Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

Cand ma linistisem cu ele, agitati iar spiritele :)). Da intr-adevar vin super. Trebuie sa schimb ambreiajul si nu cred ca ma descurc si cu una si cu alta ... :blink:. E o ocazie intr-adevar insa repet, ideea de cauciuc sh nu ma incanta deloc iar preturile la dimensiunea asta nu sunt de loc mici.

PS: am uitat sa specific ca jantele nu sunt cele polishate, sunt gri normal si au fost revopsite deci arata f bine (cel care le vinde mi-a spus ca le-a facut pentru ca aveau zgarierturi normale si tind sa-l cred dupa ce am stat putin de vb cu el si mi-am dat seama ce om este). Pe masina nu bat etc...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

M-am documentat cand a trebuit sa imi iau jante si stiu ca daca vopsirea nu e facuta cum trebuie rezistenta jantei are de suferit.

S-au vazut cazuri in care janta s-a rupt pur si simplu.

Sfatul meu, daca imi permiti:

- ia numai anvelope noi pentru ca anvelopa e cea mai importanta parte la o masina si, o explozie la 100 - 120km/h poate fii fatala.

- ia jante care nu au fost vopsite. Nu stii niciodata cum au fost jantele inainte.

Dupa ce ai prezentat noile informatii cred ca ai luat decizia cea mai buna (aceea de a nu le cumpara).

Link către comentariu

Discutia despre scaderea rezistentei jantei la vopsit se face doar la powdercoating, nu la vopsitul la spray sau pistol cum se fac in Romania.

Se pare ca daca se greseste temperatura la care se baga in cuptor sau timpul pe care il petrec jantele in cuptor, jantele vor fi mai slabe si mai casante. Dar nu e ceva 100%.

Eu zic sa iei jantele fara cauciucuri(ies mai ieftine) si le pastrezi pana cand ai bani sa iei cauciucuri. :) Vinzi Santa Monica, le iei p-astea, pui niste cauciucuri de vara pe jantele de iarna si gata. Cand ai bani de anvelope pt RC-uri le pui pe masina.

Link către comentariu

Multumesc rex. Cauciucuri am avut numai noi si de aceea nu ma impac cu ideea de sh, mai ales ca acum o saptamana un prieten a patit-o pe autostrada la 130 cu un cauciuc aproape nou, dar SH. Raman la ce am pentru ca stiu in ce stare sunt si eu zic ca una peste alta merg ok pe masina mea. Gri-negru, sunt si calitate OEM ...

Link către comentariu

BBS-urile le-am vazut si eu cum dau pe masina, insa repet, i-am spus si lui Razvan, daca nu are capacul pe centru cu BBS, parca e total o alta janta no name, cand e acel capac cu BBS parca e ceva minunat. Nu neaparat ca scrie BBS dar parca le face mai pline, da un alt look.

Oricum, compromisul ideal e 17', atat look cat si o manevrabilitate sporita :)

Razvane daca te decizi la jante, macar sa mergem pe zi sa nu ne mai apuce noaptea! :))

Link către comentariu

Nu inteleg cum influenteaza structura materialului un vopsit? Nu cred ca janata e expusa la temperaturi foarte inalte sau socuri termice. Alte cauze chiar nu inteleg ce ar putea fi. Cum adica vopsesti janta si se rupe????????? Daca e o janta turceasca din bazar se rupe si de noua! O janta BBS nu cred sa reprezinte astfel de riscuri.

Anvelopele SH sunt de foarte multe feluri din foarte multe surse. Am avut si am chiar si acum anvelope SH. Nu am avut nicodata probleme cu ele! Le-am ales atent si au fost foarte bune. Am avut avantajul de a avea anvelope de calitate (Toyo, Yokohama, Continental) si decat unele noi si proaste, am preferat unele folosite putin dar de calitate.

Eu as lua jantele, clar. Desigur, nu sunt ieftine anvelopele nici chiar SH dar merita. Daca mai ai un rand de jante pentru iarna, ai timp sa gasesti niste anvelope bune pana la primavara. iti recomand si ebay.

Link către comentariu

Nu inteleg cum influenteaza structura materialului un vopsit?

Cum a spus si colegul Rave jantele vopsite cu powdercoating se poate sa aiba o rezistenta mai scazuta. Cum colegul Circoloco nu stie unde sunt vopsite si cum (adica profesionalism sau nu), eu vad acest aspect ca un minus la acele jante.

Adunand minusurile si plusurile, mi se pare cu mult mai ok sa ramana la jantele Santa Monica.

Link către comentariu

Arata foarte bine masina cu ele,dar parerea mea este sa pastrezi Santa Monica mai ales ca ai si distantiere pe spate ai si stabilitate mai buna,nu are rost sa le schimbi

Link către comentariu

Urmatorul pas o sa fie south bend stg2 si un turbo de ARL. Sper sa le pot realiza

Link către comentariu

Marete planuri ai,sper sa le atingi.

La intalnire ti-am admirat farurile,bine arata.

Mi-a parut rau ca nu te-am zarit,next time :icon_thumright:

Link către comentariu

Multumesc. As mai avea un pic de lucru la ele dar la vara. De planuri da, destul de ambitioase insa daca le realizez, cu siguranta o sa fie ultimele :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Stai linistit Circo...mereu spunem aceelas lucru, asta e ultima modificare, dar nici nu iti dai seama cum te indragostesti mai tare de ea :D...

Eu spun ca planurile sunt foarte bune :) , sa vedem ce iese....in mare ambreajul SB costa cam 500 $...Stage 2 Daily te-ai gandit nu?

Link către comentariu

Este kitul complet si cred ca ma duce undeva la 700$ si putin cu tot cu transport. Single mass OFE (endurance) - adica 50Nm in plus fata de cel daily. Toate informatiile le-am primit de la anorganix, asa ca pentru detalii legate de preturile de la SB, vorbiti cu el.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

deranjez si eu ?! dupa aprox 2 ore si cele 54 de pagini da ... E FOARTE FRUMOASA masina am si eu un bora gri si am sa 'fur' din ideile tale cel putin o mica parte dupa buget

Link către comentariu

Multumesc mult ca apreciezi cele cateva lucruri care am reusit sa le aduc si eu masinii si nu in ultimul rand ca ai stat sa citesti tot topicul :salut: . Spor la lucru cu masina ta si daca ai nevoie de idei/ajutor, nu ezita. :icon_thumright:

Link către comentariu

De motor daca vrei :D. O poza de la intalnirea aniversara. Multumesc vali_devil

post-16307-0-57405500-1295378746_thumb.j

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Am capacele lor in garaj la Constanta insa parca arata mai ok asa :D. Nu le-am avut nici anul trecut. Cand ajung acasa chiar o sa le pun poate dupa 2 ani o sa mi se para altfel. Daca nu, poate folosesc altei masini :D

PS: daca auziti sau vedeti pe undeva un stop cu leduri modelul acesta (noi vin doar pereche), cel de pe partea stanga, sunt interesat sa-l cumpar. La mine s-a ars un led, am desfacut stopul insa nu mai iese ca nou. Momentan am stopurile pe bec :(

post-16307-0-85525700-1295446683_thumb.j

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Pai si nu se pot schimba led-urile? Pentru atata nu merita sa schimbi stopul.

Pune capacele sa vezi ce se schimba masina. ;)

Link către comentariu

Merg dar doar prin desfacerea stopului, mai exact dezlipirea geamului (exact cum am procedat la faruri). Ledurile sunt legate in serie. Cu unul ars nu se mai aprindea nimic. Am zis ca ori stricat ori ca nu merge, macar sa incerc. Am incercat cu feon profesional usor usor sa desfac. Am reusit insa cu greu pentru ca au un adeziv ff dur, nu elastic de genul siliconului. Acum marginile sunt curbate si nu mai vin la linie cu aripa, portbagajul etc. Destul de aiurea sa faci stopul fara sa creezi acces la placuta pe care sunt ledurile dar acum ce sa mai fac :D. Gasisem o persoana care a adus pentru cineva un set, insa unul din ele s-a spart la transport, dar nu a mai raspuns la telefon pentru a confirma care din ele este intreg. O sa aduc stopurile OEM la aspectul celor cu leduri: negru la semnalizare + ceata si un strat de lac protector. Poate totusi o sa resusesc sa gasesc ...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

salut

am vazut in pozele de la inceput o poza in interior facuta la bec din plafon deasupra de oglinda retrovizoare ....ai schimbat tu butaonele?sau asa ai luat'o:D

sa ai noroc de ea e frumoasa;)

Modificat de Popika1991
Link către comentariu

Circoloco ... Mane sa o stapanesti sanatos, km multi si fara evenimente si ce sa mai zic ... superba ... cum spunea si unul dintre colegi mai sus ... cred ca voi copia si eu cate ceva de pe la tine :D

Link către comentariu

Multumesc baieti :cheers:

@Popika1991 este plafoniera OEM Passat W8 si cu un search pe google gasesti mai multe locuri

@EssE oricand cu sfaturi si ajutor :cool:

Link către comentariu

mie mi picat butonu de sus si nu stiu cum sa il pun inapoi nu mai intra nici cum cand trantesc usa se stinge becu ca dau cate un bobarnac cu usa deschisa se aprine:D

amu nu se mai aprinde ca face scanteiute sus acolo:D

o intrebare alea 2 beculete pt ce is?:D

Modificat de Popika1991
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!