Jump to content

Golf IV Variant 1.4


rudolf.s

Postare recomandată

Intre timp am inteles de la tata ca s-a rezolvat si problema usii care nu se mai deschidea. Multumesc inca o data Luci si Alin!

Link către comentariu

Salut Rudi.

Crede-ma ca am avut o satisfactie deosebita cand am reusit in cele din urma sa rezolvam problema la usa. Am lucrat foarte bine cu tatal tau si in final a invatat si el cum functioneaza treaba. :lol:

Am cautat si am gasit la dezmembrari special pt tine cele 2 suruburi de la broasca care s-au stricat. Ti-am trimis un SMS dar nu mi-ai raspuns, de aceea ti-am scris aici.

Ti-am spus ca pana la urma se rezolva totul.

Toate bune.

Alin

Modificat de Alin23
Link către comentariu

Am auzit de la tata ca acum stie si el sa desfaca usa bucati bucati. :)

Multumesc inca o data!

Cand vin de pasti ne vedem si iti dau si capacul acela de cotiera.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Mi-am adus aminte de vin decoder:

Your VIN: WVWZZZ1JZ1W095972

Region: Europe [ W ]

Manufacturer: Volkswagen [ V ]

Car Type: Passenger Car (VW) [ W ]

Body Style: Filler character: No meaning [ Z ]

Engine: Filler character: No meaning [ Z ]

Restraint: Filler character: No meaning [ Z ]

Model: Golf Mk 4 [ 1J ]

Year: 2001 [ 1 ]

Assembly Plant: Wolfsburg, Germany [ W ]

Serial #: 095972

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Tocmai am cumparat un alt set de faruri. EUR 76,90 + transport pana in RO. Sunt folosite dar in stare foarte buna, cu gauri facute deja pentru xenon. Evident, fara angel eyes.

kgrhqflme2ezeyv8bnvdk5e.jpg

Link către comentariu

Bravo RUdi.Vezi cine are noroc?!Eu doar ghinioane am.

Link către comentariu

Lasa, nu fi suparat. Vine si ziua ta. Cand am reparat 2 zile la manere nu ai venit sa zici asta cu norocul. :P

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ma tot gandesc la o grila intre faruri. Am vazut la Wörthersee cu 20 € la promotie o grila noua care imi place mult, dar a doua zi (cand am vrut sa cumpar una) nu mai era.

Cum vi se pare modelul?

jom1j1853653moe_a.jpg

In bara de jos deja pregatesc grilele modificate, numai sa gasesc grila de tip fagure la pret bun. Cam asa ar trebui sa iasa:

img0600s.jpg

135_3.jpg

imgp6513.jpg

Grile de plastic de tip fagure sunt pe ebay dar am vazut ca niste baieti din Germania ca au luat grilele originale de pe Golf 4 R32, cod 1J0 853 677 F B41 si le-au taiat. Doar grila de pe mijloc. Costa cam 10 € bucata.

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu

Grila fara semn arata bine. Ce firma?

Despre cele fagure nu stiu ce ss zic,arata ok dar nici cele originale nu dau rau.

Cele originale sunt poate banale ca sunt pe toate golfurile.

Cele hexagonale...mai toata lumea isi pune la div masini.

Link către comentariu

Nu stiu exact cine face grile dar o gasesti si la JOM si cam la toti care vand grile. E adevarat, fiind model nou e mai rar si cam scump.

Grila cu hexagoane e foarte frumoasa daca e facuta cum trebuie. Astept sa fac rost si ai sa vezi cum da. ;)

Link către comentariu

A sosit momentul pentru schimbarea de placute de frana. Initial ma intrebam, originale, no name sau EBC?

Originale, de la Quark Motors:

- fata - 293.46 RON

- spate - 234.05 RON

Dealer-ul: *Mentionez ca piesele sunt de prima echipare si aveti un discount la piese cuprins intre 8 - 25% iar la manopera intre 5-40% conform ofertei in vigoare.

Preturile exprimate mai sus au discountul inclus

EBC BlackStuff / Ultimax:

- fata - 143.00 RON

- spate - 71.00 RON

- curier - 30.00 RON

No Name (sau ceva ...star)

- fata 100 RON.

Concluzia? Placutele EBC se comanda chiar acum.

ultimaxpic.jpg

Link către comentariu

Interesante preturi.

(quark motors rules!)

Trebuie sa schimb si eu curand,cel putin pe spate. Vad ca sunt populare EBC, sa vad ce culoare aleg... Tu ai luat black si la bora ai green,nu?

Link către comentariu

Da, la Bora am Green dar am si discurile Turbo Groove si ~160 CP. La Golf nu merita o investitie asa mare (desi nu e enorm), mai ales ca e cam stock si la 75 CP...

Sa stii ca EBC sunt foarte ok si au si pret bun. Vezi la ei pe site.

Iti recomand Black (Ultimax). Mai multe iti zic dupa ce dau o tura cu Golfu' cu franele noi. :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am gasit cum se face grila. :) Am cumparat deja grilele de tip fagure, deci va trebui sa ma apuc de treaba cand imi vin.

IMG_1829.jpg

31.jpg

Turorial intreg aici.

Link către comentariu

Nu mi se pare deloc usor, destul de meticuloasa treaba dar de iesit iese :D. Sa ai spor :icon_thumright:

Link către comentariu

Dupa ce mi-am gasit masina cu Google Street View, azi am gasit si Golfu' lu' tata. :)

ar11mbxaradgsv1.jpg

ar11mbxaradgsv2.jpg

ar11mbxaradgsv3.jpg

ar11mbxaradgsv4.jpg

Si mi-am gasit si mecanicul la care merg de obicei, chiar in fata atelierului. :D

gyuszidunarii.jpg

Link către comentariu

In poze vad ca nu avea nici un bandou vopsit, acum le are pe toate vopsite?

:offtopic: Ce vehicul trece pe la mecanic pe la poarta de sunt sinele acolo asa aproape? :)

Link către comentariu

Nu, nici acum nu sunt inca vopsite, doar pe spate.

E tramvai. Acum se modernizeaza toata strada si nu se mai poate intra la el deloc. :)

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Cateva poze noi cu imaginea noua a masinii:

dsc01198k.jpg

dsc01199ye.jpg

dsc01200ob.jpg

dsc01201x.jpg

dsc01202f.jpg

Semiluna e in masina. Am lipit-o cu lipiciul cu care a venit dar a cazut. Acum o sa pun ceva mai bun.

Farurile lumineaza foarte bine si nu mai deranjeaza deloc.

Urmeaza bandoul si prelungirea vopsite, sa termin grilele si cam atat la fata.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Gata. E lipita si semiluna.

Acum mai sa gasesc un vopsitor bun in Arad, care sa lucreze la un pret acceptabil.

Urmeaza:

- vopsit bandou fata / bara fata / prelungire fata (daca as gasi o prelungire sport...)

- vopsit si montat bandourile laterale in culoarea masinii (eventual vopsit inca o data si manerele)

- vopsit bandou spate / bara spate / prelungire spate (poate mai tarziu o prelungire 4 Motion)

- vopsit stalpii cu negru (folia se tot crapa)

- grile tip fagure (under construction)

- amortizoare noi (probabil TA technix)

- probabil senzor ESP (se tot aprinde becul de la accelerometru)

- senzor temperatura exterioara pentru BC

- schimbat stopuri cu modelul SONAR

- alarma cu telecomanda (nu are telecomanda si e enervant)

- oglinda mare dreapta (US) cu sticla mare (UK)

Deocamdata atat imi aduc aminte. Evident, pot aparea oricand altele dar eu sper sa nu fie alte probleme la masina.

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu
  • 1 month later...

ai inceput lucrul la grila cu hexagoane?

am aruncat un ochi pe tutorial si e ceva de bricolat...

Link către comentariu

Mai caut o grila pe care sa o sacrific. Asta originala nu as taia-o.

La grilele de jos am inceput deja lucrul, am taiat mijlocul dar mai caut ceva chit de fibra cu care sa pregatesc marginile pentru vopsit. Voi posta si poze cand mai avansez cu lucrarile. :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!