Jump to content

Bestiutza mea:D


Robotelu

Postare recomandată

Cu cele vechi n-am avut nici o problema, dar nu sunt SMD, ci seamana mai mult a THD(e doar 1 led, nu 5). Sper ca astea noi sa ia exemplu de la ele. :lol:

Eu doar pe astea le am pe masina, dar am mai citit pe forum ca la cei care au in tot interiorul se mai intampla sa mearga cand vor ele, probabil din cauza consumului mai redus de curent.

Aseara am mai eliminat o cauza a variatiei turatiei la ralanti si anume fisele. Le-am masurat si toate au 6K ohmi, deci ar mai ramane bobina. Pe autokarma era minim 330 de lei, asa ca o sa trebuiasca sa mai astepte oleaca pana se strang banii.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Replies 447
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Robotelu

    221

  • Muale

    57

  • Laurentiu_LWR

    12

  • rudiRUD

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai la 1.4 doar una e si arata asa.

Maine trebuie sa ajunga piesele. N-au avut termostat Febi si mi-au dat in loc unul cu 2 lei mai scump, Vernet. N-am auzit de ei pana acum, dar poate ca e un lucru bun treaba asta. Celebrele Wahler m-au dezamagit(2 mi s-au spart).

Tot maine o sa schimb si rotile cu cele de iarna. Chiar daca temperaturile se vor mentine mai ridicate 1-2 saptamani, masina o sa cam stea in garaj, asa ca mai bine mai devreme.

Si tot maine cre' ca o sa revin cu un upgrade estetic. :winter:

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

KM: 229 147

Am schimbat azi si bobina, dar tot cam degeaba. :( Nu prea mai da misfire, dar ralantiul tot variaza. Bobina e noua, bujiile sunt OEM si au 3000 de km, fisele sunt masurate si au toate 6Kohmi. Deci aprinderea s-a cam eliminat din ecuatie, ramane canistra de carbon(desi tacane), masurarea compresiei si presiunii in rampa de injectoare, verificarea alinierii distributie si in cel mai rau caz verificarea supapelor si injectoarelor.

I-am montat termostat Vernet cu garnitura noua si flansa lichid racire Vaico(cica nu se potrivea Febi Bilstein).

Am montat si cauciucurile de iarna.

Acu' sa trecem si la partea mai buna :icon_cheesygrin: : Bestiutza a devenit aproape full led(mai e ala din torpedou, da' nu prea ma incumet sa-l schimb).

20121103201110.jpg 20121103201053.jpg

Interior si portbagaj

20121103200913.jpg 20121103220823.jpg

20121103200839.jpg 20121103200709.jpg

20121101210112.jpg 20121103200530.jpg

Link către comentariu

La plafoniera-centru, lumini parasolare, lumini spate si numar am pus C5W de 39 mm cu 6 SMD-uri, iar la luminile de citit, portbagaj si pozitii W5W cu 5 SMD-uri. Eu am pus de 39 mm, dar cred ca merg si de 36.

Poze sunt destule pe goagal, trebuie doar sa alegi forma modulului pe care il vrei.

Tot azi am dat comanda de senzori de parcare. :icon_bounce:

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Au venit si senzorii:

senzori.jpg

Nu prea pot sa ma decid unde sa-i pun, in bandouri sau in bara? :unsure:

Link către comentariu

in bandouri...desi eu i-as pune in bara,sub bandouri. astfel cei din centru vor acoperi mai bine.

acum vezi si unde ai loc sa ii pui,s-ar putea sa loveasca in armatura.

eu i-am pus in bara dar la mine e altfel configuratia

Link către comentariu

daca vrei sa fie discret, recomand sa-i montezi in fusta (cum se mai zice la partea de sub bara), insa s-ar putea sa deranjeze toba...

uite discretie :214t.jpg :P

Link către comentariu

trebuie sa ai si fusta respectiva... cele normale sunt mai curbate la muchie si senzorii nu vor bate corect.

in poza este buza cu senzori oem

Link către comentariu

Am vazut tot felul de poze aici pe forum cu senzori AM montati in bara, bandou, buza/fusta, insa daca ai posibilitatea sa montezi in buza/fusta, (fara a crea probleme) nu vad de ce nu ai face-o, arata mai bine daca sunt mai mascati decat la vedere, dar ma rog, daca nu vor bate corect e o problema intradevar, desi ma gandesc ca s-ar putea fixa in buza respectiva, in asa fel incat sa bata corect.

Unii carcotasi imi spuneau ca nu e ok ca sunt montati senzorii (cum e la mine) ca ajunge umezeala mai repede la ei... hai sa fim seriosi, masina are o varsta considerabila si nu cred ca au fost schimbati senzorii vreodata, si inca functioneaza perfect, pe toate anotimpurile.

Link către comentariu

In fusta nu prea ar merge ca nu e modelul cu senzor, mai e si toba, iar aia de pe margine sigur ar detecta ramele de prin pamant. :lol:

O pozitionare mai corecta decat in bandouri ar fi in bara, insa n-as prea vrea s-o gauresc si nici nu stiu sigur daca am loc de armatura.

Pana la urma cred ca singura solutie vor ramane bandourile, insa sigur n-o sa pot sa spun decat saptamana viitoare, cand ajung pe-acasa si vad care-i treaba.

Azi am procurat si alte materiale necesare, adica banda adeziva de hartie si soricei(si-am mai luat si un briceag, asa, ca n-aveam tirbuson :)) ). As mai lua banda izolatoare panzata, da' nu stiu daca gasesc.

L.E. Senzorii nu stiu daca isi fac ceva unde i-ai pus tu. Mie mi se pare ca ajunge mai greu apa la ei decat daca i-ai fi montat mai sus.

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Individul respectiv zicea ca apa ar ajunge pe interior, pe sub masina, respectiv pe sub fusta....nu vad cum, ca acolo e mereu uscat, in fine. Si senzorii nu i-am montat eu, asa sunt din fabrica, eu ziceam ca o alternativa, ca s-ar putea monta si AM, dar poate ma insel.

Bafta !

Link către comentariu

La bora ai originali. Apa ajunge dar sunt facuti bine,izolati...

La golf ai alta buza si nu merg pusi decat daca faci o adaptare/mulaj sa ii orienteze corect...destul de greu.

Da jos bara si vezi unde ai loc. Ar fi pozitionati mai bine in bara decat pe bandouri...

Accesorii de montaj nu prea trebuie,faci treaba cu freza din pachet.

Masoara de 5 ori inainte de gaurire :)

Banda panzata gasesti in targ (daca ajungi prin buc) dar nu se foloseste la exterior(cum vor fi cablurile de sub bara pana in portbagaj).

Destul offtopic pe pagina omului...

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pana la urma i-am pus in bandouri, ca erau deja date gaurile sub ele. Sunt 95% multumit de solutie. :)

Accesorii de montaj mai trebuie banda de mascat si soricei din aia de prins. Banda panzata n-am mai stat sa caut, desi iesea mai profi treaba. Am folosit banda izoliera obisnuita.

Am dat bara jos pana la urma si ne-am cam chinuit un pic, da' asa e cand faci treaba asta prima data. Eu zic ca a meritat efortul.

Firele de la senzori le-am tras prin stanga, iar cel de la afisaj l-am tras pe la cheder, apoi am coborat cu el prin stalp, pe sub centura(cu ocazia asta am vazut ca am centuri cu pretenstionare :icon_cheesygrin: ), apoi am urmat traseul firelor de la tripla stanga.

Am avut ceva emotii cu unitatea, ca nu mai zicea nimic, desi o alimentasem de pe firele care trebuie(negru-albastru ptr + si maro ptr masa). Pana la urma s-a dovedit ca firul de masa parca era slabit in papuc(ai dracu' chinezi, n-ar pune si ei un gram de fludor :lol: ).

Poze n-am facut decat vreo cateva la demontare... promit sa revin cu altele peste 2-3 saptamani cand sper sa ajung pe-acasa.

20121117120632.jpg 20121117121244.jpg 20121117130024.jpg

Anu' asta a venit Mosu' mai repede la ea si i-a adus niste adidasi de vara aproape noi Bridgestone Turanza ER-30 la un pret bun(multumesc pe aceasta cale colegului @mishu999 ). Daca tot am ajuns la partea cu multumirile, sa nu-l uitam nici pe @IonutBLV, pentru noul odorizant.

Kitul l-am cumparat de la colegul @IOJI 05 BLD, asa ca multumirile de rigoare. Si ultimele, dar nu cele de pe urma multumiri, colegilor @firestax, @Muale si @undan pentru sfaturi si pareri. :beer:

Link către comentariu

Casei de discuri si familiei care te-a sustinut. La Oscar aia parca multumesc mai putin ca tine :))

Sa ii folosesti fericit. Si la mine am stat vreo 2 zile cu bara desfacuta ca era prima/singura data cand am demontat-o.

Ai tras cele 4 fire de la senzori prin dopul ce se vede in inagine?

Cutia bagata in spatele stopului,nu?

Nu inteleg pe unde cablul de la display...ai demontat stalpul si ai venit pe jos ?

De ce spui ca etsti multumit 95% ? Ce te nemultumeste?

From HTC via Tapatalk.

Modificat de Muale
Link către comentariu

Urma sa zic si asta, da' am uitat. :))

Firele le-am tras prin dopul de deasupra celui cu firul. Am zis sa nu amestec treburile, ca ala e cu iluminarea numarului.

Da, cutia am pus-o in spatele stopului, in stanga.

Cam asta e traseul(desenat in Paint cu curbe Bezier - asa ne-a zis proful de Tehnici de Programare ca le zice la liniile strambe :)) ):

traseu.png

95% multumit pentru ca:

1. Eu tot timpul sunt nemultumit. :))

2. Senzorul D, de pe exterior dreapta, l-am pus cu 1-2 mm mai jos cred decat ceilalti. Nici n-am masurat de multe ori si fiind ultimul, abia asteptam sa-i vad la lucru. :icon_bounce:

Nu cred ca o sa-i mai vopsesc, ca nu e un contrast prea puternic intre ei si culoarea masinii.

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Pe oglinda l-am pus. N-am reusit pe centru, ca nu se mai ridica oglinda prea mult in sus, asa ca am preferat sa-l pun mai spre dreapta. E cam la jumatea distantei dintre mijlocul oglinzii si marginea din dreapta. O sa pun poze, cand ajung pe-acasa. :)

Link către comentariu

pe oglinda vroiam si eu sa il pun dat trebuia sa desfac plafonul si nu imi placea cum se vede firul; trebuia lasat 1-2 cm in plus,cand misc de oglinda sa nu trag de fir.

ma gandesc sa il scot de la vedere,oricum nu ma uit la el /ascult doar bip-urile

Link către comentariu

@Robotelu, spuneai intr-un comentariu ca vrei sa scoti tapiteria ca sa o cureti. Este treaba dificila ? Merita sa ma angrenez la asa ceva ? :bom:

Astept raspuns, merci!

Link către comentariu

On: Bravo robotelule, au iesit super senzori de parcare. da ce domle' nu te mai descurci sa parchezi buburuza?:)) vezi ca baga astia iar poligonu' poti sa mai incerci...:))

Fane2010 , nu-ti recomand sa dai jos tapiteria, eu am facut asta anul trecut, tapiteria de pe bancheta spate iese cum iese, dar cea de pe fata e ca sarea-n ochi... sunt foarte multe sarmulite , m-am chinuit 2 zile sa le pun la loc, si [cenzurat] pe batz, nu am reusit jos la prinderi sa le bag cum au fost, dar nu se vede is ca OEM , si in plus nici nu s-au curatat cum trebuie si le-am bagat la masina de 2 ori.

iti recomand sa le cureti cu biocarpet ies ca noi ! fara sa dai jos nimic... acum tu alegi:)

Link către comentariu

Eh, poligon faceam eu cu Dacia pe maidan cu ceva ani inainte sa am bucatica de plastic roz, deci ca nu ma descurc, dar niste "ochi" in plus nu strica, ca sa nu mai zic de dotare(chiar daca nu sunt OEM). :D

Partea cu spalatul tapiteriei sper sa nu ramana la stadiul de dorinta, ci sa se si materializeze. Am mai dat jos odata, insa doar sezuturile. La spatare am inteles ca e mai greu, dar stiu sigur ca e un D.I.Y. pe forum referitor la treaba asta. La sezuturi nu e chiar greu, dar o pereche de maini in plus e binevenita. Fiecare sezut are 4 sarme prinse in altele aflate in burete.

Am incercat si cu perdea si Biocarpet, insa rezultatele sunt multumitoare de moment. In 2-3 saptamani e cam la fel. :icon_confused: Nu stiu ce sa zic de metoda injectie-extractie, ca n-am avut la cine sa apelez in zona mea, dar ia legatura cu colegul @Muale, ca si-a deschis pravalie cu asa ceva si poate iti da informatii mai multe.

@JustinTM: a incercat frate-miu de pe contul unui prieten sa intre la anuntul ala, da' nu ii afisa datele de contact ale vanzatorului, iar de acasa n-am mai putut intra pe net datorita senzationalului provider Tigantelecom. :tuktuk: Sper ca ai reusit sa rezolvi.

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!