Jump to content

Relee si sigurante Passat B6


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

ce pot sa fac daca nu mai vine curent in siguranta amplificatorului?

nu mai am sonor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pot sa fac daca nu mai vine curent in siguranta amplificatorului?

nu mai am sonor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat E-boxul , sa nu fie trasee corodate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
salut baieti, am si eu o problema.Vreau sa ajung la siguranta 47 respectiv 48 deoarece nu imi mai merge un xenon pe partea stanga( becuri schimbate ieri la service in germania, azi am spalat-o la o spalatorie mi-a intrat apa in far). Am citit tutorialul postat anterior si vad ca trebuie scoasa bateria si suportul acesteia. Acest panou cu sigurantele 47 si 48 se afla sub baterie? nu imi dau seama ce si cum :tuktuk:
 

20141025 202956[1]

 

Modificat de TheKing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub baterie SIGUR nu exista sigurante. pe langa eboxul pozat alaturi bateriei, mai exista un panou de sigurante in partea stanga a masinii cand deschizi usa langa stalpul A sau dupa caz (depinde de anul masinii), si in partea dreapta langa stalpul A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am sa atasez o poza facuta din cartea masinii cu ce anume ma intereseaza.

20141026 111537

 Stie cineva unde e situat tabloul respectiv? Becul s-a stins ieri dintr-o data si nu se mai aprinde de nicio culoare. Posibil sa fie taiat din calculator si sa nu fie siguranta?

Masina Passat B6 2006.11 103kw BMP achizitionat din germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tabloul respectiv este in compartimentul motor, in partea dreapta sub un capac de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet am postat mai sus o poza cu ce anume am sub acel capac de plastic langa baterie, deci am gasit doar tabloul din stanga cu figurantele F1 la F30. Cele de la F30 unde sunt?(ma intereseaza F47 si F48 care sunt pentru xenon si cornering light) Am rascolit peste tot si nu le gasesc :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde de ce e-box ai: low etc. Vezi la inceputul topicului ca sunt postate schemele pentru fiecare e-box. Acum mai depinde si de anul de fabricatie. Functie de acesta difera amplasarea si corespondenta sigurantelor in panou. Despre ce masina e vorba? CE an de fabricatie? Ca in profil vad un Golf III.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina Passat B6 2006.11 103kw BMP achizitionat din germania

Golful este vechea masina :D am sa imi fac update de profil astazi. Cat despre problema mea nu mai stiu unde sa mai caut si ce sa fac ...

Modificat de TheKing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Vezi in primul post ca o sa gasesti explicatie sigurantelor - functie de codul motor si e-box.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci in functie de cod motor respectiv an fiecare are doar un singur tip de tablou de sigurante in compartimetul motor, din cele 2 modele postate de mine mai sus? Eu credeam ca sunt amandoua tipuri situate undeva in compartimentul motor si eram foarte nervos ca nu il gasesc pe al doilea ...

Ps. multumesc pentru ajutor

Modificat de TheKing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am schimbat de curand bateria iar telecomanda de la webasto nu mai este sincronizata cu receiver-ul.

Imi puteti spune care este siguranta de la receiver, pentru ca am inteles ca trebuie resetat.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tre sa resetezi nimic.

Trebuie sa resincronizezi telecomanda.

Cauta instructiunile in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincronizarea telecomanzii se face dupa scoaterea sigurantei de la receiver.

 

SC37 de 10A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos siguranta SC37 si n-am reusit sa sincronizez telecomanda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu.studineanu

Salutari,

Am o problema legata de un passat b6 2008. Am citit si rascitit si un singur baiat s a lovit de problema asta insa nu a mai raspuns nimeni.

Nu mai merge pompa de apa pt parbriz (stergatoarele functioaneaza), parktronicul si cele 3 brichete/prize cu care este echipata masina. Toate problemele odata. Am verificar de 2 ori toate sigurantele din capota/portiera stanga/dreapta si sub volan si sunt ok. Am schimbat intre ele releele de sub volan, care erau la fel si tot nimic. In bord nici o eroare legata de acest aspect.

Nu am avut timp pentru servisuri si alte prostii insa mai aveti ceva sfaturi de adaugat?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cele 2 relee de pe centrala electrica din extremele centralei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu.studineanu

Cele identice 460. Le am schimbat intre ele, altfel nu stiu cum sa verific relee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu.studineanu

Imi ramane decat servisul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna ziua,

 

detin un passat b6 2006 limuzina si am o problema in sensul ca imi oscileaza luminile din interior de la plafoniere.mentionez ca la scanare nu a iesit nici o eroare.stiti cumva despre ce poate fi vorba?

 

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe led?

oscileaza doar la ralanti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!