Jump to content

Flansa carburatoare orizontale


sco211
 Share

Postare recomandată

Fara sa te superi, dar o sa iasa o treaba 'romaneasca'....Sunt de parere ca galeria de admisie nu e o piesa care sa o poti face in garaj acasa, mai ales ca vrei sa pui niste carburatoare orizontale de la care o sa ai pretentii....O sa mearga masina, poate bine, poate rau depinde cat de bine nimeresti sudurile si unghiurile,dar o galerie adevarata(chiar si cea stock de pe masina) necesita foarte multe calcule de dinamica fluidelor, materie care, inginerii stiu, 80% din studenti o aveau restanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lungimea admisiei e intr-adevar foarte importanta, insa sunt covins ca nu vei face o simpla tabla cu gauri prinsa intre chiulasa si carb...totusi carburantul tre sa faca un amestec cat mai omogen, si doar in venturi-ul carbului nu reuseste.

PS:de ce ii trebuie profil rectangular si nu cilindric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai toate galeriile artizanale pe care le-am vazut erau facute din rectangulara. E drept ca si silindrice ma vazut, dar cele mai multe erau rectangulare, si cilindrice la interior....dupa cum spunea si MK16V, e vorba de calcule pe care chair unii care a utrecut de dinamica fluidelor :icon_thumright: tot nu stiu sa le faca incat sa se si bazeze pe ele. Zic si eu ce am vazut ....

La urma urmei, orice tzeava e buna daca se potriveste...a nu se utia ca vb despre o improvizatie, omul in cauza nevoind sa stoarca 0.1CP din carburi si ni ci sa se dea la curse. Ci doar oleak de putere si mai important decat asta un raspuns mai bun la acceleratie.

Eu unul am optat pt galerie cumparata din DE, e drept ca nu pt VW, dar la fel, cunosc oameni priceputi care si-au facut gaelrii calculate la amor ingineresc, ca dupa cateva luni sa le dea si sa isi ia si ei facute la firma de profil.

DAR, repet, se pare ca pt ce vrea SCO sa obtina, e buna si una artizanala......cu toate ca sincer, nu vad rostul carb. in locul injectiei, atat timp cat nu se fac si modificari suplimentare : axa, chiulasa, supape si multe altele.

E discutie lunga aici : injectie vs carbelitoare :) si cred ca mai este pe undeva pe forum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putem discuta, nici o problema.

oricum doar discutam.

realitatea e alta iar potrivit statisticii de mai sus tot exista 20% pe an din studentii la inginerii mecanice care ar fi in stare sa faca acea galerie.

dar sa nu transformam din tantar armasar. e totusi carburatie. si inca se gasesc oameni care sa o regleze.

deci dc nu ar fi in stare sa puna la punct asa ceva.

plus ca nu ma apuc sa iau 2m d teava si 1m patrat de tabla sa sudez si sa fac galeria.

sa fim seriosi.

este doar o incercare si o nebunie de a mea.

as fii nebun sa zic ca as merge tot timpul cu masina asa.

mai ales iarna

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii sco ca nu e o nebunie....;) ca altfel eram inchis la fara clanta de mutli timp, alturi de altii multiiiii care au facut aceeasi treaba. Ideea e ca se paote lua si tzeava cum ai spus tu si face galeria, dar nu va iesi ceea ce trebuie pt putere adevarata. Dar , ma repet, nu e nevoie de calcule la micro pt ce vrei tu.

Si oameni care sa o regleze se gasesc, doar ca nu e simplu. Totusi, lcoatia ta permite acest lucru, in Pitesti fiind icna destui batrani care au cochetat cu cursele pe vremea cand carb. de genul asta erau singura solutie de a rmari puterea. Eu, de exemplu, in Iasi, ma cam lovesc de problema mesterilor...priceputi in adevratul sens al cuvantului.

Si sa stii ca nu e ceva eisit din comun, e o idee chair standard as [putea spune pt tunarea motoarelor.

Doar ca sincer, nu vad de ce sa pui carb in locul injectiei, decat daca o faci doar de fun....:( pt ca aceste carburi isi fac simitta prezenta in colaborare cu late modificari pomeniet mai sus.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!