Jump to content

Consum Octavia 2 - benzina


shkoda
 Share

Postare recomandată

Pai din semnatura omului reiese ca inca nu are masina respectiva (ori a comandat-o si asteapta ori e inca la stadiu de dorinta :angry: ).

Modificat de DragosB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va zic eu de RS, consum e mare, 8.6 daca ai drumuri prin munti si apuci sa si cobori in rest 9-9,2 dar mers de la 150 in sus.....si accelerari puternice in depasiri. Cand am venit din grecia mi-a consumat 9,4 desi eram doar 2 in masina dar am mers ffff tare.in oras nu discutam ca e subiectiva parerea. oricum foarte mult..... dar merita :angry: de exemplu mini cooper S-ul mi-a halit 8,3 cand l-am adus din germania si e tot turbo doar ca 1,6 si mult mai usor dar nu am mers mai mult de 160 ca este in rodaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, thx! Cred ca-mi iau si eu un RS pe benzina zilele astea si vroiam sa stiu la ce sa ma astept...am pus intrebarea pt ca in 11 pagini n-a intervenit nimeni cu un RS.

xxnelu, nu am benzinar momentan, deci nu am ce consumuri sa povestesc aci :blink:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi Bucuresti-Constanta-Bucuresti (448 km) -27,9 L = 6,22 (pe BC 6,2)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi Bucuresti-Constanta-Bucuresti (448 km) -27,9 L = 6,22 (pe BC 6,2)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucuresti - viena - bucuresti:

distanta 2175 km

timp 29 ore 30 minute

consum mediu 6,5 l/100km

viteza medie 74 km/h

obs: fara AC ; pe valea oltului 2km s-a circulat bara la bara timp de 30 minute - erau lucrari.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ocazia sa merg cu o Octavia RS TFSI noua (sub 1000km rulati) si iata ce am retinut:

- ruta in Bucuresti la orele de varf (17-19) de la Timpuri Noi peste Bd. Unirii (nu mergeau semafoarele) pe la Hala Traian (blocaj) Foisorul de Foc - M.Eminescu - B.Vacarescu - Baneasa: timp 1.5h, viteza medie: 7km/h, consum: 49.9l/100km! :lol:

- plecat pana la Predeal: mers linistit (doar pe alocuri am depasit viteza maxima legala :) ), consum mediu: 9.6l/100km (cu tot cu traseul de mai sus)

- intors noaptea tarziu (deci fara trafic) prin Brasov - Cheia - Valenii de Munte - Bucuresti, mers moderat sportiv: consumul a scazut la 8.0l/100km.

Media de viteza pe intreg traseul de vreo 360km: 62km/h.

La mers constant la 90km/h pe plan relativ orizontal masina inregistreaza si consum instant de doar 5.5l/100km (pe distante suficient de lungi ca sa fie credibil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sambata Bucuresti -Timisoara 6,2 %(nu m-am uitat la vit medie) retur 5,9 % (vit medie 68km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contorul 2 dixit:

Timp: 99:46

Km parcursi: 3133

Viteza medie: 31 km/h

Consumul mediu: 8,6 l %

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat si eu azi pe M2:

2650 km,media 44km/h- 7,0 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tg-Jiu - Valcea - Pitesti - Bucuresti (pana la Brady) - 6,4% (viteza medie 71 km/h)

Retur (am strabatut Bucurestiu si pe autostrada am mers si cu 195 km/h) - 6,8 % (viteza medie 75 km/h)

E aproape de real, pentru ca am facut plinul cand am plecat iar la intoarcere imi indica inca 150 km de parcurs cu ce mai era in rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din seria consumuri "inutile" sau "aberatii".

Consum pe 6 km (servici-acasa-servici la amiaza), 28km/h media, consum "mediu" 7.3l/100 km :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai rece, ca sper ca nu s-o dat nici un coleg cu ea de la 9 cand am ajuns la servici pana la 12:30 cand am plecat la masa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul tau pe 6 km (3km dus-3 intors) e mai senzational ca OTV-ul lui Dan Diaconescu!!

Motto: Luati-va Octavia 1,6 FSI fiindca nici nu stiti ce pierdeti!! :)

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba: trebuie sa stii si "secretul". Si ala numai eu il stiu :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am facut si eu aseara un experiment: Dristor-Metro Berceni (am mers prin jurul blocului pana am incalzit motorul,am oprit,am resetat calculatorul si am plecat) 6% dus si 6,5 % intors! :vaidecapulmeu: La dus am prins verde peste tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(am mers prin jurul blocului pana am incalzit motorul,am oprit,am resetat calculatorul si am plecat)

Irelevant :icon_cheesygrin: daca nu ai socotit si consumul cu incalzirea motorului.

Glumesc, consumul mi se pare f bun chiar daca e un consum de seara prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@garfield: E irelevant "testul" tau ! :lol:

Daca scrieti aici, ar fi util sa dati consumuri realizate in conditii normale ! Altfel, e cam "bagare in seama" ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garfield-ule, te bat de te gasesc toti dracii :lol:. Nu stiu frate cum ai consumurile astea, ca mie in ultimile zile in Bucuresti nu mi-a scazut sub 13 %. Viteza medie - 15 km/h. Azi am mers la birou dupa reteta ta, am schimbat vitezele la max. 3.000 de rotatii, si am ajuns cu 12.5 la birou :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba faci misto, garfield. Eu nu am timp de facut ture in jurul blocului. Din 2004 pana azi, in _fiecare_ zi lucratoare fac cu masina 4 drumuri de cate 3 km (casa-servici-casa-servici-casa), iar pauza de masa e suficient de scurta incat sa nu am timp de "ture". Pur si simplu ma sui in ea, plec, ajung si cateodata ma mai uit pe BC. Si am vazut acei 7.3 litri. Mi s-a parut amuzant, pentru ca de regula nu prea coboara sub 8. Daca vrei neaparat, pot sa iti filmez traseul (am mai facut-o o data, dar fara sa ma concentrez cu camera pe maxidot).

"Secretul" in a obtine pe BC (nu neaparat real) un consum bun este sa nu stai cu motorul in relanti. Daca ai noroc sa prinzi verde si nu stai la semafoare vei observa o diferenta mare in consumul afisat pe BC (nu cred ca el reflecta realitatea pe 5-10km)

Traseu: http://www.youtube.com/watch?v=bFtYwXGWrYU

Poze:

post-74-1192613457_thumb.jpg

post-74-1192613483_thumb.jpg

post-74-1192613490_thumb.jpg

Asteptam cu interes consumul tau de 6 la suta (impreuna cu numarul de km si viteza medie). Altfel iti pierzi credibilitatea, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si azi pe BC. Si am facut si poze.

Oricum, topicul e putin "obsolete" si nefolositor pentru ca consumul unei masini variaza din prea multi factori, ca sa poti trage o concluzie. Mai degraba o administrare stricta si corecta a consumului personal (folosind spritmon.de de exemplu), mi se pare mult mai relevant, decat consumuri sporadice obtinute in conditii diverse.

post-74-1192619593_thumb.jpgpost-74-1192619597_thumb.jpg

post-74-1192619601_thumb.jpgpost-74-1192619590_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratii mei, vorbiti de lucruri sfinte... auzi la ei, 6, 7, 8% in oras... e vorba de Bucuresti, nu? Eu, plec dimineata la 7 din Salajan pana in Panduri, stat la cozi la semafoare... etc, consum, 12-13-14, cand am sub 12 sunt fericit... Am observat, ca la plecarea de pe loc la semafor, cu demaraj normal, arata consum instantaneu si 99,9% :lol: o fi real? In rest, la ralanti, fara clima, imi arata 0.6 l/ora, cu clima, 0.7% cu motorul cald. Ma gandesc, am asa consumuri astronomice din cauza traficului?, ca o fi motorul nerodat (am 500 Km cu ea), din cauza motorului de 1.4? ... sau chiar trebuie sa imi pun semne de intrebare?

Condus usor si fara stress...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!