Jump to content

Bestiutza mea:D


Robotelu

Postare recomandată

Ca sa salvam manichiura colegului Muale, atasez poze cu noua achizitie: o magazie de cd-uri pentru portbagaj, cu cablu si suport de prindere. :)

Am incercat sa o montez ieri, dar trebuie date gauri, asa ca mi-am luat inima in dinti si am decis sa o aman pana o sa montez si boxele pe spate, ca sa trag firele prin prag.

Mersi F l o r i n pentru sfaturile de montaj!

post-27999-0-76504500-1371897371_thumb.j

post-27999-0-81585000-1371897387_thumb.j

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • Replies 447
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Robotelu

    221

  • Muale

    57

  • Laurentiu_LWR

    12

  • rudiRUD

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se mai amana montatul magaziei, ca inca n-am comandat mufele si sitele pentru boxe. 

Am incercat sa-i fac tempomatul, dar n-am reusit. Abia acum am vazut ca azi e 13. :))

S-au mai adunat ceva kilometri :Driver:

 

4m24.jpg
 
Link către comentariu

Azi... am facut tempomatuuul!  :cheers: Am un ranjet pana la urechi.  :icon_cheesygrin:

http://www.youtube.com/watch?v=3ysGEyW-QC0

 

Erau oxidate contactele de la butonul on/off si cred ca si prea multa vaselina pe ele. Asa verde frumos n-am vazut in viata mea. :))

yesyesyoucan.jpg

 

 

post-27999-0-09323000-1374136209_thumb.j

post-27999-0-49027300-1374136230_thumb.j

post-27999-0-50880800-1374136262_thumb.j

post-27999-0-52561200-1374136283_thumb.j

post-27999-0-62342500-1374136299_thumb.j

Link către comentariu

Bravo inginere   :icon_thumleft:

Modificat de virus
Link către comentariu

hopa! la mine e galben semnul din bord   :icon_confused:

inginer parfumat, nu oricum...

Link către comentariu

Mersi Vlad, si eu sunt mandru de mine. :P :))

 

@Muale: aftershave-ul a tinut loc de spray de contacte.  :icon_redface:

Cum a zis si Florin, eu martori am vazut doar de culoare verde. Poate la tine asa a fost din fabrica, poate a fost adaugat ulterior sau poate ajunge o tensiune mai mare la led(un led verde lumineaza spre galben daca are tensiune prea mare).

 

Am comandat azi de pe Mivarom site pentru boxe(nu stiu cat de bune sunt, da' la 2.7 lei bucata nu ma astept la mare lucru), 10 metri de cablu de 2.5mm, ceva pini, ca n-am reusit sa gasesc mufe si o banda de leduri ptr portbagaj. Si 2 ventilatoare, sa-mi fac damblaua cu ventilatia suplimentara. :))

Link către comentariu

Pentru ca am fost cuminte. :))

 

Sitele, cablul si tubul termocontractabil sunt pentru boxele de pe spate, bara de leduri e pentru portbagaj, iar ventilatoarele pentru acelasi lucru pentru care le-ai luat si tu. :)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu ai fost destul de cuminte:P cu sitele...parerea mea...nu ai cautat indestul...:(

gaseai site identice cu cele originale :(

http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_category=100197&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=2%2C2324%2C2323%2C2312%2C2316%2C139%2C2310%2C5%2C351&used_params=2310%3A21775%3B2323%3A21728%3B

Link către comentariu

Stiu, le-am vazut pe alea, dar sa dau comanda pe TME doar pentru ele... :(

Eu le-am luat de aici si in poza se vad 3 modele; nu m-au intrebat "ba drace, ghiavole, tu de care vrei?" ci mi-au trimis direct. Acu' asta e, la banii astia oricum n-aveam mari pretentii. O sa incerc sa le pun pe astea, iar daca nu merg, caut pe la dezmembrari si pe astea le pun pe Dacie. :lol:

Am facut rost si de mufe ptr boxe pe moka, pinii pentru mufa din spatele casetofonului ii am de la o mufa de ECU din care am luat si pinii pentru tempomat, deci spre sfarsitul saptamanii ar trebui sa ma apuc de treaba. :)

Link către comentariu

trebuia sa cauti, sa intrebi... nu ai facut cea mai buna alegere. vb despre site, leduri ca de ventilatoare nu imi dau seama (dimensiuni, debit)

Link către comentariu

Stiu, da' nah... am zis sa le iau pe toate din acelasi loc. Nu e numai greseala mea, ca nici astia de la Mivarom nu s-au invrednicit sa puna poza cu exact sitele pe care le au(in link-ul de mai sus, alea din stanga de tot arata cat de cat bine). Poate mai dreg busuiocul cu ideea colegului @virus.  :winter:

Ledurile sunt astea si le-am luat mai mult de curiozitate. Daca pot sa le pun sub o laterala a portbagajului si sa nu se vada, bine, daca nu, le gasesc eu alta intrebuintare. :lol:

Ventilatoarele sunt astea si la debitul ala ar trebui sa ventileze interiorul in ~65 de secunde. 

Link către comentariu

Fara suparare, sunt absolut infecte sitele. Nici pentru dacie nu is bune.

 

Sunt modelul care se pune pe difuzoarele de medii ale boxelor ce behaie la nuntile de tzara... :(

Link către comentariu

Robotelule - daca tot ai facut operatiunea tempomat, lumineaza-ma si pe mine cu o treaba.

Cum se pune maneta mi-e clar, cum vin pinii, la fel - insa nu gasesc "gaura" pe unde trec firele din habitaclu in cutia de mufe de sub parbriz. Ai vreo poza din timpul operatiunii, sa ma dumiresc?

Link către comentariu

Din pacate n-am poze din timpul operatiunii, pentru ca am facut-o la un service(bine, am "tocmit" montatul manetei si trasul firelor pe 50 de lei, ca daca era mai mult de 100 sa zicem, le trageam singur).

Incearca sa desfaci plasticele de sub volan, plasticul de deasupra, plasticul de la parbriz, stergatoarele si motorasul, desfaci capacul de la cutia cu mufe si ar trebui sa se vada o oarece legatura cu interiorul(stiu ca tipul ala de la service le-a tras repede, deci trebuie sa se vada o cale).

Eu n-am avut mufa intermediara si le-am tras direct in ECU; la diesel parca este mufa.

 

Vesti bune pentru voi in ceea ce priveste montatul boxelor. :lol: M-am apucat de ceva lucrari pe la casa, deci saptamana asta si probabil si cea viitoare n-o sa le pun.

Nici mie nu-mi plac grilele si o sa incerc sa caut unele oem sau macar sa semene a original. Daca n-o sa gasesc, o sa incerc sa pun si grilajele astea provizoriu, sa nu-si faca barzaunii cuib pana gasesc de care-mi trebuie. :lol:

Link către comentariu

Gasesti grile oem, pe culoare la reprezentanta. .vreo 40 bucata

Link către comentariu

Muicaaa, pai 40 de lei am dat pe boxe(pe ambele :P ), cum sa dau dublu pe site? :))

Sunt mai ieftine in link-ul lui Laurentiu de mai sus, dar cu pretul transportului tot se face prea mult. Poate o sa am timp sa dau pe la ceva dezmembrari, ca mai mult de 15-20 de lei n-as vrea sa dau pe ele.

Oricum, maine am o nunta, saptamana viitoare tot mai e de lucru pe la casa, deci abia peste vreo 2 saptamani daca o sa ma apuc de masina. :wacko:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Busted by Google  :ninja: Anul trecut, pe la bunici.

 

z5ux.png
 
Cum deja nu mai vreau sa pun urateniile alea de site pe masina, m-am gandit la alta varianta: sa caut un burgiu foarte subtire si sa-mi fac de lucru cu capacele actuale. :)
Ideea asta imi surade oarecum pentru ca sunt deja prinse capacele pe fetele de usi si nu mai trebuie sa le nituiesc/prind in suruburi, dar nu stiu cat de bine vor arata gaurile.  :scratch: In cel mai rau caz, stric 2 capace. :lol:
Link către comentariu

nu inteleg de ce te complici atat pt niste site pt boxe cand le gasesti usor si ieftin.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!