Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

Dap... se da pielea jos si se inlocuieste. Chiar merita si usor usor parca prinde si luciu pielea. Oricum e greu sa ajunga la aceeasi nuanta cu capacul airbagului. Capacul are 10 ani, e din plastic, a mai fost si sters de 1mil de ori cu toate minunile.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Povestea masinii mele continua de azi, la varsta de 161.000km cu un VNT 17 in locul VNT 15.

Multumesc inca o data lui Cosmin si il anunt pe aceasta cale ca totul este ok :icon_thumright:

Link către comentariu

ee frumos! urmeaza ceva soft,injectoare,intercooler?

sau ai schimbat-o din motive diferite de putere?

ce pret operatia? la cipos?

Link către comentariu

nice imi pare bine ca ai reusit operatia :) cum trage etc ?

Link către comentariu

Hmmm nu pot sa zic ca acum trage "in plus" ca nu prea are de unde, softul fiind pt VNT15. Singura treaba pe care am simtit-o (atat cat am putut, limitat de un pasaj) este ca trage un pic mai de jos si ceva mai liniar. Ca e doar imaginatie sau pura realitate o sa ma lamuresc cat de curand. Cipos zice ca nu are cum sa apara vreo schimbare in bine fara un soft aferent insa la vechea turbina sesizasem un lag pana sa incarce cum ar fi trebuit. Vechea turbina prezinta un mic joc in ax si asta poate sa fie o cauza destul de importanta. Voi face niste loguri, fmic, soft si cam asta a fost :D

Link către comentariu

Cum o zici tu asa, pare un fleac :blah: . Dar am eu asa o impresie ca n-ai stare pana e gata. Bafta si asteptam impresii!

Link către comentariu

Da imi doresc sa fie gata, nu neg :D

Edit: am omis niste raspunsuri pt Muale. Turbina am schimbat-o pentru un plus de putere si pentru ca noul ambreiaj permite. Manopera a fost 400RON. Ma voi limita la un fmic si un soft aferent turbinei. Fara schimbat injectoare si alte artificii. Vreau sa mearga in parametrii normali si sa nu aiba nimic de suferit. Sper sa fie asa ...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

suna bine. Poate mai ambitionezi un pic si pe altii. :D ...chiar daca au cutii automate. :)

Link către comentariu

Da si eu am auzit ca la cutiile automate e mai delicata treaba cu fiabilitatea. Nu sunt in tema sa dau mai multe detalii dar sunt convins ca nu esti primul cu automata care are ganduri de genul. Deci informatie trebuie sa existe :P

Link către comentariu
hangyouridols

Hmmm nu pot sa zic ca acum trage "in plus" ca nu prea are de unde, softul fiind pt VNT15. Singura treaba pe care am simtit-o (atat cat am putut, limitat de un pasaj) este ca trage un pic mai de jos si ceva mai liniar. Cipos zice ca nu are cum sa apara vreo schimbare in bine fara un soft aferent

Corect,in aceeasi "barca" sunt si eu,adik turbina mai mare dar fara soft custom(inca),trage o idee mai bine si mai linear,dupa cum ai remarcat.

Ne revansam dupa soft :Driver:

Link către comentariu

Deci pana la urma ai schimbat si turbina :) S-o alergi sanatos cat mai multi km! :D si apropo,a iesit super treaba cu volanul,felicitari!Spor la modificari si numai bine!

Link către comentariu

Dap. Am facut-o si pe asta :)) Multumesc de aprecieri, asemenea.

Link către comentariu
Multumesc inca o data lui Cosmin si il anunt pe aceasta cale ca totul este ok :icon_thumright:

N-am mai intrat demult pe-aici. Ma bucur ca ai reusit s-o montezi si totul e ok. Nici n-ar avea cum sa fie altfel la cati km are turbina aia...

Felicitari inca o data si... mult noroc cu noii "plamani" de Audi. :lol:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Urmeaza sa montez fmic-ul saptamana aceasta. Am cerut 2-3 pareri, dar o fac si aici. Cum vi se pare mai ok montarea lui? Perfect integrat in bara (desi e cu probleme bara de MK4, o sa fie ceva de lucru) sau cu tubulatura oarecum la vedere. Masina mea e destul de cuminte, motiv pentru care tind spre cel perfect integrat. Pana la urma il pun pt functionalitatea lui, nu de design... Multumesc anticipat :blah_:

post-16307-0-43742500-1309780551_thumb.j

post-16307-0-12186000-1309780745_thumb.j

post-16307-0-62680700-1309780756_thumb.j

post-16307-0-82100400-1309780788_thumb.j

Link către comentariu

Daca ar fi cuminte as face ca in prima poza, dar macar vopsit radiatorul negru daca nu poate fi montata totusi grila.

Cazul bad boy :lol:, fara nici una din grile.

Cred totusi ca versiunea chill, este ce acceptata mai usor de privitor...

De fapt in cazul tau nici nu are cum sa isi dea seama.

Spor!

Link către comentariu

Multumesc pentru sfaturi si pareri. Nu ramane decat sa sper ca o sa iasa ca in poza :D

Revin cu rezultatul :salut:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Sincer, eu iti recomand si o grila:

bora_bl_n_mesh_c1.jpg

post-2155-0-30401500-1309784375_thumb.jp

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu

Nu-mi permite capota pentru ca este acoperit spatiul ramas de la semnul grilei originale. O idee interesanta este grila de Polo 6n2 GTI care cu mici adaptari la partea de prindere se poate pune, insa situatia este aceeasi...nu intra :D

PS: asa cum este acum asa ma gandesc sa o pastrez.

post-16307-0-57288200-1309784896_thumb.j

post-16307-0-73879700-1309784901_thumb.j

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Se poate modifica si grila. Se taie parte care vine la partea de sus in capota. Arata bine si varianta de Polo. Nu gasesti de Polo asa fara semn si drept?

Vezi ca mi-am cumparat niste grile de tip fagure, si cred ca o sa am prea multe. Daca te intereseaza imi dai un semn. Iti decupezi din ele exact ce vrei, jos in bara, intre faruri, unde ai nevoie.

post-2155-0-10570900-1309785717_thumb.jp

Link către comentariu

Am avut acum mult timp vise cu grila de genul asta in bara OEM insa e problematica prinderea si acolo.Trebuie sa o rotunjesti cumva la margini catre interior si cumva lipite sau prinse cu nituri, doar asa le vad prinse acolo. Dar... evident, inca o problema :)). Daca Doamne fereste ai nevoie de carligul de tractare ce faci? Se duce toata ingineria...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!