Jump to content

Pozitionare senzori parcare spate


speedway
 Share

Postare recomandată

alexanderdj

Hai sa dau totul afara din casa ca deja vad ca lumea ma crede nebun!

Eu am avut senzori pe masina de cand am cumparat-o. Erau unii clasici, cu niste led-uri care se colorau de la verde la rosu din functie de distanta pana la obstacol si tot asa si bipaiau acceptabil. Ma rog, dadeam intr-o seara cu spatele uitandu-ma dupa avioane si am cazut cu roata stanga spate intr-o mare groapa care m-a dat cu cracii in sus si dupa vreo 2 minute am reusit sa urc masina la loc pe drum drept.

In urma acestei aventuri, un nasture din bara s-a spart si am ramas cu o gaura acolo si cu senzorii care bipaiau aiurea si nu mai indicau bine decat la 30 de cm de obstacol. Am zis sa-i schimb. Am gasit pe forum pe cineva care vindeau un astfel de set cu display d-asta care arata "distanta" ramasa pana la obstacol cu gandul ca schimb doar nasturii si pastrez restul de la instalatia veche care era marca Saeco(parca).

La prima vedere mi s-a parut ca nu se potrivesc mufele si trebuie sa inlocuiesc toata smecheria. Ca sa nu mai pierd timpul, m-am apucat sa dau repede jos de pe masina, am pus display-ul langa stalpul din stanga al parbrizului unde l-am avut si pe cel vechi, am tras firele, ma rog stiti povestea!

Bun, am terminat de facut toate legaturile, zic sa vad cum merge jucaria. Pun contactul, bag in marsarier si ma plimb prin spatele masinii. Totul bine, indica cam cu 30 de cm mai putin decat era in realitate, ceea ce e bine. Am lasat liber in spatele masinii, era liniste si frumos, exact ceea ce vroiam. Dupa o saptamana, au inceput sa bipaie aiurea, fara sa am nimic in spatele masinii. De la praf nu era ca aveam masina curata, spalata cu o zi inainte. Ma rog, n-a mai facut pana a inceput sa faca mereu! Acum cand bag marsarier, incepe saracia sa bipaie fara sa fie ceva in spatele masinii. Daca am geamul putin crapat, se aude de la 30 de metri de masina, asta in conditiile in care masina se afla in Bucuresti.

Habar n-am cand dracu' s-a topit display-ul si de ce, stiu doar ca ma uitam odata la alegerea proasta pe care am facut-o si am vazut ca e plasticul stramb si ca e strans intr-un loc, adica s-a incalzit peste masura. Am facut poza, dar se pare ca n-am cablu de date ca s-o descarc in telefon. Am vazut de cand i-am cumparat ca display-ul are un buton de unde se poate opri, iar acum merg cu ei opriti si cat de curand o sa-i schimb si o sa le dau foc dupa ce torn benzina pe ei ca sa fiu sigur ca ard bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    21

  • F l o r i n

    16

  • soila

    14

  • Muale

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

cazul tau este izolat. nu trebuie sa generalizam sa spunem ca TOATE se vor strica/se vor topi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

total de acord cu muale ! astea sunt cazuri izolate . sunt 3-4 colegi pe acest topic care folosesc acelasi display si aceiasi senzori si nu au avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

O sa regreti mult alegerea facuta. In primul rand ca se vor buli de bunavoie fara sa-i atingi si mai ales ca bipaie infernal.

Partea cea mai naspa e ca display-ul e dintr-un plastic foarte ieftin si se topeste de la soare. O sa-ti fac o poza sa-ti arat cum s-a facut la mine. Zici ca l-am topit cu bricheta...

post-103452-0-83885000-1338212052_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.Am incercat sa montez niste senzori de parcare AM,si m-am blocat la partea de alimentare,nu stiu care sunt cele 2 fire din lampa de care se leaga firul rosu si negru de la senzori.

Imi poate spune cineva care sunt culorile firelor din lampa,sau cum pot afla care e masa si care e + pentru marsarier?Masina e un VW Golf 4,2002,banuiesc ca firele au aceleasi culori pentru modelul asta,nu?

Multumesc!

Modificat de doctorashu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maro e masa si vezi si tu pe care ai 12v cand bagi in R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel albastru cu negru e + la mine dar verifica si da,maro e - masa.

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e,ai dreptate,asa sunt si la mine,negru si albastru si maro.Am reusit pana la urma sa il fac functionabil.Multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog, cu o schema electrica a senzorilor de parcare OEM pentru golf IV sau bora ? Ma intereseaza partea de alimentare si comanda a centralei. Sunt patru fire subtiri care duc undeva spre bord, dar nu stiu unde vin "intepate".

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! As vrea sa-mi montez in weekend un set de senzori de parcare AM, cu display pe care vreau sa-l pun deasupra oglinzii. A mai facut careva operatiunea asta, ca m-ar interesa in special rutarea firului pana la oglinda?

Sanchiu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu-ti recomand sa pui display-ul cum il am eu in poza de mai sus.

E aproape de oglinda retrovizoare stanga, iar daca ai privirea in alta oglinda, o sa auzi cu siguranta bipaiturile. Crede-ma ca eu nici macar nu ma uit la ce arata pe display. Cand bipaie continuu, atunci stiu ca trebuie sa pun frana, ca mai am doar 30 cm pana la obstacol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa detaliezi putin pe unde ai tras firul pana in stalpul A? Ca de acolo ma hotarasc eu unde il plasez, pe bord sau oglinda, doar sa ma vad cu firul tras. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele se trag dealungul pragului , pe sub ornamentele de plastic.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Leon 1M a trebuit sa scot plasticul pe care sta polita de la portbagaj pentru ca lua curent de la firele de marsarier si sa ma leg la masa de acolo, am dat mocheta din interiorul portbagajului de pe partea stanga la o parte, acolo am pus calculatorul si tot acolo e o gaura de vizitare pe unde am scos firele de la senzori si le-am adus la calculator. O sa-ti ramana o gramada de cablu, eu am pastrat sarmulitele alea cu care au venit legate si le-am facut covrig si le-am legat impreuna si le-am fixat ca sa nu faca zgomot.

Daca te hotarasti sa-l pui cum il am eu, va trebui sa scoti pragurile de plastic de la interior cum zicea si Cristi mai sus si cred ca va trebui sa muti putin si spatarul banchetei spate ca sa ai loc sa umbli. Oricum trebuie rabatata ca presupun ca plasticul ala pe care sta polita are un surub tot ca la mine, ascuns de bancheta.

Vezi cum faci sa prinzi si cablurile pe spatele barii, ori pui cate-un punct de silicon din loc in loc ori niste banda de izolat sau ceva care stii ca le tine sigur acolo.

La mine nici n-a trebuit sa mai dau bara jos, doar am tras-o in afara de sus si am avut loc sa umblu. Vezi ca e posibil sa ai nevoie si de o pila semi-cerc sau de-aia cilindrica de ascutit lanturi de drujba ca poate n-o sa fie freza ca diametrul corespunzator.

Si inca ceva: senzorii au cate 4 picioruse de silicon, tie trebuie sa-ti stea talpile de la piciorusele alea in interiorul barii ca sa "tina contra" si sa nu iasa senzorii din gauri. Eu am folosit o surubelnita cu cap drept mai finuta si impingeam putin in piciorusele alea si le trageam spre interiorul barii ca sa aduc talpile alea in interior. Sunt sigur ca iti dadeai seama singur ca asa trebuie sa stea piciorusele alea acolo, dar mai bine sa-ti zic si eu ca poate aveai dubii. :P

P.S.: Mie mi se pare mai practic sa pui displayul unde il am eu ca arata mai bine si nu mai trebuie sa te chinui sa tragi cablul de la display pana-n calculator prin plafon si stalpul din spate, plus ca asa la oglinda tot se mai vede ceva cablul, dar acolo langa stalp e practic invizibil. :)

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

Multumesc mult. Sper sa ma descurc si sa o deslusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cele 4 fire pe care nu le-am identificat si nu stiu unde sa le "intep" au urmatoarele culori ?

1. maron

2. gri cu alb

3. negru cu albastru

4. negru cu albastru si ceva puncte verzi

Sunt subtiri si traseul lor original este de la centrala catre bord.

Rog pe cei cu mai multa experienta sa ma ajute sa leg si eu cele 4 fire si sa-mi finalizez upgrate-ul.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te descurci sa citesti o schema, mai bine roaga pe cine va care se pricepe sa nu strici ceva pe la amsina.

1 la orice masa.

2. la pinul 7 din mufa de diagnoza

3 si 4 de la care pini din unitatea de parcare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@Al Bundy - multumesc.

Celelalte doua fire vin in mufa de la unitatea de parcare la urmatorii pini :

negru cu albastru - pinul 1;

negru cu albastru+puncte verzi - pinul 6.

Cele identificate deja:

maron - pinul 8;

gri cu alb - pinul 12.

Pinii sunt numerotati de la 1-16 pe mufa care intra in unitatea de parcare incepand din dreapta sus cu nr.1 si de la dreapta spre stanga. Incerc sa pun si doua poze(sper sa se vada ceva..........este prima data) .

post-95794-0-95242700-1353224591_thumb.j

post-95794-0-71197700-1353231987_thumb.j

Modificat de DANYS80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@Al Bundy - multumesc.

Celelalte doua fire vin in mufa de la unitatea de parcare la urmatorii pini :

negru cu albastru - pinul 1;

negru cu albastru+puncte verzi - pinul 6.

Cele identificate deja:

maron - pinul 8;

gri cu alb - pinul 12.

Pinii sunt numerotati de la 1-16 pe mufa care intra in unitatea de parcare incepand din dreapta sus cu nr.1 si de la dreapta spre stanga. Incerc sa pun si doua poze(sper sa se vada ceva..........este prima data) .

O alta poza mai detaliata - cu toate firele si pinii ocupati.

post-95794-0-64236900-1353236199_thumb.j

Modificat de DANYS80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@Al Bundy - multumesc.

Celelalte doua fire vin in mufa de la unitatea de parcare la urmatorii pini :

negru cu albastru - pinul 1;

si pin 9 nu? acest fir il legi la siguranta SC5

negru cu albastru+puncte verzi - pinul 6.

la unul din becurile de mers inapoi,.

Cele identificate deja:

maron - pinul 8;

gri cu alb - pinul 12.

Pinii sunt numerotati de la 1-16 pe mufa care intra in unitatea de parcare incepand din dreapta sus cu nr.1 si de la dreapta spre stanga. Incerc sa pun si doua poze(sper sa se vada ceva..........este prima data) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@Al Bundy - multumesc.

Celelalte doua fire vin in mufa de la unitatea de parcare la urmatorii pini :

negru cu albastru - pinul 1;

si pin 9 nu? acest fir il legi la siguranta SC5

negru cu albastru+puncte verzi - pinul 6.

la unul din becurile de mers inapoi,.

Cele identificate deja:

maron - pinul 8;

gri cu alb - pinul 12.

Pinii sunt numerotati de la 1-16 pe mufa care intra in unitatea de parcare incepand din dreapta sus cu nr.1 si de la dreapta spre stanga. Incerc sa pun si doua poze(sper sa se vada ceva..........este prima data) .

Multumesc pentru raspunsuri.

Abia astept sa montez fusta, senzorii si sa vad daca functioneaza. Cred ca, cel mai probabil asta se va intampla miercuri. O sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor.

Inca o data multumesc @Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

In sfarsit am reusit sa gasesc timp si pentru fusta cu senzori de parcare OEM. Multumesc lui Al Bundy pentru informatiile pe care mi le-a oferit, totul este OK si senzorii (instalatia) functioneaza.Upgrate finalizat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!