0 litr.ulei(mil-l 2105)sae80...viteza in tr a5-a la 1000rot/min---31.54km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Am un Golf 1 diseal, 1,6 cutie cu 5 trepte. Am o bataie puternica in cutie, as vrea sa va intreb daca pot sa pun pe ea o alta cutie de benzinar? Sau ce ar putea avea actuala cutie de pe masina, mai gasesc piese sau doar cutia cu toul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca poti pune alta cutie,si bataia poate veni de la grup spart,sincroane sparte,ambreiaj spart,mai bine cauti alta cutie decat sa o faci pe asta,iesi mai ieftin asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un Golf 1 diseal, 1,6 cutie cu 5 trepte. Am o bataie puternica in cutie, as vrea sa va intreb daca pot sa pun pe ea o alta cutie de benzinar? Sau ce ar putea avea actuala cutie de pe masina, mai gasesc piese sau doar cutia cu toul?

In caz de extrema urgenta se poate pune. De ce spun asta.... datorita diferentei de turatie aferenta motorizarii. Dieselul nu se tureaza asa tare si atunci s-a umblat la rapoartele din cutie. Daca pui cutie de benzina pe motor diesel... s-au dus sprinturile, in schimb daca pui cutie de turbodiesel pe benzina - rupe. Am un prieten caruia i-a explodat cutia cu experimentul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut ca cutia de benzinar e in 4 viteze, deci varianta asta pica. Am bagat ulei in cutia de pe masina si pare ca nu se mai aud asa tare bataile. O sa mai vad cum decurg lucrurile...mersi mult pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

stie cineva la ce foloseste mufa de la cutie ? la selector are o muza cu pini ? codul este 7G

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzor de masarlier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta incerc si eu sa aflu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ce ar trebui sa fac cu mufa asta de pe cutie ? ce citeste ?

post-20456-0-71383700-1310249717_thumb.j

Modificat de mk1gti_paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Neaparat daca stie cineva sa imi spuna ceva despre urmatoarele coduri

FG

4s

4T

GC sau CG le am pe toate si vreau sa stiu care e mai buna ca si turatii pentru 1.6 diesel banuiesc ca 4T nu? restul ce stiti de ele? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai sus in topic gasesti raspunsuri legate de 4t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si la diesel cum trebuie sa fie rapoartele in a 5 a mai mari sau mai mici ? cu cat mai mari cu atata mai bine pentru diesel sau cum? top ratio si euro ce specifica? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru diesel cele mai bune sunt cele care au rap la a5a 0.75 sau 0.71, cutiile astea au coduri : 4s (are dif de 3.94 si a5a de 0.75), ff (dif de 3,89 si au fost 2 modele pt treapta a5a - pana in 81 avea 0.76 si dupa 86 avea 0.71), 8a (dif de 3.67 si a5a avea 0.75), 4t are acelasi dif si rapoarte ca 8a. din punctul meu de vedere pentru un diesel aspirat recomand 4s sau ff. si pt td 4t sau 8a. am avut pe golf 2 1.6 diesel aspirat 8a si era f buna la drum lung dar fiind foarte lunga la coasta tragea f greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prima oara cand aud de FF:D cat despre 4s e mai buna ca 4t? de ce? eu din cate am inteleg 4T e lunga sa fie totusi ff sau 4s mai lungi ? Lamureste-ma:D Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!