Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

Pot sa-ti spun eu cateva impresii ale unei cunostinte care a facut treaba asta. A inlocuit scutul de plastic cu unul metalic facut artizanal, care chiar a iesit bine. Depinde foarte mult de grosimea si greutatea materialului din care este facut scutul daca masina se va lasa de fata sau nu, intr-o masura mai mare sau mai mica. Va cobori cu siguranta mai jos decat restul masinii zona aceea cu scutul, care va iesi un pic in relief si ai sanse sa razi cu el pe jos mai des, probabil asta se intampla si la scutul OEM. Montarea inaltatoarelor din cate am citit/auzit nu prea se recomanda, era un topic si aici pe forum unde se vorbea despre asta. El nu a recurs la montarea lor si pana acum nu mi-a spus ca ar fi probleme cu el.

Sper sa te ajute sa te hotarasti :rolleyes: un scut metalic ar fi mai eficient decat cel de plastic (probabil) ramane de vazut in ce masura.

Link către comentariu

Circoloco acum am inteles..tu ai avut proiectoare in bara...eu ma refeream la proiectoarele din far.Scuze..totusi ar arata super bine cu proiectoare in far cu xenon :x :king:

Link către comentariu
In poza atasata am incercuit cu rosu grila proiectorului care in zona aia este plina, fara spatiu intre grilele paralele. Exact pe directia aia este intercoolerului si obstructioneaza cam 50% din aerul care ar trebui sa ajunge acolo. Ma gandesc sa fac decupajul acelor parti umplute cu plastic dar e ceva de munca si nevoie de rabdare. Chiar nu stiu ce sa fac, pentru ca si mie imi place mai mult cu ele :king:

Si..?? Nu asa sunt facute OEM? Tu crezi ca nu sunt gandite? De ce crezi tu ca partile alea sunt din grila sunt "umplute"? Ca sa nu iti sparga vreo piatra IC-ul.

Eu zic sa pui proiectoarele inapoi! Sunt si utile si arata mai bine si fii sigur ca nu o sa ai nici o problema cu racirea :huh:

Link către comentariu

BogdanS,eu stiu ca nu asa au fost gandite proiectoarele.Stiu ca au fost gandite in far,sub semnalizare.Atasez o poza unde am incercuit locul unde stiu eu ca sunt proiectoarele de fapt :icon_cool:

P.S corectati-ma daca gresesc!

post-20287-1243877501_thumb.jpg

Modificat de But_Fns
Link către comentariu

Hmmm inca odata stau pe ganduri :icon_cool: . Faza e ca proictoarele in bara nu sunt un produs OEM pe Bora. Cele care au proiectoare au doar in far. Aer ajunge la intercooler dar nu lafel de mult ca in cazul grilelor simple. O sa ma mai gandesc, pentru ca n-as risca sa am proiectoare si dupaia probleme "mai grave".

@h3llboy... la scutul metalic ma refer strict la cel OEM, fara copii sau improvizatii. Legat de inaltatoare, nici eu nu sunt deacord. Le situez la aceeasi categorie cu distantierele :RO flag:

@But_Fns m-am gandit si la treaba asta dar nu stiu cat de bine ar da xenonul din proiector cu angel eye-ul pe care-l are lupa pentru pozitie. M-am gandit la aspectul asta pentru ca xenonul in proiectoare il pui pentru design, deci mers si ziua cu ele aprinse. Asa daca le folosesti doar pt ceata nu isi mai are rost proiectorul. Lupa acoperea total becul de pozitie asa ca n-am avut incotro si am pozitie pe angel eyes. Acum parca nu imi pare rau, e "mai agresiva", parca sunt 2 ochi ...si cu capota cred ca o sa fie ok.

Trebuie sa invat sa ma joc in PhotoShop si altfel vor evolua lucrurile. Una e cand vezi cum o sa fie si una e cand iti imaginezi :ceuameni:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Ops! My bad! Credeam ca sunt tot in spoiler si la Bora, parca asa aveam in minte. Poate pt ca am un prieten cu Bora si aia e cam singura pe care o vad mai des si care parca are proiectoare in bara. Uite, o sa il intreb daca a avut ceva probleme :icon_cool:

Link către comentariu

Daca ar fi masina mea as renunta la AngelEyes si mi-as pune proiector in far.Ti-am zis mie imi plac mult cand le vad pe sosea in felul asta.Dar fiind masina ta cel mai bine este sa alegi ce-ti place tie mai mult.Spor la modificari!

Link către comentariu

O sa pun o poza cu "inelele" aprinse sa-ti faci o idee, dar daca renunt la ele renunt la pozitie :ceuameni:. Acum am la ce sa ma gandesc :icon_cool:

Link către comentariu

Pai pozitia vor fii proiectoarele din far :) si daca vrei,poti sa ti le modifici pe cele din bara cu unele pe LED pt "efect" (dar mi-e frica sa nu devina sorcova :( )

SAU am vazut acum pe Ebay faruri cu tot cu proiector+Angel Eyes..iti pun link si poza.Poate iti plac,cine stie :P Link :)

post-20287-1243879593_thumb.jpg

Modificat de But_Fns
Link către comentariu

Le stiu dar nu imi place lumina pe care o dau si nici cum arata. Tocmai din cauza asta am pus lupa, pentru modul in care imprastie lumina si e ceva mai "custom", nu lafel de imprastiate ca FK sau Dectane. Banda de leduri nu o sa pun in veci pe masina, asta chiar o detest pe orice masina ...cu exceptia S-lineurilor de la Audi. Sa treaca sesiune si imi fac eu ordine in minte , o sa am toata vara la dispozitie :) Multumesc mult pentru sfaturi si pareri, chiar imi face placere cand sunt mai multe puncte de vedere, asa merg si eu pe calea cea buna in cazul in care "derapez".

Link către comentariu

Nu banda de leduri domnule,proiectoare pe LED.Dar lasa ca vorbim dupa sesiune :)

P.S. Bafta la invatat :)

post-20287-1243881198_thumb.jpg

post-20287-1243881203_thumb.jpg

Modificat de But_Fns
Link către comentariu

Pai sunt lafel doar ca au leduri. Asta o sa si fac daca revin la ele, doar ca o sa pun ledu-ri cu soclu de bec H3 pt ca ale mele cu tipul asta de bec merg.

Link către comentariu

Am 3 poze cu ce as putea sa fac. Mai exista si varianta vopsirii bandourilor fata+spate si renuntarea doar la cele laterale :wub:. Daca renunt la cel fata si la cel de pe spate, asta implica si ceva chit care in timp poate crapa ... Pareri? :icon_cool: Tin sa precizez :P, ca inainte de toata treaba asta, o sa inlocuiesc spoilerele cu cele de pe V6

post-16307-1243941214_thumb.jpg

post-16307-1243941219_thumb.jpg

post-16307-1243941224_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Poate o sa ma injure multi, dar eu as spune doar sa le vopsesti BINE pe toate, sa nu dai niciunul jos. Unu la mana ca mai au si un rol de protectie (nu stiu in Constanta cum e, dar in Bucuresti e jale cu usile pocnite de tarani care nu se uita cand dau cu portiera si cu bari julite prin parcare.. sunt patit), iar in al doilea rand, personal imi place mai mult cum arata cu ele vopsite decat fara ele deloc. Iar daca le dai jos, de chit va fi nevoie si pe laterale, nu numai pe fata/spate.

Dar asta e doar o parere ;) Tu fa-le cum iti place mai mult, ca tu o sa traiesti cu/fara ele :D

Link către comentariu

Cred ca ar arata foarte bine fara bandouri dar cred ca stii si tu cat de utile sunt..mai ales cand in parcare iti dau cu usa peste portiera in majoritatea cazurilor se lovesc in bandouri,asa ca mai bine pe cele laterale le-ai vopsii.La cele fata spate cred ca ar arata bine daca le-ai scoate.

Te-ai gandit la un Bad Boy Look? Cred ca ar arata de 1000x mai bine decat ploapele obisnuite..

Link către comentariu

M-am gandit si la capota... pleoape nu mai pun :rolleyes:. Asta ar insemna badboy, numai ca eu nu am bara aia de R32, o sa ma rezum la un spoiler de V6 si lafel si pe spate cu decupaj pt evacuare, in cazul meu tips-uri de inox :blah:. Cu bandourile ma mai gandesc pentru ca sincer pana acum nu am avut probleme, decat cu cel de pe fata la un colt. Asa am gasit-o in parcare dar au fost atinse atat bandoul cat si bara, deci nu pot sa zic ca "m-a salvat" de vopsit bara. Parca bandourile ii creaza niste unghiuri, limite, cu clean look parca "se topeste" :). Mai mai gandesc si ma hotarasc. Capota nu prea are dezavantaje, numai ca vreau sa fie putin prelungita nu ceva foarte agresiv. Pana sa le fac mai e putin si mai am timp sa ma tot gandesc.

post-16307-1243971153_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Aici in Sibiu este o bora fara bandouri si cu un pic de prelungire la capota, dar sincer arata foarte naspa fra bandouri...zici ca-i cheala si ca ii lipseste ceva. Desi in poza ce ai atasat-o mai sus masina arata super tare fara bandouri (probabil ca bara face toti banii impreuna cu prelungirea) eu te-as sfatui sa nu dai bandourile jos, mi se pare ca chiar arata bine pe masina. Dar cum zici si tu, cel mai bine e sa treaca sesiunea si sa le gandesti limpede pe toate (astept si eu sa treaca, ca inca nici n-o inceput bine si mi-o mancat 1 an din viata :vaidecapulmeu: )

Link către comentariu

Imi permit si eu sa-mi exprim parerea vis-a-vis de ceea ce vrei sa faci si nu pot sa-ti spun decat ca acele bandouri sunt mai mult decat eficiente impotriva taranilor care au impresia ca sunt cu tractorul pe camp atunci cand deschid a lor portiera direct in a ta. Am vrut sa fac si eu pasul asta candva insa dupa ce am gasit-o lovita de cateva ori si a trebuit sa schimb unul din bandouri m-am razgandit si am ajuns la concluzia ca nu merita. Imagineazati sa dea vreun taran din asta cu usa in a ta si sa mai sara si chitul. Ce faci? Asigurarea nu cred ca ar acoperii asa ceva. Sper ca ti-am fost de ajutor sa poti lua decizia cea mai buna.

Modificat de fnt_80
Link către comentariu

Asa este. Eu nu am praguri, spoilere "tuning", mai mult stock sau OEM cum va fii cu prelungirile de V6, deci deja inclin spre vopsirea bandourilor. Asa stiu sigur ca urat nu va arata. Daca aveam bara aia de R32 nici nu mai stateam pe ganduri :cheers:.

@h3llboy daca o mai vezi poate reusesti sa faci o poza, o sa-ti fiu recunoscator :cool:.

@ fnt weekendul care vine ajung iar in Constanta, si poate iti fac rost de un sticker. In cel mai rau caz o sa-l iau de la Tadasus si o sa coste cativa RONi, pana in 10. Daca e ok lasa-mi un PM ce culoare vroiai. :vaidecapulmeu:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Cu siguranta o sa-i fac o poza cat mai curand daca o vad :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

si eu am vrut sa renunt la bandouri si pana la urma doar le-am vopsit...e mai bine asa, dupa cum au spus si restu` colegilor de mai sus. in rest super masinuta...aveti grija de voi !!!

Link către comentariu

nu stiu daca am ramas in urma cu discutia, dar mie imi place cu bandourile vopsite la culoarea masinii. si vorba colegului de mai sus, mai verifica-le ca E multi tarani care deschid usile fara sa se uite sa isi dea burtile grase pline de par jos din masini.

o zi buna si super triplele pe spate. ar merge bine si niste lupe indiferent ca au xenon sau nu

Link către comentariu

Aoleu urata e cu bara aia...zici ca are o reactie alergica si i s-a umflat fata :icon_thumright:

Link către comentariu

:icon_cool: :angry: MS h3llboy. Saraca Bora :P. Macar capota sa fi fost un badboy look in adevaratul sens. In concluzie le voi vopsi. Chiar nu-mi place nici mie.

gbrgeorge ms de aprecieri. Am lupe pe farul stock si au si xenon. Am pus cateva poze 2-3 pagini mai in urma. :)

PS: din ciclul... How to destroy a Bora. -_-

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!