Jump to content

Bestiutza mea:D


Robotelu

Postare recomandată

Eu am modelul din link. Cel vechi,cum ai tu, pare mai rezistent.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Replies 447
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Robotelu

    221

  • Muale

    57

  • Laurentiu_LWR

    12

  • rudiRUD

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asa pare; o sa-l testez cand ajung pe-acasa cu 2 doze de bere(nedesfacute, desigur :) ) si o sa stau cu ochii pe cronometru pana o sa fiu tras pe dreapta. :))

Pana atunci insa, un teaser :P :

dsc00806w.jpg 20120213210237.jpg

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

e lege ca te arde daca ai recipient de alcool desfacut in masina?daca pune aparatul si iese 0.00 ce daca ai dozele desfacute? :P

spor la gaurit plafoniera,ai gasit led sa dea lumina ok?

Link către comentariu

Pai plafoniera e deja gata, datorita colegului @bogddy1990, un baiat de nota 200+. :beer:

Problema e ca plafoniera e inca la Bucuresti, la partea bucuresteana a lui Robotelu. :lol: Tre' sa vedem cum facem sa ajungem si eu si frate-miu acasa, sa o montam si sa facem cateva poze cu trasul firelor. A promis Bogdan ca o sa faca un D.I.Y. cu pozele, in caz ca mai vrea si altcineva sa-si faca modificarea asta. :D

Nah ca imi calc pe suflet si pun o poza cu ele aprinse: :8:

dsc00846hg.jpg

Link către comentariu

diy este cu montat plafoniera w8. singura diferenta intre ce e descris acolo,sunt gaurile si ledurile.

am facut si eu modificarea si sunt multumit.

am pus invers ledurile pt ca nu era prea simetric la ochi (desi matematic era ok)

sa faci poze cand e pusa pe masina,sunt curios daca se vede mai bine cu ele in laterale

(led cu lupa, 15 grade unghi de lumina>?)

Link către comentariu

O sa fac. :D

Nu stia nici Bogdan exact cat e unghiul, dar tot 15-20 de grade a estimat si el.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Saptamana trecuta a ajuns frate-miu acasa cu plafoniera modificata de Bogdan, dar pe timpul drumului s-au rupt piciorusele la leduri.

fuuuuio.jpg

Azi am ajuns eu acasa cu alte leduri, am facut legaturile, dar nu reusesc sa le fac sa se aprinda pentru ca nu am putut impinge destul plafoniera, ca sa faca masa surubul.

soclosef.jpg

Maine sigur ii dau de cap. :icon_rambo:

Link către comentariu

ce surub,unde sa impingi...nu inteleg. doar scoti ledurile rupte si bagi altele...costa 3 lei. doar sa respecti polaritatea

Link către comentariu

Pai ledurile le-am schimbat deja, polaritatea e buna ca le-am verificat cu o baterie de 9V inainte( :icon_geek: ). Masa pentru leduri vreau sa o iau de pe un surub de fixare al plafonierei, insa nu face contact cum trebuie(probabil ca surubul nu prinde in caroserie) si ledurile raman stinse. Colac peste pupaza, mi-a mai sarit si arcul care tine apasata lamela de la butonul central, da' maine sper sa rezolv cu totul. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

arcul ala face probleme dupa o varsta,se toceste "sageata" care il tine. bagi ceva in despicatura aia sa tina mai bine. cand desfaci o sa vezi despre ce vb.

masa am luat-o de pe fir din mufa (maro parca). poate pe surub nu face contact/e vopsea. leaga-te la maro si nu ai probleme.

maine seara te astept cu poze :P

Link către comentariu

Siii e gataaa! :cheers: :icon_cheesygrin: Multumiri colegilor @bogddy1990 si @Muale.

imagine0120.jpg imagine0116.jpg

imagine0118.jpg imagine0119.jpg

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

A iesit bine.m-as baga sa fac si eu dar cred ca e prea complicat;))

Link către comentariu

Daca incerci o sa vezi ca nu e dracu' chiar asa de negru. :P Si mie mi se parea grea ideea de a pune vechiul casetofon Alpha pe Dacie, da' uite ca dupa o zi de plimbareala si lipiri de fire, imi iesi. :rolleyes: Urmatoarea miscare la ea sunt luminile in plafoniera... si sa-i repar ceasul. :lol:

fotografie0314.jpg

Link către comentariu

;))spor la munca.la lumini verifica switch-rile de la portiere cred ca de acolo e problema la dacie

Link către comentariu

Nu, switch-urile sunt bune; a umblat frate-miu pe la mufa de la plafoniera si se pare ca daca o pui invers iese fum. :)) Da' nu mai zic de Dacie, ca suntem pe vwforum, nu daciaclub. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Golfu e reusit sa ai grija de el si multi km fara evenimente.esti multumit de motor?eu sunt f multumit chiar e sprinten.ce benzina folosesti si de unde?ce ulei ii bagi?

Link către comentariu

Mersi la fel! Si eu sunt multumit de motor, iar in treptele 2-3 chiar rupe hamu'. :))

Benzina pun de 95 de la un Lukoil, iar ulei am folosit Castrol de cand am luat-o, dar de cand am auzit ca se fac prin Turcia si-s dubioase, probabil ca la urmatorul schimb o incerc ceva gen Motul, Rheinol sau Aral, desi nu mi-a papat gram de ulei in tot timpul cat am folosit Castrol.

Link către comentariu

Astept sa vad si Dacia cu luminile ambientale montate ;). Pune LED-uri verzi :P, se vad destul de ok (am pus eu la o Octavia si isi fac treaba)

O sa fac rost si de LED-uri rosii cu unghi de 120-140 de grade si iti dau sa le schimbi.

@Muale: am vazut si plafoniera ta live si mi-a placut cum este raspandita lumina in masina, doar ca eu am preferat sa le pun asa ca sa aduca cat mai mult cu cea de W8, cu toate ca nu pare simetric pe plafoniera asta si se pun si putin mai greu din cauza plasticelor de pe acolo...

Apropo de Alpha pe Dacia, sa caut prin casa ca aveam un Alpha cu luminile verzi :P

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Ieri am facut rost de un 1J0 862 533D :P Poze cu el montat... in vacanta de Pasti, ca deocamdata e s(tr)esiune la Timisoara. :study: :vaidecapulmeu:

Multumiri colegului @JustinTM.

Link către comentariu

am si eu...l-au folosit de 3 ori pasagerii si vreo cateva luni eu sa pun o conserva de california scent.

e destul de fragil (ca si cel din fata), se chinuia cu o doza de bere de 0.5 :D

as fi preferat sa fie in cotiera spate suport de pahare si sub cotiera fata,pt locurile din spate sa fie priza 12V si eventual gura de ventilatie...sa fac o sesizare inginerilor vw de acu' 15 ani

Link către comentariu

Eh, l-am luat pe criteriul "sa fie acolo". :lol: Tre' sa il mai curat si sa-l gresez si sambata viitoare ar trebui sa fie pe masina. :D

Daca tot faci sesizare, zi-le si de scaune ventilate si aeratoare in stalpii masinii, ca la Mercedes. :))

Link către comentariu

scaunele...deja sunt chestii ce i-ar creste considerabil pretul.

eu vb de chestii mici si enervante ce mergeau altfel puse... gen switchurile din yala si vopseaua cauciucata de pe manere

daca il desfaci inauntru,fa-i poze. l-as unge si eu ca iese cam greu (cred ca a fost folosit 10 zile in 10 ani si isi spune cuvantul

Modificat de Muale
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi am reusit sa montez si sa ung dracia, cu chiu, cu vai.

Incepem cu desfacerea tablei de deasupra. Eu am folosit un briceag, probabil mai elegant era cu o surubelnita:

desfaceretabla.jpg

Cam pe-aici am dat cu vaselina:

ungere2.jpg ungere4.jpg ungere3.jpg ungere1.jpg

Si rezultatul testului final:

testsuport.jpg

Tot azi sper ca am rezolvat si cu celebrul arc de la butonul central al plafonierei. Am folosit o bucata de la plasticul de sustinere al unui cablu utp pe post de pana. L-as fi si lipit, da' lenea a fost mare si parea destul de solid. :lol:

reparatieplafoniera.jpg

cabluutp.jpg

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Aviz amatorilor:dozele cu "suc de lamaie" se consuma dupa terminarea lucrarii :icon_thumleft:

Link către comentariu

Absolut. :) Cu toate ca dupa ce am baut berea ... aaa, adica sucul, abia atunci ne-a venit ideea cu clema de la cablu ptr plafoniera. :))

Next pe lista de lucrari: curatenie interior/exterior si reparare furtunas de la luneta, ca picura. Da' deocamdata picura si pe-afara si oricum nici chef de munca nu e. :icon_redface:

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!