Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

arata bine masinuta :lol: mai ales acum cand e coborata suspensia.parca lipsesc niste pleoape.sau nu le-am vazut eu prin poze? :)) plimbari placute fara evenimente :ceuameni: :biggrin:

Modificat de ady1981
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Ms ady. Poze cu pleoapele le gasesti la pagina 3. Acum nu mai sunt pe masina, le-am vandut cu tot cu faruri. Am ales sa-mi montez lupa bixenon pe farul stoc pe care l-am desfacut si vopsit negru mat pe interior. Nu pot sa spun ca este gata pentru ca urmeaza sa-i reconditionez geamul matuit cu Xerapol si sa mai montez inca o semnalizare in locul prevazut pentru proiectorul de ceata. Pe langa faruri am mai facut mici modificari: eleronul tip M3, renuntat la suportii de numar si inscriptiile Bora si TDI. Voi reveni cu poze zilele urmatorea cand imi voi recupera camera imprumutata ;). Din pacate, la capitolul evenimente chiar ieri am avut un incident ghinionist pentru ca nici nu eram in miscare. Eram parcat oblic cu botul la bordura pe ultimul loc de parcare cum ar venii, adica aproape pe colt la intersectia unui bulevard cu o strada laturalnica. Si am deschis usa pana la prima treapta a balamalei, am mai luat o hartie din torpedou si cand am dat sa ies sa pun picioru jos a venit unu prin spate, si s-a bagat direct langa mine. Ulterior mi-a zis ca era pe banda 2 si s-a bagat repede crezand ca e loc de parcare. Si asa asa muchia usii mele a facut aderenta cu bandou lui "destul de gros" (ca daca era cu 2 mm mai subtire scapam); din toata treaba asta eu am iesit cu indoitura muchiei in dreptul manerului de grosimea unui deget iar el cu ambele usii destul de infundate. Teoretic (dupa lege) sunt vinovat pentru "ca nu m-am asigurat la deschiderea usii" dar practic nu aveam cum sa-l vad pe ala de masinile din dreapta parcate paralele cu mine plus ca venea de pe banda 2. Asta este, o voi rezolva pe casco ca deaia il platesc; acum sa plateasca si ei. :coffee_lol:

Edit: Am uitat sa amintesc de cotiera OEM de care am reusit sa fac rost si pentru care am dat mailuri la o groaza de firme de dezmembrari. Dar la 150 RON pe care i-am dat a meritat :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

imi pare rau pt incidentul asta neplacut...sper sa se rezolve :icon_thumright: numai bine

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Se va rezolva cu siguranta :8:. Oricum trebuia sa ajung la casco cu diverse zgarieturi ca de... tara noastra draga si ma gandesc serisos sa renunt la bandouri. Pe usi am inteles ca este relativ simplu fiind lipite cu banda dublu adeziva, dar la bara fata/spate e nevoie de chit sau fibra de sticla. O sa ma interesez si voi vedea daca le vopsesc sau le dau jos.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

f frumoasa masinuta si cu modificari de bun gust ... ii sta f bine cu cupola neagra in contrast cu argintiul masinii si ce imi place ffff mult e acea telecomanda pt volan, e super si tare ma gandesc in ce fel sa fac sa-mi pun si eu cumva la radiocasetofonul original al masinii ... poate cu un bluetooth cumba ... nush dar tare mi-ar placea ... daca stii vreo solutie o astept cu nerabdare ... Spor la treaba in continuare si mult noroc sa ai!

Link către comentariu

Acum nu mai e asa :biggrin: Cel putin botul. Am schimbat grila, am alte faruri si fara pleoape. Daca va mai fii ceva pentru agresivitate va fii badboy dar ma mai gandesc :biggrin: Legat de telecomanda foarte practica si imi place si mie ca se integreaza bine pe volan. Inainte sa o cumpar am mai citit si eu pe net despre ea. Pe un alt forum cineva a incercat sa o puna la un cass Gamma sau Beta de pe un Golf 4 si nu i-a mers. Din cate stiu este compatibila doar cu Blaupunkt si functioneaza prin infrarosu. Are un emitator in ea si lipit de bord undeva, oarecum pe directia ei se lipeste un receptor conectat la cass. Eu l-am lipit in spatele contatcului (oricum e negru si se integreaza bine oriunde). Multumesc de aprecieri :)

Link către comentariu

Aaaa,pai sa ne pui poze atunci :icon_thumright:

Sa o admiram

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Multumesc baieti pentru aprecieri si interesul fata de masina mea :icon_cool:. Crysty, asa cum am spus si pe topicul tau, suspensia mea nu este una sport; este modelul Street de la Koni care o coboara cu 3 cm si o face mai rigida putin. Pentru mine este exact ceea ce imi trebuie si net superioara celei OEM. Poti urmarii o descriere mai amanuntita cu impresiile care mi le-am facut eu dupa ce am pus-o pe masina, cateva posturi mai sus. Pozele o sa le pun spre sfarsitul saptamanii ca nu am camera la mine :icon_cheesygrin:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Super frumoasa masina si super ok modificarile aduse. Ii sta chiar bine. Ai facut treaba buna cu toate update-urile pe care i le-ai adus. Tine-o tot asa si nu lasa bunul gust de care ai dat dovada pana acum deoparte. Rugaminte: ajuta-ma si pe mine in privinta suspensiei (de unde iau asa ceva?) si mai vroiam sa te intreb de unde ai luat plafoniera W8 si cat ai dat pe ea si un sticker cu "vwforum" de unde iau si eu?

Multumesc.

Link către comentariu

@fnt... plafoniera am luat-o de la userul lexxus, iar stickerul il poti downloda de pe forum si te duci cu el pe stick la un centru de imprimare si se realizeaza de obicei din autocolant lucios. Eu personal l-am luat de la Tadasus de pe forum care mi l-a trimis cu posta :). Pe atunci nu ajungeam prea des in Bucuresti si am optat pentru varianta asta. S-au mai este o varianta...cand ajung la o intalnire in Bucuresti si "anorganix" este deacord, poate iti face el unul cadou si ne intalnim cand vin in Constanta.

Ms de aprecieri si ma bucur ca este considerata cu bun gust masina mea. Tot mai multe masini in RO au elemente de kitch si n-as vrea sa fac parte din categoria respectiva :icon_thumright:.

Link către comentariu
RazvanBlade

f frumoasa masina Circoloco.

Baga ceva poze:)

Da-mi te rog pe PM un pret pt suspensie si ceva detalii.

apropo...cum stai cu bandourile?:P

bafta !!

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Multumesc :P . Sa treaca sesiunea si de asta ma ocup. O sa ajung cu ea la vopsitorie si tinichigerie putin (din pacate) si atunci le voi rezolva. 80% voi renunta la ele pentru un clean look si ar trebui sa arate cam asa... Usile vor fi ca la cea albastra, care dupa mine este cea mai frumoasa Bora pe care am vazut-o :wub:

post-16307-1243458492_thumb.jpg

post-16307-1243458738_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Revin si eu cu o poza mica si pricajita :D dar care arata cam in ce stadiu este "botul" masinii acum. Mi-a promis un prieten niste poze ceva mai profi, asa ca o sa pun atunci mai multe. Ca modificari: am renuntat la proiectoarele de ceata, schimbat grila metalica cu una badgeless, montat lupe bixenon in farul stock cu xenon 6000K (mi-as fi dorit 5000K dar asa vin lupele, cand se vor arde becurile voi pune de 5000k), vopsit interiorul farului negru mat, becuri cromate pentru semnalizare si eliminarea acelei pete galbene. Asta e ce am facut pana acum. Farurile nu sunt gata; urmeaza sa le reconditionez pentru eliminarea asepectului matuit si invechit, montat inca o semnalizare pe pozitia unde ar trebui sa fie proiectorul de geata si voi avea semnalizare dubla, care va fii si utila si va completa aspectul farului. Planuri mai sunt dar vor fi realizate treptat dupa sesiune bineinteles atunci cand voi avea timp destul sa fac ceea ce mi-am propus. Doua lucruri prioritare ca sa zic asa, ar fi eliminarea bandourilor pentru un clean look si un badboy look. Dar...toate la timpul lor :king:

post-16307-1243768830_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Nu o sa fac decat sa repet ceea ce au spus ceilalti :P Super faina masina.Ce iti pot dori e sa faci cat mai multi km cu ea si fara incidente. Cat despre eleron, eu cred ca ar arata bine, pt ca e ceva discret dar cu efect :) Acu asteptam badboy look-ul dar e nevoie de timp si cu mult calm :) dupa cum ai spus si tu. Inca o data felicitari :)

Link către comentariu

Super super tare! Chiar imi place :icon_thumright:

Cat te-au costat lupele pentru farurile stock, de unde le-ai luat si cateva detalii despre montajul lor intr-un PM te rog, sunt si eu interesat de aceasta modificare :blah:

Link către comentariu

Imi place masina,e modificata cu gust..nu prea agreez eu farurile negre dar oricum per total imi place.Pacat ca ai renuntat la proiectoare..mare pacat..aratau foarte bine si erau si utile..

Link către comentariu

Pune mai multe poze si din lateral te rog, in rest ce sa zic parca imi placeau mai mult vechile faruri si in special datorita faptului ca noile lupe mi se par prea mici si dupa ce ai mai si vopsit interiorul farului in negru lasa impresia ca sunt si mai mici.

Ca si vizibilitate cum sunt? Vopseste-i bandourile sau da-le jos si umple gaurile de la ele cu kit ca ar arata mult mai bine.

Referitor la eleron si eu sunt de parere ca arata foarte bine cu eleronul ala finut gen M.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Multumesc tuturor pentru aprecieri, sfaturi si mai ales comentarii :P. Auras... lupele sunt net superioare oricarui far aftermarket si crede-ma ca am vazut mai multe modele, de la mai multi producatori, pe mai multe masini :offtopic: Sunt produse in aceeasi China dar cred ca exista si la ei principiul... China de Est si cea de Vest :P In primul rand au unghiul de focazliare ca la cele OEM adica: __/``` si nu ___/ ca la cele aftermarket. Ai mai multa lumina pe sosea, in parti mai ales, iar intr-o curba la dreapta daca iti vine cineva din sens invers fii sigur ca nu o sa-l orbesti asa cum se intampla cu farurile aftermarket. Lupele este adevart ca daca erau o idee mai mari se integrau si mai bine, dar este si dezavantajul farului de Bora care este MARE. Le-am vopsit negre pentru ca se completeaza cu grila, plafonul, foliile de pe geamuri eu neavand deloc crom pe masina. A ba da...emblema VW de pe portbagaj dar care o voi face negru mat. :) In combinatie cu semnalizarea dubla si cu capota modificata cred ca va fii un + si vor arata mult mai bine decat acum. Mai pun 3 poze de astazi de pe autostrada...

post-16307-1243801080_thumb.jpg

post-16307-1243801087_thumb.jpg

post-16307-1243801093_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Felicitari!

E superba masina, ai facut cele mai inspirate alegeri pana acum in privinta modificarilor.

Pe viitor parerea mea este ca trebuie sa fii foarte atent la alegerile pe care le vei face, intucat de acum incolo poti trece foarte usor de linia ce delimiteaza o masina modificata cu gust si una prea incarcata.

Numai bine. :P

Link către comentariu

Multumesc WNS. Mai am cateva lucruri de facut marea majoritate cu accesorii OEM. Aftermarket ca sa zic asa, ar fi capota si eliminarea bandourilor...Pe aceasta cale rog pe cineva care se pricepe sa lucreze in PhotoShop, daca imi poate modifica pozele (cea cu botul masinii in curte si cea din lateral de pe autostrada) sa vad care este diferenta intre bandouri vopsite si eliminarea lor pentru un clean look. Multumesc de pe acum :angry:

@But_Fns proiectoarele inca le am, dar le-am dat jos dupa ce am citit un topic legat de obstructionarea intercooler-ului. Acum nu stiu ce sa zic. Eu am stat cu ele cam un an pe masina si nu am avut probleme dar se zice ca ar aparea in timp... Le mai pastrez si in caz ca nu sunt probleme le voi pune iar pe masina :blah_:

Link către comentariu

:angry: Pai ce legatura are intercoolerul cu proiectoarele? :blah_:

Link către comentariu
http://vwforum.ro/index.php?showtopic=36 uite topicul. In poza atasata am incercuit cu rosu grila proiectorului care in zona aia este plina, fara spatiu intre grilele paralele. Exact pe directia aia este intercoolerului si obstructioneaza cam 50% din aerul care ar trebui sa ajunge acolo. Ma gandesc sa fac decupajul acelor parti umplute cu plastic dar e ceva de munca si nevoie de rabdare. Chiar nu stiu ce sa fac, pentru ca si mie imi place mai mult cu ele :P

post-16307-1243831391_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Am o nelamurire si as vrea un raspuns de la cineva care a facut acest lucru. Am scut de plastic care e destul de spart si as vrea sa-l schimb cu unul metalic. Acum ca masina este cu 3cm mai joasa, scutul metalic o va lasa si mai mult de fata? O sa fie nevoie de inaltatoare sau problema asta se pune la o coborare din suspensie mai mare de 3cm?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!