Jump to content

Schimbarea distributiei la O2


codz
 Share

Postare recomandată

Of vorbim offtopic...

Inca odata iti spun ca e vorba de masina care spune colegu ca are 37 de mii de km, eu am 55 si are 5 ani si cateva luni si nu am schimbat inca nimica.

Nu ma refeream la masini care au facut 120k, ma refeream la masini care au facut timpul dar nu si km...si zici ca eu citesc printre randuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel, ai partial dreptate, insa cauciucul imbatraneste oricum. Asa ca simeringul pompei te poate lasa la cateva luni dupa inlocuire, si atunci mai desfaci o data?

Asa am patit eu cu frei-ul de la alternator la Octi I - am facut toata, dat toata distributia, insa am verificat frei-ul si am zis sa "scutesc" 130Ron. Ei nah - dupa 2 saptamani, ce crezi ca ma lasa?? Frei-ul, desigur. M-a costat 300 acum, ca a trebuit sa dau jos toate protectiile, sa las motorul aplecat (desfacut unul din suporti), etc. Si ala era un fier, nu cauciuc, iar masina avea 80.000Km.

Crede-ma, mi-am promis sa nu mai fiu "econom" pe masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi .

Voi merge maine la Avia sa schimb kitul iar pompa de apa doar daca ei imi recomanda dupa o inspectie vizuala.

(la 37.000 km si 5,5mi s-a spus ca in principiu nu ar trebui sa fie cazul)

Va tin la curent cu rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Trebuie sa fac in curand revizia la masina din semnatura la 78.000 de Km (MY2007 - 4 ani).

Mi s-a spus de la service ca la 4 ani imi recomanda sa se faca si distributia. Credeti ca este cazul, sau e prea devreme?

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca distributia se schimba la 120 000 km sau 5 ani. Insa service-ul te ia la ochi de pe la 100 000 sau 4 ani :rolleyes:. Eu am 108 000 km si intentionez sa o schimb saptamana aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovisod: Eu zic ca ai mai putea sa o mai lasi 20000 km,sau macar un an...

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa o lasi lejer un an chiar si mai mult, pana ajungi la 120 000 km. Eu am mai spus la 6 ani si putin peste 120 000 km am schimbat distributia si toate componentele aratau si mergeau ca cele noi (nici cea mai mica crapatura pe nici o curea, nici pe cea de distributie nici pe cea de accesorii) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac 2500 km pe luna doar pana la birou si acasa (navetist Ploiesti - Bucuresti), daca ma mai si plimb, sar lejer in 4 luni de 120 000 km. Ma gandesc ca daca ma apropii de limita ca si numar de kilometri, am ceva riscuri mai mari. In plus, pana la sfarsitul anului, am inteles ca sunt niste promotii si reduceri la piese, mai bine o fac acum decat in ianuarie - februarie sa platesc dublu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat distributia pe la 121.500 si 5 ani vechime. Pot sa zic ca rolele erau ca noi ,iar cureaua nu era deloc crapata ci foarte putin prafuita. Imi pare rau ca am schimbat rolele, trebuia sa le schimb ca la carte la 240.000, dar m-am luat dupa cei de la service ca asa vine "kit-ul". Cat despre pompa de apa iar e o vrajeala....eu nu am schimbat-o si cei de la service mi-au zis la fel sa nu o schimb. Total revizie 120.000 km m-a costat 1308 ron la reprezentanta Skoda Galati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu e vrajeala cu pompa de apa; eu la o Octavia 2, 2.0tdi am schimbat distributia la 109 000km si pompa de apa incepea sa piarda putin antigel si se vedea uzura fata de cea noua. Din cate stiu eu nici nu se da garantie daca nu schimbi si pompa de apa si acum mi se pare normal(daca se pierde antigel si se scurge pe curea-role e cam nasoala treaba),chiar daca initial mi se parea o exagerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am schimat distributia la Avia .Cost manopera,plus piese(kit distributie,pompa de apa si curea alternator)1.200 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi sk2 :La cati km/ani ai masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi sk2 :La cati km/ani ai masinii?

5 ani si 62000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au zis cei din service ca trebuie sa schimbi distributia sau ai schimbat-o asa preventiv la numar de ani?...din cate stiu se schimba la 90.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba la 120 000 km pentru motoarele mai vechi iar la cele noi la 150 000 km. Ca durata de ani nu stiu dar parca se recomanda 6 ani. Acum eu am schimbat-o la 6 ani si 120 000 km si ceva si cum am mai zis toate componentele aratau si mergeu ca cele noi. Bine eu am schimbat mai multe lucruri cele doua curele + cele doua role + pompa de apa + intinzator curea accesorii + fulie alternator. Sincer dupa mine ar trebui schimbata cand ajungi la 120 000 km fara sa tii cont de timp. Singurele care sufera de imbatranire sunt cele doua curele dar cea de distributie are fibre de kevalr (sau sticla) prin ea care nu imbatranesc in timp asa ca sansele de rupere sunt minime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au zis cei din service ca trebuie sa schimbi distributia sau ai schimbat-o asa preventiv la numar de ani?...din cate stiu se schimba la 90.000

Am schimbat-o preventiv la recomandarea celor din service.A contat mult si oferta pe care o au pana la sfarsitul anului.

Curelele si rolele erau in stare buna,nu aveau un grad mare de uzura,eu cred ca mai mergeau inca destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimat distributia la Avia .Cost manopera,plus piese(kit distributie,pompa de apa si curea alternator)1.200 ron.

Ce-au scazut preturile domne', acum vreo 2 ani PBA imi cerea vreo 3000 lei pe schimbat distributie :) ma duc si eu la primavara sa o schimb .. masina are 6 ani si 73000km :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O mica intrebare: la ce perioada se schimba si cat ar costa (aproximativ daca stie cineva) schimbul distributiei (complet) la o O2 1.2 TSI?

Nu am masina asta (dar ma "tenteaza") si deci nu am carnetul de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tsi are distributia pe lant. deci nu ai batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb distributie O2 1.9TDI BJB la Brady ---> 1650 ron cu kit original de la Skoda, din care ~140 ron a costat schimbarea lichidului de frana (era timpul).

Au fost schimbate toate cele necesare, mai putin intinzatorul curelei de accesorii, care se inlocuieste doar cand se defecteaza, din cate am inteles.

Deci:

- curea de distributie - masina venise din fabrica cu ContiTech, acum a primit Dayco (dezolant, pentru un kit original);

- rola ghidare - cea veche era INA

- rola intinzatoare - cea veche era Litens (scria pe ea ca e facuta in canada)

- curea accesorii - cea veche era ContiTech

- pompa de apa - 50 ron reducere cu piesa veche la schimb

- antigel

- suruburi noi (4x) pentru fulia care se monteaza in capatul arborelui cotit si peste care trece cureaua de accesorii - sunt suruburi strech-bolts si sunt de unica folosinta

- suruburi noi (4x) pentru montantul de la motor - sunt suruburi strech-bolts si sunt de unica folosinta

- suruburi noi (2x) pentru urechea de care se prinde tubul pentru umplerea vasului cu lichid de parbriz - sunt suruburi strech-bolts si sunt de unica folosinta

Cam atat imi amintesc.

Ce mi-a mai placut a fost faptul ca au folosit cheie dinamometrica.

Celelalte piese de care nu imi amintesc detalii legate de producator erau pur si simplu stantate cu sigla vw-audi si ura si la gara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am facut si eu revizia de 120 mii , ma costat 587 euro locuiesc in belgia , mi-au zis ca discurile de frana sunt cam duse si ar trebui sa le schimb , aici am indoieli , cred ca voiau sa mai faca niste bani , stie careva sa imi explice cand ar trebuie sa le schimb ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa le schimbi daca cele din fata au ajuns la grosimea de 19 mm (noi au 22 de mm) si cele din spate au ajuns la 10 mm (noi au 12 mm), ar fi bine sa le masori cu un subler sau o scula echivalenta ... Si mie la schimbul distributiei mi-au recomandat acelasi lucru (la cele din fata ) dar ochiometric am vazut ca nu aveau cum sa se fi uzat 3 mm (spre axul rotii a rams o portiune lata de 1 mm care nu s-a mancat si cu aia am comparat) bine ei nici nu stiau ca nu am scimbat niciodata placutele de frana pe nici o roata (cu care momentan am 133 000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totalpieseauto.ro

un link interesant, pacat ca limba nu e tocmai potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine.

Ce mai stiam si eu, cu ce au uitat si ei... Am mai facut un pas inainte. :D

Multumesc pentru video. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!