Jump to content

Schimbarea distributiei la O2


codz
 Share

Postare recomandată

Salut

Am intrebat la service-ul skoda despre revizia la 4 ani (masina are 30 000 Km) si mi-au zis ca in afara de filtre se recomanda schimbarea distributiei la 4 ani :vaidecapulmeu:

Poate sa-mi spuna cineva daca exista o perioada de timp specificata de producator pentru schimbare distributie la Skoda O2, sau dealerii "forteaza" de fapt schimbarea din motive lesne de inteles... Daca da, care este de fapt acea perioada, pentru ca 4 ani mie mi se pare foarte putin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasisem undeva ca termenul de garantie la cureaua mea de distributie ar fi de 5 ani sau 150.000km. Am citit la vremea aia, mi-a ramas in cap dar sa dea dracu daca am mai gasit de-atunci UNDE am citit. M-au mai intrebat o gramada de prieteni si am tot cautat da' tare mi-e ciuda ca nu mai stiu unde gasisem. Intr-un fel mi s-ar parea normal si un interval de timp de schimbare; cauciucul ala imbatraneste, incepe sa se crape etc etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel este specificat in planul de service intervalul de schimbare a distributiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se specifica nicaieri in planul de service numarul de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Eu ma refeream la km parcursi respectiv 150000 pentru 1.9 TDI PD si 180000 pentru 1.6 TDI CR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e valabil si pentru 1.6 mpi? adica la un anumit numar de kilometri parcursi, indiferent de vechime?

nu pot verifica in cartea de service pentru simplul motiv ca inca nu mi-a venit masina :)

Modificat de arson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia tip 30 000 km + schimb discuri si placute frana pe fata. Am 124 000 km. La placutele de frana mai aveam vreo 5 mm pe ele, dar cei din service spuneau ca mai merg doar 1 000 km, eu cred ca mergeau ceva mai mult la acea grosime. Mentionez ca sunt la al doilea schimb de placute de frana, primele le-am schimbat undeva pe la 70 000 km.

Cu aceasta ocazie am aflat ca eu nu am senzor care sa ma anunte cand nu mai am frane, iar eu ma bazam pe existenta lui :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pana la urma cand schimbam distributia daca nu am facut numarul de kilometrii dar am facut anii???

de exemplu, eu am 75.000 km si 4 ani. cand trebuie sa schimb distributia? masina e o2 2007. in manual scrie : "suplimentar, la fiecare 150.000 km : inlocuirea curelei dintate(motoare diesel)." Atat. Nu scrie nicaieri nimic de numarul de ani. Daca eu fac 150.000 de km in 10 ani, schimb distributia la 10 ani? Va rog un raspuns, trebuie sa fac revizia de 75000 km si vreau sa stiu daca schimb distributia acum sau nu. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o recomandare de a schimba cureaua dintata o data la 4 ani.

Fiind din cauciuc materialul imbatraneste in timp si de aceea aceasta recomandare.

Pentru siguranta motorului ar fi bine sa o schimbi, nu costa mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

am si eu o intrebare .... masina mea are 104000 km si 6 ani din ce am citit eu paci unii zic ca ar trebuii schimbata distributia altii doar cureaua altii tot kitu ca au depasit cei "4 ani" .. poate cinveva sa ma lumineze si pe mine si sa imi spuna daca trebuie schimbata la 120k sau mai devreme si ce se schimba doar cureaua sau tot kitu' ????

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Date tehnice SKODA; OCTAVIA (1Z3); 1.9 TDI

Intervale de schimbare sau de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am O2 1.9 TDI cod motor BLS.

Mai multa lume mi-a spus ca se schimba distributia la 120 000 km. Si in cartea tehnica tot asa scrie.

De unde ai luat datele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt programe licentiate cu date transmise de producator. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am masina din semnatura problema pe care o am este urmatoarea baietii de la service au spus ca distributia se schimba la 120.000km sau 5ani, Octi a mea are doar 62.000km dar 5ani(fabricatie 2006) sa schimb sau nu distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKODA; OCTAVIA (1Z3); 2.0 TDI BMM,Curea dinţată - interval de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc si eu un caz asemanator cu al tau..."fabia 1.4 mpi" masina nu facuse nr. de km dar avea la fel 5-6ani...si baietii de la Skoda i-au recomandat sa o schimbe, acum ramane decizia ta, ce vrei sa faci. asfalt curat! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

Mai oameni buni,daca va dau banii afara din casa le puteti schimba,daca nu,uitati-va la curele,la starea lor si daca arata bine si nu sunt crapate,mai merg lejer.E pacat de banutii vostrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba macar cureaua pentru ca daca se rupe si ajungi la mecanici o sa te oftici. Daca le montezi singur e ok dar daca depinzi de altcineva si ai o belea dasta o sa-ti o para rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatia e clara, chiar f clara: cureaua de distributie se schimba fct de 2 factori, rulajul, respectiv timp/vechime.

Tocmai pt ca producatorul auto a luat in calcul ambele situatii, ori ai un rulaj anual mediu (sau peste medie), ori ai un rulaj anual mic.

Cureaua de distributie se uzeaza nu numai datorita rulajului, ci si datorita factorului timp, pt simplul motiv ca imbatraneste; iar verificarea ochiometrica .......... ar fi utila doar in cazul in care sta sa crape vizibil, altfel .......

Eu am patit o chestiune de genul asta, prin '94, cu un motor de Golf 2 benzinar, o masina aproape noua (avea 10,5k km) dar statuta (avea vreo 4-5 ani); nu s-a pus problema schimbarii curelei de distributie si la f putin timp s-a rupt in mers. Am scapat relativ ieftin, doar 2 supape indoite si alta garnitura de chiulasa.

Cine vrea sa inteleaga, bine, cine nu, noi sa fim sanatosi.

Acum, fara suparare si fara vreo adresa anume, ne tot punem problema ca in tarile "cu apa calda" masinile sunt bine intretinute si, de regula, se prezinta cel putin bine dpdv tehnic, pe cand in RO lucrurile sunt departe de acest stadiu/nivel; doar ca atunci cand suntem in situatia de a intretine o masina (si aici nu ma refer la reviziile uzuale, desi si aici ar mai fi cate ceva de spus) suntem tentati sa facem rabat de la calitate, service plan, etc.

p.s.: la masina din semnatura, desi opinia dealer-ilor din Buc. era sa fac schimbul la 5 ani (cu o singura exceptie, care spunea la 4 ani), am facut schimbul distributiei (cu tot cu role, curea accesorii, pompa de apa) imediat dupa ce a implinit 4 ani; in contextul in care rulajul era de doar 50-55k km, masina fiind cumparata de noua de mine din RO.

Cheltuiala schimbarii distributiei este cu mult mai mica si mai fara batai de cap, comparativ cu riscurile.

Inca ceva, atunci cand iti asumi un risc mai maricel, in mod normal te astepti si la un castig pe masura; in cazul in care nu se schimba distributia la timp, nu vad absolut niciun castig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba... cauciucul in timp se intareste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucul in timp se intareste, dar cureaua mai este facuta din cauciuc? Poate mai nou sunt din kevlar. In cartea mea din Germania nu scrie ca se schimba la numar de ani, numai la Km. Cred ca scorneala cu 5 ani este locala ca sa mai scoata un ban reprezentantele. Fibrele din kevlar sunt de 5 ori mai rezistente decat otelul la aceeasi greutate.

Acum daca initial la motorul tau se schimba mai demult la 120000 iar mai nou la 150000, pe ce baza poate cineva sa zica ca 62000 este limita. Are cineva vreo carte VAG in care scrie ca se schimba la 5 ani? Negru pe alb, nu ca am auzit ca...

La Renault-Dacia scrie ca se schimba la 5 ani sau chiar 2 ani la Fiat Albea.

Eu personal zic sa faci un compromis. Nici la 62000 nici la 120000. Hai schimb-o la 90 000. Zic ca este rezonabil.

Eu am un sticker pe motor pus in Germania ca urmatoarea schimbare se va face la 240000 Km. Stickerul este pus acum 6 ani cand masina avea 121 000 Km si de atunci s-au facut 70 000 Km adica are 191 000. O mai tin 20000 dar eu personal am dat capacul jos la curea si m-am uitat la ea. Parea sanatoasa, cu inscriptiile vizibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am timp de povesti dar m-am rugat odata de un rieten " mai dute si schimba ca ai sa ai probleme" Dupa 1000KM a trebuit sa cumpere supape noi si toate comonentele din jur. ... nu sunt iesftine credeti-ma . Cu stima "mai bine previi decat sa combati"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu alaturi de cei care te indeamna sa o schimbi. In plus, depinde si cati ani doresti tu sa mai pastrezi masina asta. Daca planuiesti sa o schimbi destul de curand, e posibil sa te mai tina, iar paguba sa fie la altul,

daca vrei sa dormi linistit si fara dureri de cap, schimb-o acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!