Jump to content

Pozitionare senzori parcare spate


speedway
 Share

Postare recomandată

Eu am bora...dar nu e mare diferenta de golf 4:). Vreau sa-mi iau senzori si nu stiu unde sa-i montez. Am observat ca cei OEM sunt in fusta spoilerului spate (colegul WNS are acea fusta) dar pe youtube am vazut un DIY facut la o firma specializata in asa ceva care ii recomanda pusi in bara pt a nu da avertizari false (n-am inteles ce ar putea sa vada ca doar nu bat in asfalt). Deci? Fusta-bara spate sau bandou-bara spate? MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    21

  • F l o r i n

    16

  • soila

    14

  • Muale

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

Si la Bora tot in fusta sunt montati senzorii OEM.

Eu in locul tau as schimba fusta si as monta senzorii in ea.

y80k0kva781ino4sjo9h_thumb.jpg

>click pe foto<

i4h5gwtzkekk99ezfp8m_thumb.jpg

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte corect... dar n-ar merge montati in fusta care o am acum? Nu vreau sa sune "de rau chestia asta" ca si mie imi plac lucrurile facute k-lumea cum se spune dar se justifica 2,5 mil pe o noua fusta? Cred ca cel mai bine o sa imi iau senzorii si o sa fac o mica proba fara a da gauri... sa vad cam cum or sa bata (nici jos dar nici sus). M-am uitat inca odata la masina lui WNS si intr-adevar la el este uniforma cu marginea de jos iesita inspre afara pe cand la ce am eu acum pe masina asa este doar in treimea de pe mijloc... spre margini se curbeaza in jos si cred ca acolo ar aparea o problema. Dupa ce am cutia cu senzori in casa revin sa va spun ce am hotarat. Multumesc pentru raspuns "last" ;) Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Eeeee ! Si chiar nimic cam de mult. Oricum daca ajuta pe cineva eu i-am montat sub bara cu ajutorul unor coturi de plastic ce se folosesc in instalatii. Le-am vopsit negre si le-am prins sub fusta cu niste holsuruburi mici. Am apelat la aceasta metoda din mila de a gauri bara masinii. Asa cand ma satur de ele sau se strica nu raman urme la demontare. Atasez o poza in care se vad cat de cat.

post-31670-1281468172_thumb.jpg

Modificat de radurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui o poza mai mare. sau cateva poze sa ne dam seama de ce ai facut tu acolo? sunt senzori aftermarket?

in fusta aia de 2,5 mil intra niste senzori bosch care ,din ce am vz nu sunt rotunzi.

la tine par foarte fragili,agati ceva si au sarit imediat de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Muale: Da senzorii sunt aftermarket si isi fac treaba foarte bine. Coboara cam 2 cm sub bara, iar de agatat nu prea, ca de aia sunt pusi. Ar trebiu sa cobori o bordura imensa sa ii agheti. Toate bune!

Modificat de radurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Readuc putin topicul in discutie deoarece ma bate gandul sa imi achizitionez si eu un set de senzori de parcare si la fel ca toata lumea vreau sa fie o treaba de calitate. Ce parere aveti as putea gauri bandoul foarte fin incat sa ii montez 4 senzori ?? Dupa bandoul ala poate fi intaritura de bara care sa ma incurce ? Da bine da urat ? Ce pareri aveti ?? Atasez si o poza cam unde as vrea sa ii pun !!

Si inca o intrebare pentru cei ce au montat senzori AM.. spre ce firme producatoare ati optat ??

dsc02211s.jpg

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bandoul este o piesa detasabila fixata pe bara, deci in nici-un caz nu-i poti pune in bandou.

Asa ca va trebui sa-i cobori sub. De regula in chitul cu senzorii ai si freza cu care sa dai gaurile,

deci poti monta senzorii fara sa dai bara jos. Eu asa am facut. Si un sfat, ia un spray cit mai apropiat de culoarea masinii

si vopseste senzorii in doua - trei straturi , inainte sa-i pui pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al3xandru1228

si ca un mic offtopic despre senzori de parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Astazi am avut un eveniment neplacut, si anume un cineva m-a lovit cam rau din spate, din neatentie. Bara din spate este gaurita in doua locuri si stearsa pe mijloc, in schimb masca cu senzorii de parcare ( ca in prima imagine alb-negru postata mai sus), indoita rau de tot spre interiorul masinii, inclusiv zona de roata de rezerva a fost afectata...

Imi poate spune cineva cam la ce pret este o astfel de bara cu tot cu senzorii de parcare inclusi ? Este vorba de un VW Bora din 2002

Vinovatul, mi-a dat asigurarea lui si urmeaza sa mergem la Omniasig (caci acolo a asigurat masina), insa vreau sa stiu la ce sa ma astept, nu vreau sa iau vreo teapa de la asigurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omniasig e ok ca firma. Sa ceri cu incredere si tupeu sa-ti treaca agentul constatator ca ai senzori...si sa ai grija sa-i treaca la inlocuit. Si cat mai multe lucruri din cele care se vad sa ti le treaca la inlocuit..la reconstatares-ar putea sa le treaca la indreptat ;) mai ales ca tu nu o sa fi prezent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta e ca de OMNIASIG nu am auzit lucruri bune, dar ma rog, probabil depinde de cine dai. Am inteles ca imi vor recomanda mai multe service-uri cu care colaboreaza ei, din care eu voi alege....mare povara si asta, ma intereseaza piese noi si originale, mai ales ca masina n-a fost lovita deloc :) am vreo sansa sa obtin piese noi originale ? Sau sa nu ma mai stresez pt asta...

P.S : cred ca te referi la inspectorul de daune, nu agentul constatator, avand in vedere ca am rezolvat pe cale amiabila incidentul.

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si omniasig sunt platitori dar sa sti ca o cam incerca in ultimul timp cu piese aftermarket sau nu iti zic nimic si e treaba lor cu service-urile ( dar treaba e ca au intzelegere cu serviceul si monteaza piese aftermarket!)

Modificat de ruud914
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua la toata lumea.

Nu vreau sa deschid un topic nou doar ptr atat, dar nu am gasit cu search pozitia din fabrica sau optima ptr montare senzori de parcare spate la variant, am atasat si o foto.

Multumesc anticipat

Modificat de ciobanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat senzori aftermarket pe o Corolla acum cativa ani buni. Am gasit pe net undeva un sablon care se printeaza pe hartie, se lipeste pe bara din spate si se marcheaza locurile in care se fac gaurile pentru senzori. Poate exista asa ceva si pentru masina ta.

Atentie insa la urmatoarele aspecte:

1. unghiul de montare al senzorilor: daca bat prea jos, o sa tzipe la cea mai mica bordura si n-o sa vada botul masinilor in fata carora parchezi; daca bat prea sus, iarasi nu-i bine din motive asemanatoare;

2. daca vrei sa vopsesti senzorii (eu i-am vopsit), degreseaza-i bine de tot si nu aplica straturi prea groase de vopsea/lac - risti sa nu mai vada nimic.

3. grija mare la dat gaurile in bara, sa nu sara vopseaua in jurul gaurilor (apropo, pentru asta mi-am luat o scula speciala)!

Oricum, nu da gauri in bara pana nu testezi sistemul inainte si neaparat dupa vopsirea senzorilor!! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gaurile din bara nu reprezinta o problema pentru ca oricum kitul are inclusa si o freza exact pe dimensiunea senzorilor.cu masuratul e o problema intr-adevar.masori de 3-4 ori si apoi gauresti.eu unde am montat am masurat bara din colt in colt si am impartit distantele apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

fratilor am si eu o problema, cum se leaga senzorii? firul rosu la becul de marsarier, iar cel negru??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel negru la masa de pe caroserie. Trebuie sa ai un "rotund" cu niste papuci liberi de unde sa iei masa, adica sa legi firul negru. Ar trebui sa se afle in spatele mochetei din partea stanga a portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are careva un DIY cu montarea senzorilor de parcare pe golf IV scurt?Mai exact ma intereseaza cum pot sa dau jos plafoniera si sa trag cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce iti trebuie sa dai jos plafoniera daca vrei sa-ti pui senzori de parcare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate indicatorul cu distanta ramasa pana la obstacol se pune la oglinda, si atunci tragi fire la plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...acum m-am luminat. Pot sa zic ca mi-am pus si eu senzori care arata "distanta" ramasa pana la obstacol, insa nu te poti baza pe distanta de-acolo. Mie imi arata cu vreo 40 de cm mai mult decat am in realitate.

Dar nu-mi arata la oglinda distanta, ci pe display-ul care se lipeste pe bord.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care voriau sa monteze senzori de parcare fix pe banodul de pe bara, se pare ca dupa ce sunt indepartati in spatele fiecarui bandou se gasesc cate 2 gauri speciale pentru senzori...nu am demontat banodul sa vad daca asa e, dar am gasit o poza

post-89752-0-55044500-1334055455_thumb.j

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pe fata cum s-ar lega un kit din asta aftermarket ? pe spate la becul de marsarier.. dar pe fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!