Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

Nici chiar. Sa fim seriosi nu e un ambreiaj nevazut, neintalnit. Sunt altele mult mai destepte dar pentru masina mea, motorul meu si ce vreau sa fac eu, este ce trebuie. Vineri merg sa-l pun. Dupa rodaj sper sa fie totul ok si masina sa mearga cum trebuie. Cam asta e tot ce vreau de la el :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

nu ma refeream ca e vreun SF.

cand iei masina "o uzi", la asta scoti putin fum...

Link către comentariu

Da,am 5 trepte,asa e la AXR. Multumesc pt informatie si sa-l folosesti cu placere.

:offtopic: Frumos interior ai trimis la Baia Mare :)

Link către comentariu

Am si uitat ca la tine a ajuns -_- . Sa te bucuri de el in continuare si sa ai grija sa nu-l patezi :))

Link către comentariu

:lol: Nu la mine a ajuns,a ajuns la adi_bm. Eu doar l-am vazut si inspectat si daca ne-om nimeri o sa particip si la montaj.

Link către comentariu

E clar...sunt si mai "in pom" :D Ii transmiti lui ce am scris mai devreme :D MS

Link către comentariu
hangyouridols

Kitu` Sachs vine cu tot cu volant?Credeam ca vand numai ambreiajul.

Ce planuri ai pt motor?,ca nu am urmarit ultimele pagini din topic.

Succes in continuare ;)

Link către comentariu

Sa folosesti sanatos ambreiajul mane. Multa bafta cu masinuta in continuare, si mai asteptam update-uri! :D

Link către comentariu
hangyouridols

Kitu` Sachs vine cu tot cu volant?Credeam ca vand numai ambreiajul.

Ce planuri ai pt motor?,ca nu am urmarit ultimele pagini din topic.

Succes in continuare ;)

Te intrabasem ceva,dar banuiesc ca nu ai vazut postul.

Link către comentariu

Da cornel scuze. Se schimbase pagina si intrasem de pe tel. Pai acum se schimba ambreiajul. Prin amabilitatea lui cosmin acum am o turbina vnt 17 caruia trebuie sa ii gasesc furtunul de legatura intre ea si intercooler. Asa in mare cam ce vreau sa obtin... un ARL cu soft si un fmic (poate tot de arl, daca nu ceva custom). Sper sa le pot realiza. Deocamdata voi roda ambreiajul o scurta perioada si o sa ma bucur de ea asa cum este pana adun tot ce am nevoie

Da cornel scuze. Se schimbase pagina si intrasem de pe tel. Pai acum se schimba ambreiajul. Prin amabilitatea lui cosmin acum am o turbina vnt 17 caruia trebuie sa ii gasesc furtunul de legatura intre ea si intercooler. Asa in mare cam ce vreau sa obtin... un ARL cu soft si un fmic (poate tot de arl, daca nu ceva custom). Sper sa le pot realiza. Deocamdata voi roda ambreiajul o scurta perioada si o sa ma bucur de ea asa cum este pana adun tot ce am nevoie

Link către comentariu

Sunt foarte interesante gandurile tale.

Iti urez mult spor si montare usoara a elemenerelor de upgrade!

Modificat de rotitza
Link către comentariu
hangyouridols

Ma gandisem ca nu ai observat postul fiind in josul paginii :)

Totusi,eu asi fi incercat mai mult,alta turbina,ceva spre 180cp.

Link către comentariu

Felicitari pentru ambreiaj! Acum iti doresc un cuplu care sa-l intrebuinteze corespunzator :)

Bafta in continuare!

Link către comentariu

Va multumesc tuturor. Azi s-a montat noul ambreiaj. Am alta masina, trebuie sa invat sa o conduc :)). In primul rand nu mai fac febra musculara, este mai silentioasa, turometrul nu mai are variatii la relanti si in masina este din nou liniste. O imbunatatire mare se simte si la schimbarea treptelor de viteza.

Legat de cresterea puterii... nu pot spune ca o sa am x cai; doar pot sa aproximez ca undeva la 170-175. N-as vrea sa se creeze o polemica pe tema asta pentru ca nu acesta este scopul: sa am "X cai". Urmaresc ca masina sa devina putin mai agila dar in acelasi timp sa-si pastreze fiabilitatea. Nici nu vreau sa storc prea mult din motor si sa-l sufoc cu tot felul de modificari, prefer sa fie echilibrat eu fiind foarte multumit de cum merge si acum, doar cu resoftare.

Totul treptat si in timp :D

Atasez o poza cu vechiul disc in stare destul avansata de degradare :D. Pentru volant ar fi trebuit sa filmez putin jocul pe care-l avea (mare si zgomotos).

post-16307-0-19672400-1301079273_thumb.j

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Da Predator , este mult mai moale pedala. Ca un ambreiaj stoc si oem :D (teoretic el asta este, durabilitatea fiind data de materialele din care este realizat). Banuiesc ca te referi la testul cu frana de mana si viteza 1. Daca prin cuplaj intelegi momentul cand masina tinde sa plece, atunci este vorba de o cuplare mai joasa decat cu cel inlocuit.

Multumesc. Imi doresc sa nu fie probleme macar o bucata buna de timp :rolleyes:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Ma bucur ca esti incantat de noul ambreiaj, dar sa te asiguri ca a fost aerisit bine - o pedala foarte moale si spongioasa poate insemna ca nu a fost aerisit corect / complet.

Link către comentariu

Multumesc Adrian. Sa il stapanesti sanatos sa te bucuri de el :icon_thumright:

@anorganix...s-a facut aerisirea iar pedala este moale in sensul placut (e alta masina ca si comportament cu 50%, nici nu imi vine sa o accelerez brutal asa de lin merge :P). O sa vezi cand ne intalnim ce si cum.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!