Jump to content

Golf IV Variant 1.4


rudolf.s

Postare recomandată

De cateva luni a mai aparut un Volkswagen in familie. Dupa lungi discutii cu tatal meu, a ajuns si el la concluzia ca nimic nu e ca un Golf Variant. :icon_thumright:

Chiar daca e masina tatalui meu, sper sa imi permiteti sa o privesc ca pe a mea si sa o prezint. :D

Deocamdata prea multe date nu am dar pe parcurs voi reveni.

VOLKSWAGEN Golf IV

Motor: 1.4 benzina

An: 2001

CP: 75

Dotari:

- faruri reglabile in inaltime

- 4 geamuri electrice

- AC manual

- ESP

- plasa portbagaj

Imbunatatiti aduse:

- jante 16" VW

- folie (asa a venit din Germania)

- lampi spate cu tehnologie LED

- instalatie xenon

Deocamdata am doar cateva poze dar cand ajung la Arad mai fac.

golfivvariantsidewu7.jpg

golfivvariantbackxr9.jpg

Link către comentariu

Evident, era pacat ca tatal sa nu fie si el in trend, cand fiul detine ceva personalizat in maniera avansata. Stopuri LED, folie... :icon_thumright: Acum tot se vor gasi curiosi cu intrebari precum "cum se misca avand motor de 1.4?", dar e clar ca nu-i e necesar mai mult. Avertizeaza-l ca va fi salutat in trafic ! :D

Link către comentariu

Sa o stapaneasca sanatos si sa aiba parte de multi km fara probleme :icon_thumright:

PS:Daca nu sunt indiscret cat te-a ajuns?Mi-am cumparat si eu una acum 3 luni cu aceleasi dotari si acelasi an...si sunt curios :D

Link către comentariu

frumos golful. si tatal tau are pasiunea tuningului?

iti/ii urez cat mai multi km fara evenimente :)

Link către comentariu

Multumesc pentru urari! (si in numele tatalui :) )

Sincer, cred ca a ajuns undeva pe la 7000

Link către comentariu
  • 2 months later...

Chiar daca nu am poze revin cu niste realizari si planuri.

- led-uri la plafoniere spate si portbagaj (deocamdata)

- oglinda electrica cu incalzire, heliomata si unghi mort MARE pe dreapta (mai trebuie montata)

- becuri de semnalizare crom fata / spate (montate)

- plafoniera Skoda Superb (trebuie schimbata lumina din verde in rosu - si apoi montaj)

- alta cotiera originala (urmeaza montaj)

...si alte planuri marunte care sa schimba putin aspectul....

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu
  • 5 months later...

Din pacate nu am poze dar masina a primit stalpi negri, lumini la picioare si in portbagaj.

Urmeaza lumini la usi, probabil mochete originale, pedale GTI etc.

In functie de bani si oferte bune. :D

Link către comentariu

Poze cu plafoniera W8 (in cazul de fata de pe Skoda Superb) cu 28 de led-uri Superflux.

dsc00055tdf.jpg

dsc00056f.jpg

(poze cu telefonul... :D )

Link către comentariu
  • 6 months later...

Frumoasa colectia MBX, dar atentie Rudolf sa nu te depaseasca sageata argintie la dotari :P (vrei sa itzi dau semnalizatoarele inapoi? :P)

apropos, vreau si eu un sticker din acela cu bebe...de unde iau?

Modificat de Slick
Link către comentariu

Deocamdata raman negre bandourile. Daca as gasi undeva la dezmembrare bandouri vopsite le-as lua. Cred ca as iesi mai ieftin. :D

Semnalizarile le are ca la mine, cu LED-uri. Mai trebuie la interior niste led-uri, Tocmai am cumparat niste "mustati" pentru un Tempomat si BC. Acum caut niste instrumente cu MFA. Covorasele urmeaza. Poate gasesc si niste faruri cu lupa, desi astea lumineaza cu xenon foarte bine. Mai mult de aspect cred. Daca gasesc si niste stopuri cum am eu la pret bun, sigur le schimb. In rest mult modificari nu sunt prevazute. Totusi, e criza. :)

Autocolantul cu bebe era pe masina de cand am cumparat-o. Acum va trebui sa schimb numele doar si sa imi pregatesc unu si pentru masina mea. Din iunie va fi nevoie. :D

Link către comentariu

f frumos si golfu variant:D,parca sunt frate si sora(bora si golfu),am vz ca ai pus si la golf stopuri cu leduri...banuiesc ca urmeaza si faruri cu lupa si dupaia xenon.

Link către comentariu

Am tot cautat faruri cu lupa dar deocamdata nu mai investesc in masina tatalui. :) Daca gasesc la oferta ceva, poate. Deocamdata farurile originale cu Xenon lumineaz foarte bine.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Cateva poze mai recente:

dsc00573rg.jpg

dsc00576ia.jpg

dsc00579n.jpg

dsc00582o.jpg

dsc00569eg.jpg

Am reusit sa cumpar manetele pentru Bord Computer si Tempomat, dar inca nu stiu daca se potrivesc. :rolleyes: Vreau sa fac rost si de un bord cu BC de benzinar, chiar si cu BC mic.

Trebuie sa mai pun si rama de la aer conditionat, tot de aluminiu. Poate mai vine si o navigatie, daca nu reusesc sa le vand pe cele pe care le mai am de vanzare. :)

Interior:

dsc00591h.jpg

dsc00589d.jpg

dsc00588i.jpg

Link către comentariu
  • 4 months later...

Azi mai trecem cateva noutati pe lista:

- covorase originale (folosite dar bune)

- led-uri la pozitie (urmeaza modelul cu led-uri SMD)

- led-uri la lampile de la parasolare

Urmeaza si poze.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

01.07.2010 - 168207 km

Montat distantiere de cate 20 mm pe roata, cumparate de la colegul Auras. Multumim pe aceasta cale.

dsc00598q.jpg

dsc00599rm.jpg

dsc00600a.jpg

Chiar daca la prima vedere nu se vede diferenta mare, dar la o analiza mai atenta se vede ca rotile din spate stau "normal"

.

dsc00601cb.jpg

dsc00602sa.jpg

Demontand usa spate am avut o mica surpriza. Desi sunt montate difuzoare, e ca si cum nu ar fi. Nu au tweetere (?) si sunt niste modele mai vechi:

dsc00604pq.jpg

dsc00605i.jpg

Urmeaza pozele cu:

- led-uri la luminile de la parasolar (transplant de pe masina mea)

- led-uri la lampile de pe usile fata

- led-uri sub usile spate

- manere iluminate cu led

- becuri mers inapoi inlocuite cu unele cu led (urmeaza semnalizarile)

- covorase originale cu prindere rotunda

- site tweeter-e cromate

Pe lista de modificari ar mai fii (wishlist):

- BC cu tempomat

- faruri cu lupa pe negru

- grila fata modificata (aici mai am nevoie de o grila crapata sau rupta pentru experiment)

- grile bara modificate cu site

- TFL / DRL cu led

- stopuri noi cu led, modelul Sonar

- scaune incalzite

- difuzoare (ceva mai bun)

etc.

Fiind vorba de masina tatalui, sunt pe locul II, dar in timp se vor realiza.

Si la final inca 2 poze:

dsc00612yz.jpg

dsc00629a.jpg

Link către comentariu

Un scurt DYI cu led-urile din lampile de la usa. Acelasi lucru se aplica si pentru lampile de la parasolare si de la cele din portbagaj. Sau chiar plafonierele spate.

Se ia o placa universala pentru montaje. Se gaseste la orice magazin de electonice. Pret:3, 5, 8 RON Depinde de marime si magazin.

Se taie la dimensiunea maxima care intra in carcasa lampii.

Se lipeste o folie de tip oglinda / crom pe partea care vine sub leduri. Nu de alta dar altfel arata destul de urat, si in plus se mai reflecta si lumina.

Se aseaza ledurile Superflux si se face un calcul. Pentru calculul rezistentei folosesc site-ul www.ledcalc.com.

De data aceasta am ales 4 serii de cate 3 led-uri cu rezistente de 180 Ω (150 nu am gasit). Mai exact: sunt legate 3 led-uri in serie si apoi cele 4 serii sunt legate in paralel.

dsc04906r.jpg

Rezistenta e sub led, sa mai economisim niste spatiu:

dsc04905r.jpg

Desi e mai incurcat montajul, sper sa fie mai fiabil.

dsc04908g.jpg

De data aceasta am avut de-a face cu un soclu 5W5 si am facut dintr-o placa cu niste cositor partea de contact, care apoi cu 2 fire se leaga de restul montajului.

dsc04910t.jpg

Aprinse:

dsc04912j.jpg

Pe intuneric:

dsc04913v.jpg

Si rezultatul final, ziua:

dsc04964t.jpg

Cateva poze cu alte led-uri prin masina:

Site de la tweeter cromata:

dsc04956d.jpg

Iluminarea partii interioare ale manerelor. Inca nu sunt legate.

dsc04957nk.jpg

Partea de jos a usilor spate. Urmeaza sa le leg.

dsc04958n.jpg

Plafonierele de la parasolare. Swap de la masina mea.

dsc04961vw.jpg

dsc04968gb.jpg

Plafoniera W8 cu led-uri. Ar trebui sa le mai aranjez putin. Daca ma supar pun mai multe led-uri. :)

dsc04962r.jpg

Plafoniera spate cu un modul din banda de led-uri care se vinde la metru. Probabil voi pune si aici 12 led-uri Superflux. :)

dsc04966z.jpg

Stopurile FK cu led-uri la mers inapoi. Urmeaza si semnalizarile.

dsc04970z.jpg

dsc04971i.jpg

dsc04972i.jpg

"Noile" covorase originale VW.

dsc04974oi.jpg

LED-uri la picioare fata / spate.

dsc04973j.jpg

Link către comentariu

Un mic update: oglinda interioara NEAGRA, de pe un VW Passat 3BG. Urmeaza si poze. :icon_thumright:

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu

imi poti spune un pret/link pt stopurile pe led?pt variant nu am vz asa multe optiuni cum sunt pt hatchback.

placuta cu led pusa la usile din fata cat a costat cu totul?montajul e dificil,in afara de lipituri pe partea de electrica am cunostinte limitate (calcul rezistente,etc).

eu sub usi am pus o bagheta cu 3 led (rezista la apa) si face lumina destul de multa pe asfalt (incat sa evit un caca de caine ,sa zicem :)) ) la tine banda aia de zeci de cm cred ca lumineaza f mult.

detalii despre iluminarea de la manere?e luata de la audi saue tot ceva home-made? mai important e plasticul transparent pt difuzie si imprastierea luminii,led-ul cred ca e ceva banal. nu?

Link către comentariu
imi poti spune un pret/link pt stopurile pe led?pt variant nu am vz asa multe optiuni cum sunt pt hatchback.

Stopurile sunt cumparate din Germania cu aprox 150 EURO cu tot cu transport. Mai am de vanzare parca 2 set-uri la fel, pe la 100 EURO. Din pacate sunt doar 2 modele de stopuri cu led pentru Golf Variant. Le am pe ambele.

placuta cu led pusa la usile din fata cat a costat cu totul?montajul e dificil,in afara de lipituri pe partea de electrica am cunostinte limitate (calcul rezistente,etc).

Te referi la lampa rosie din usa? EU am facut cam tot ce e led in masina, de aceea nu prea as putea sa-ti spun un pret. Led-urile sunt cam 1 RON bucata, rezistentele si placa sunt tot cativa lei. Cred ca pana in15-20 RON ar fi o placa.

eu sub usi am pus o bagheta cu 3 led (rezista la apa) si face lumina destul de multa pe asfalt (incat sa evit un caca de caine ,sa zicem :soare: ) la tine banda aia de zeci de cm cred ca lumineaza f mult.

Am cumparat o rola de 5 metri de banda si de acolo imi tai de obicei cat incape. Recunosc, lumineaza bine noaptea.

detalii despre iluminarea de la manere?e luata de la audi saue tot ceva home-made? mai important e plasticul transparent pt difuzie si imprastierea luminii,led-ul cred ca e ceva banal. nu?

Lumina de la manere e foarte home-made. :soare: Am taiat o fanta cu un dremmel si in gaura repectiva am pus o bucata dintr-o carcasa de cd, partea de sus sau de jos, aceea cu striatii. Un led, o rezistenta si gata.

Avand in vedere ca m-au intrebat mai multi, voi face un DIY cu niste poze.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!