Jump to content

Bestiutza mea:D


Robotelu

Postare recomandată

Am observat ca de fiecare daca cand zic pe topic ca fac ceva la masina, parca-si baga  :evil: coada si gasesc altceva de lucru. :lol: Asa s-a intamplat si cu sitele de la boxe, care si acum asteapta in cutie.

Probabil la sfarsitul saptamanii viitoare o sa dau o tura pe-acasa sa le montez, cand sper sa pun si.... :winter:

 

52br.jpg
 
 
... priza pentru portbagaj.  :icon_cheesygrin:
 
Mersi @palex_81 si insanatosire grabnica! :beer:
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Replies 447
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Robotelu

    221

  • Muale

    57

  • Laurentiu_LWR

    12

  • rudiRUD

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

In sfarsit, am scris pe topic ca urmeaza sa fac ceva si am si facut. Poweeerrrr!  :icon_cheesygrin:

 

iaq2.jpg  pzja.jpg
 
 
Vechile stopuri isi traiesc a doua tinerete pe o masina din Hunedoara, al carei proprietar am inteles ca e si coleg de forum. :)
 
5wts.JPG    7pe3.jpg
 
 
Link către comentariu

Cum lumineaza ledul in portbagaj seara?Ca ma tenteaza si pe mine ca al meu este c-am obosit.

 

Ms

Link către comentariu

Sincer, e cam prapadita lumina, fie ca e led, fie ca e bec. Daca mai pui si o sacosa in zona aia, amin! Eu l-am pus mai mult de design, ca am cam pus leduri prin toata masina.

Ca sa rezolv problema iluminarii slabe, am pus in paralel cu ledul din portbagaj o banda de leduri(e un link pe paginile anterioare) si pot spune ca 90% din iluminarea portbagajului ea o face. Plus ca am pus-o si in partea dreapta sus, sub plasticul ala de la capacul portbagajului, deci nici nu se vede si e destul de sus sa nu fie acoperita de bagaje(bine, numai sa n-o umpli pana la luneta :lol: ). 

 

post-27999-0-60962200-1381511418_thumb.j

post-27999-0-54780300-1381511436_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Din capitolul "Tu ce vrei sa te faci cand vei fi mare?" :lol:

Toate ca toate, da' ma bate gandul unei semnalizari duble. Cei care ati mai facut, merge fara sa desfaci sticla de la far? Auzisem ca e ceva capac, dar ale mele tare mi-e ca sunt dintr-o bucata.  :icon_confused:

post-27999-0-92928100-1382815751_thumb.p

post-27999-0-76810200-1382815762_thumb.p

post-27999-0-33821500-1382815770_thumb.p

post-27999-0-75030700-1382815777_thumb.p

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Daca eu mi-am pus proictoare fara sa dau farul jos merg si semnalizarile

Eu am avut capacele.

Se vad daca sunt dintr-o bucata ...

Link către comentariu

Sa ma uit mai bine cand ajung pe-acasa, poate am noroc sa fie cu capac, desi mi se pare ca sunt imbinate prea bine ca sa fie cu capac.

post-27999-0-94491400-1382878618_thumb.j

Link către comentariu

Pare ca sunt lipite.

Unde exista capace, se vede clar, e cred mai bine de 1mm luft pe margine

Link către comentariu

La bora sunt "turnate" capacele din locul proiectoarelor.

Chiar daca pe interior exista toate ghidajele si gaurile de suruburi pentru lupe

Si se pot decupa cu un dremmel si rabdare - sunt tutoriale ale unora care si-au pus semnalizare dubla.

Am preferat totusi sa merg pe varianta de a schimba farurile cu totul.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Eh, uite ca s-a ivit ocazia sa le si desfac, baga-si-ar #%!@-n el de autobuz.  :banghead:

 

aum3.jpg  3j93.jpg
 
 
As incerca si un joey mod si poate semnalizare dubla, daca am capace in spate la proiectoare. Deocamdata i-am pus scoci( :RO flag: ), ca n-o sa mai circule mult pana gasesc sticle.
 
Da' macar am si o veste buna: magazie de cd-uri in bord  :) (trim-urile le fac la primavara, sper :P ).
 

bmhg.jpg  5qhf.jpg
 
 

 

Link către comentariu

neaparat trebuie vopsite, arata nasol.

sticle se gasesc, intreaba-l pe rudiRUD ca si-a luat recent. tu ai fost de vina sau autobuzul?

Modificat de Muale
Link către comentariu

Pai de vina sunt drumurile patriei. :tuktuk:  Autobuzul venea de pe contrasens si mi-a aruncat pietricica in far(cred ca i-a sarit din cauciuc). Macar bine ca nu mi-a sarit in parbriz.

Cam pe la viaductul asta s-a intamplat:

 

snml.png
 
Am vorbit cu Rudi si-am vorbit si cu tipul care vinde. Maine sper sa imi ajunga, ca e din Valcea.
Link către comentariu

Eu am facut semnalizarea dubla dand sticla jos. Parerea mea e ca nu ai cum fara, pentru ca capacelul ala de plastic de jos trebuie taiat intr-un fel sau altul. La mine cel putin, nu a fost capacel detasabil.

Link către comentariu

Probabil ca o sa incerc sa fac si eu. Tu cum/cu ce ai taiat plasticul? Ca nici la mine nu cred ca e decupat.

Link către comentariu

E chiar foarte usor sa dezlipesti sticla daca ai ce iti trebuie. Eu am folosit o freza..am dat gauri mici si multe una langa alta pana am scos capacul. Nu m-am informat absolut deloc despre ce trebuie si cum trebuie sa fac si eu zic ca mi-a iesit bine, deci nu are de ce sa nu iti iasa.

Link către comentariu

FlorinPbv parca pusese proiectoare fara sa dea farul jos .

Chiar si asa - NU merita efortul - bara se da jos usor, si se lucreaza mai ok cu farurile demontate.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Pai Florin a avut capace la proiectoare si au mers scoase prin spate; la mine cred ca trebuie sa decupez pe-acolo si oricum bara tot trebuie sa o dau jos ca sa schimb sticla la far.

Am impresia ca astia de la Valeo au pus capace, ca stiau ca nu se poate scoate sticla fara sa o spargi. La Hella cum am eu au turnat plasticul dintr-o bucata, dar au pus alt lipici, ca sa se poata scoate sticla. E doar o teorie. :)

Nu e graba, ca masina o sa cam stea pe dreapta pana facem rost de piese. Sper doar sa nu o prinda Mosu' tot asa.  :10[1]:

 

Link către comentariu

Din ce stiu eu si din tot ce am vazut, toate farurile Valeo au si proiector, deci ale lui florin nu aveau cum sa fie valeo fara proiector. Asa stiu eu cel putin.

Link către comentariu

Chiar acum jumatate de ora, iesind de la munca in pauza m-am uitat la niscai golfuri. Si am vazut la faruri FARA proiectoare doua variante - cu capacelul orb cu luft vizibil pe contur - si "dintr-o bucata" cu rama.

 

Florinpbv cred ca are prima varianta - de a putut sa adauge usor proiectoarele.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am dat azi jos capacul si sunt dintr-o bucata, deci o sa ma apuc sa caut tutoriale de traforaj. :lol: Si poate o piatra de genul asta.

Au venit si sticlele(chiar a doua zi dupa ce le-am comandat). Mai ramane de luat silicon, spray negru(mat sau lucios, inca nu stiu, dar tind spre mat) si un set de semnalizari.

 

hssog.jpg

 

 

Am curatat un pic si consola centrala. Nu zic ca arata bine, dar arata mai bine decat arata inainte. :lol:

 

5qhf.jpg v7up.jpg

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Multumit de sticle? Vezi ca cei care vand semnalizari au obiceiul prost de a cere foarte multi bani pe ele. Eu unul am avut nororc si le-am luat cu 20 de lei ambele, deci orienteaza-te in jurul acestei sume.

De pe consola ai curatat vopseaua aia cauciucata nu? Arata mult mai bine si parerea mea e ca o poti lasa asa, sau eventual sa ii dai o vopsea neagra.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Da, mersi de pont!  :beer:

Stiu, cu semnalizarile am avut si eu mai demult "bafta" sa dau peste unul care cerea 100 de lei pe ele. :)) Cu 20 de lei le-ai gasit ieftin, dar oricum mai mult de 40-50 de lei nu dau pe ele. Si deocamdata nu e graba, ca pana la vacanta de Craciun mai e destul.

Am curatat vopseaua cauciucata cu un burete de vase, cu partea aia verde mai aspra ca sa fiu mai exact. O sa le dau si cu vopsea, ca tot iau spray pentru faruri si nu cred ca il consum pe tot acolo.  :winter:

Link către comentariu

@robotelu - pentru traforaj recomand freza tip dremmel. Sunt in chestii gen praktiker bricostore cu 70-80ron (evident nu marca dremmel ci similar) De exemplu si piesa de la portbagaj (de aluminiu) am prelucrat-o cu o freza d-asta - vezi topicum meu.

Link către comentariu

@Rudi, noi am vrea varianta a doua. Ma tot gandesc cum/cu ce sa izolam oglinzile, adica sa se lipeasca suficient de bine incat sa nu patrunda vopseaua, dar sa se poata dezlipi usor apoi fara sa ia cromul de pe oglinizi. 

 

@mad_kat: eu ma gandeam sa prind o piatra din aia in bormasina(ca tot o am) si dupa ce gauresc capacul de la proiector sa largesc gaura pana la dimensiunea dorita.

Deocamdata strang idei si materiale, ca probabil in vacanta de Craciun o sa le facem.  :santa:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!