Jump to content

Pozitionare senzori parcare spate


speedway
 Share

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Senzori oem...hmmm...vorbim de lucruri rare...de ceva timp tot caut fusta de V6...si nu gasesc simpla...dar si cu senzori...:))

Deja am luat senzorii AM...ma intereseaza unde ii montez pe aia...nu basme:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    21

  • F l o r i n

    16

  • soila

    14

  • Muale

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vezi in topicul meu despre G4 unde i-am pus eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Am vazut topicul tau...ma induce in eroare scobitura aia pentru nr de inmatriculare...dar ca si inaltime acolo ma gandeam si eu...

Prefer in bara ca nu ies asa mult in evidenta...decat in bandou care oricum e alta nuanta...nefiind vopsit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, alege fiecare cum doreste - oricum, in caz de ceva - mai simplu de inlocuit bandoul decat bara.

 

de la distanta, nu se vad in bandou... in bara se vor vedea mereu - doar sa-i vopsesti la culoare.

 

oricum, alegi cum iti place tie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Laurentiu_LWR

Salutare...a venit vremea sa imi pun si eu senzori pe spate...

 

 

Am reusit sa ii montez...sunt cam la 53cm fata de sol...

 

post-14266-0-00666100-1427313988_thumb.j post-14266-0-15754800-1427313989_thumb.j

 

De la departare nu prea se vad...

Acum cateva poze din timpul montajului...

Cel mai greu a fost sa ma decid cu cei din exterior...am masurat de N-spe ori...si mereu venea cate un coleg pe capul meu cu cate o parere... :))

 

post-14266-0-77827800-1427314137_thumb.j post-14266-0-85240800-1427314138_thumb.j

 

Dupa ce ne-am decis am dat gaurile cu freza din set...Gaurile au fost date cu bara pe masina...dupa care am dat bara jos si am bagat senzorii 

 

post-14266-0-83884600-1427314395_thumb.j post-14266-0-26134700-1427314395_thumb.j

 

Pentru cei care nu stiu...ca sa dai bara jos mai intai se demonteaza stopurile...aveti nevoie de o cheie de 8 sa desfaceti cate 3 suruburi de la fiecare stop...

Sub fiecare stop veti gasi cate un surub care sustine bara....

Pe langa cele doua mai sunt inca 3 dedesubt...la fusta...si inca 3 in dreptul fiecarei roti...stanga-dreapta

Se folosesc torx-uri...T45 si T25...parca...nu sunt sigur :)

Am intrat cu cablurile in masina prin dopul acesta

 

post-14266-0-02971600-1427315066_thumb.j

 

Odata intrat cu cablurile le-am aranjat frumos si am pus unitatea de comanda...asta dupa ce am dat la o parte capitonajul din stanga...

 

post-14266-0-51933700-1427315201_thumb.j post-14266-0-66880600-1427315200_thumb.j

 

Pentru alimentare nu am taiat cablajul masinii...am pus papuci pe firele lui de alimentare si le-am infipt in pinii corespunzatori becului de marsharrier...DA...exista asa ceva...nu stiu pentru ce dar s-au nimerit la fix...:)

 

post-14266-0-50503300-1427315387_thumb.j post-14266-0-85968700-1427315386_thumb.j

 

Am pus totul la loc si deocamdata functioneaza perfect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt pinii pentru masinile care au carlig ... sa il conectezi de fabrica.

 

a iesit bine. Bravo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru instalatia de la carlig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Unitatea e doar lipita? De la căldură se duce adezivul și o sa se miște pe acolo, eu asa am pățit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...e doar lipita...

Daca o sa cada...chiar daca nu o sa vad la timp o sa ii inlocuiesc adezivul cu Bison de care am si la numar si tine ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat 2 seturi azi, am lipit și am prins cu șoricei prin găurile alea. (difuzor și unitate.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de kit pt senzori ai pus ? la 100 lei ?

 

eu as vrea sa pun in fusta.. cum vine OEM, dar desi nu am fusta pt asa ceva, tot inclin sa cred ca ar merge :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei clasici, chinezesti.

la 100 lei pe la noi, la 40-60 lei la poporul chinez.

in fusta (daca ai cea pt senzori, la golf) cred ca vin cam jos. nu am stat sa masor exact.

in fusta normala, nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge din cauza inclinatiei ? adica vin inclinati in jos ?

 

daca aveam fusta oem de senzori o rezolvam de mult :)

 

pe mine sincer ma intereseaza bordurile inalte si lucrurile sub 30cm inaltime pe care nu le poti vedea bine in oglinzi..

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, bat in jos.... ori ii pui in bara, ori cumperi fusta pentru senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ma ajuta cineva cu o imagine de la senzori OEM(gata montati)?am luat fusta OEM gaurita pentru senzori.senzorii sunt tot OEM de pe un golf4.Acuma dilema sau intrebarea este:asa trebuie sa arate?eu cred ca ceva lipseste de acolo.nu ar trebui sa fie la acelasi "nivel" oarecum? Sa lipseasca plasticul rotund din cea dea doua poza?

post-36019-0-88147500-1448649140_thumb.j

post-36019-0-24949100-1448649155_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anghel stefan viorel

Da trebuie sa ia garnirutile pe senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@neag

Ai suportul lipit de fusta, iar pe senzor trebuie sa ai o garnitura(-pe care o poti da jos usor, dar nu trebuie) si prins senzorul in suport incat sta fix, dar nu la nivel cu fusta -exact,asa cum e in prima ta poza!

(nu stiu daca "plasticul rotund din cea dea doua poza" e garnitura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare, imi spuneti va rog daca pot sa folosesc pe unitate 3b0 919 283 senzori 1j0 919 275 b? trebuie codata pt golf? am incercat sa pun 11104 pt carlig si nu vrea, il lasa tot 01104. eu am golf variant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge folosita - nu e obligatorie codarea, pt Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu senzorii 1j0 919 275 b imi piuie in continuu si imi da pe diagnoza aleator scurt pe masa pe toti 4 sau scurt pe alimentare pe toti 4. Ar fi destul de ciudat sa fie defecti toti 4. Cu senzori cu M in cod merge, dar mi-e mila sa modific fustita pt ei. La codul 01104 ma lasa sa modific numai pozitiile pt cutie, sunet si varinta caroserie. Nu imi ia modificarea pt carlig sau modelul de masina. Am gasit undeva ca pt carlig trebuie tras firul rosu/verde de la cupla carlig (cel care anuleaza ceata de pe stopurile masinii) la pinul 3 in modulul PDC. Care din ele este adevarata? Pot fi si amandoua. Cea din soft pt prezenta carlig, cea din pinul 3 pt prezenta cupla/remorca. Poate careva din TM sa va ajute contra cost sa ma ajute cu modificarile din soft?

Pe diagrama ce o am eu am numai pinii de la senzori, + permanent, +marsarier, +dupa contact si masa. Are cineva sa imi dea diagrama pt golf 4 variant cu carlig?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am marit gaurile din spoiler si am pus senzorii care merg. Nu are nimeni diagrama pt golf variant cu carlig?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11.06.2016 at 1:41 AM, vlad.andrei said:

Am marit gaurile din spoiler si am pus senzorii care merg. Nu are nimeni diagrama pt golf variant cu carlig?

 

parking aid.pdf

Senzori parcare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On ‎3‎/‎2‎/‎2015 at 0:40 PM, Al Bundy said:

Sunt rari si scumpi, dar cei OEM de skoda montati pe Golf in bara, ca la G4 meu, ce au ?

Salut, intrebare , vreau sa montez si eu ca tine, tot pe un golf 4, senzori pe spate. Poti sa-mi spui , ai montat senzori second din dezmembrari ? Ce trebuie facut , ce imi trebuie ca si componente cu coduri daca ai , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie senzorii, suportii, instalatia, modulul si buzerul.

Am montat senzori SH de octavia 1 pe g4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!