Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

Arata dar la 500E setul ala te mai gandesti :D Stiu ca exista si 5*100 dar doar peste astea am dat :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Pai din cate vad eu stii dimensiunile lor. Banuiesc ca problema ta consta in faptul ca nu stii daca or sa intre pe masina avand in vedere ET-ul plus flansele.

Eu consult cu mare intres Carbible cand am o nelamurire legata de roti.Uite un linck: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

Ai acolo mai multe calculatoare de dimensiuni, ET si multe altele.

De regula, eu compar tipodimensiunile unei jante oem cu ce doresc sa montez pe masina si vad diferente. In cazul tau daca vrei sa imi zici tipodimensiunile jantelor pe care le ai acum sa le comparam cu cele BBS.

Eu cand am avut bora am montat niste jate pe 16" cu ET-ul de 35 si cu latimea de 7. Erau foarte bine asezate pe masina.

Link către comentariu

Ms de ajutor :D. Iti las datele ambelor jante si cand poti fa tu te rog diferenta. Nu ma pricep si nici nu am mai folosit site-ul si sa nu primesc un rapsuns eronat. Santa Monica sunt 7j et38 cu anvelope 225/45/17 iar BBS sunt 8.5J cu ET 34 235/40/18

Multumesc! :beerchug:

Link către comentariu

Asadar:

- poza 1 - arata ca fata de rotile actuale, cele noi sunt cu 5.1mm mai mari in diametru - asta inseamna ca masina se va inalta cu 2.55mm. Diferenta pe vitezometru , cum spune si in poza: la o viteza de aprox 110km/h vei avea cu noile roti cu aprox. 2km/h in plus.

- poza 2 - fata de rotile actuale, cele noi vor fi mai apropiate de articulatiile rotilor cu 1mm si cu 9mm mai apropiate de marginea aripei.Acest lucru este valabil doar daca ar fi rotile cu prindere 5x100, dar cum ai nevoie si de flanse care ai zis ca au 20mm, asta insemna ca rota noua va fi mai departata de suspensie cu 19mm si mai aproape de marginea aripei cu 29mm - aici trebuie sa vezi daca incape. Fata de rotile actuale ar trebui sa ai o distanta pana la aripa exterioara de minim, zic eu, 45mm - aici nu prea cred ca o sa mearga....

- poza 3 - arata ca anvelopele montate pe jantele BBS sunt ok pentru latimea jantei. Mai exact 235/40/18 pot fi montate pe jante cu latimea cuprinsa intre 8J si 9.5J (impropriu spus 8j pt ca doar 8 inch insemna latiema jantei, iar J este sectiunea inelului jantei - modelul)

- poza 4 - arata situatia pe care o ai cu rotile actuale - anvelopele pe care le ai merg (ideal) pe jate cu latimea cuprinsa intre 7.5 si 9 inch - deci anvelopele sunt usor mai late fata de ideal - nu e o problema mare, dar am zis ca e bine sa stii. Din punctul meu de vedere, problema e atunci cand anvelopa este mai ingusta decat latimea jantei - aici ma refer la bordurile si gropile romaniei - poti agata jatele usor pe margini.

Poate ai sa ma intrebi unde se vede corelarea intre latimea jantei si ET. Pai calculul se face cu ET si latimea anvelopei pentru ca ea atinge prima in aripa sau in articulatiile suspensiei. Dar putem calcula si corelat cu latimea jantei:

- jatele BBS au latimea de 8.5 inch = 215.8(9)mm, iar anvelopele au latimea de 235mm - deci fara grija - daca intra anvelopa in caroserie intra si janta care e mai mica in latime cu aprox. 19mm fata de anvelopa

In concluzie, fa niste masuratori de la rota actuala la marginea aripei si vezi ce distante ai. Nu prea cred sa ai mare noroc, dar cine stie...

Ar mai exista o solutie sa iti iei anvelope mai inguste astfel incat sa mai maresti distanta fata de aripa - bineinteles dupa ce avem o distanta masurata de tine pe situatia actuala, dar aici mai vb daca tu crezi ca e o solutie posibila pentru tine....

Sper ca te-am putut ajuta.

post-12154-0-14812500-1289390829_thumb.j

post-12154-0-91279100-1289390834_thumb.j

post-12154-0-52677400-1289390841_thumb.j

post-12154-0-12939300-1289390847_thumb.j

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Asa lamurie nu am primit de mult :D. M-ai dat gata cu postul asta. Frumos cu poze argumentate etc :beerchug: :icon_thumright: Raman dator. O sa masor pentru curiozitatea mea, insa diferenele sunt notabile. Asa cum spuneai si tu nu cred ca rezolv mare lucru, de cat sa-mi iau gandul de la ele :icon_cry: . Oricum de Joi trec la table, pana la primavara vom mai vedea. Cert e ca Santa Monica le dau doar pentru o oferta de genul pentru inca imi plac foare mult si sunt si calitative desi au o varsta.

Multumesc inca o data rotitza :salut:

Link către comentariu

Astept sa vad ce decizi (referitor la jantele Santa Monica), daca le mai dai trece-ma pe lista. Ne intelegem noi cu transportul la Cluj :D

Si sa nu uit sa-ti spun felicitari pentru masinuta! Foarte reusite modificarile facute.

Link către comentariu

Abia astept sa vad poze cu pozitia/semnalizarea. Sunt curios daca soclurile merg si la Passat, cred ca i-ar sta bine cu pozitia US. Numai bine!

Link către comentariu

In primul rand multumesc pentru aprecieri. Jantele deocamdata nu se mai dau. Daca pana in primavara se mai iveste vreo ocazie care sa merite atunci le voi da. Altfel nu, pentru ca imi plac foarte mult si vin bine pe masina mea pastrand contrastul gri-negru(negru mai mult gri :) ).

@TENNY nu stiu daca se potriveste cu semnalul de pe Passat. Eu zic sa mergi la reprezentanta si sa-ti caute dupa seria ta si apoi o sa dea si de varianta US. La mine codul de Europa se termina in A si cel de US/Mexic era identic doar ca se termina in B.

Venind joi seara spre Constanta, a implinit 150.000 km, si asa cum am vazut ca se practica am zis sa fac dovada :))

post-16307-0-88995300-1289660132_thumb.j post-16307-0-85579200-1289660147_thumb.j

Ieri am reusit sa termin si cu pozitiile de care sunt foarte mandru :wub:

post-16307-0-35718400-1289660425_thumb.j post-16307-0-56782000-1289660377_thumb.j

Cu farurile aprinse

post-16307-0-23698700-1289660808_thumb.j

Si diferenta dintre pozitie si semnal

post-16307-0-99018400-1289661077_thumb.j

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Multumesc pentru laude :D. Deocamdata raman la bec, vedem mai tarziu dar presimt ca fiabilitatea acelor leduri va fi destul de slaba, datorita solictarii pe ambele functii. Voi mai vedea :salut:

Link către comentariu

Razvane,inca un lucru bun adaugat la aceasta superba masina.Spor in continuare !icon_thumright.gif

Link către comentariu

Multumesc mult. Poate intr-o zi ajungem sa le admiram reciproc :D. Sa te bucuri si tu de masina ta, proaspat intinerita :icon_thumright:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

practic in tot corpul farului ai lupa care are rol scurta-lunga si semnalizarea cu rol si de pozitie. interesant dar pare cam mult spatiu liber. sau este loc si de far de ceata dar nu ai pus?

Link către comentariu

Sub semnalizare se poate monta proiector ceata insa nu am vrut. Acolo nu este capac asa cum banuiam. Este plastic, corp comun cu toata oglinda si sa tai perfect rotund mi se pare foarte greu. De cat sa stric am preferat asa si imi place foarte mult. Cand nu este pozitia aprinsa se vede doar lupa si asta e un plus la aspect, dupa parerea mea. Daca era si proiectorul care este alb, iesea in evidenta si mai scadea din efectul lupei care zici ca este "ochi" :D Sper ca m-am facut inteles :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Pai oricum si proiectorul era cu lupa. Putei eventual sa pui si acolo semnalizare, sau pozitie. :)

Link către comentariu

Cu decupajul e dificil si garantat nu iesea perfect rotund :D. Gauri pentru suruburi in care sa fixez o alta semnalizarea sunt prevazute dar am spus deja unde e partea dificila. Asta era ideea initial dar am abandonat-o. Am un al 2-lea set de semnalizari de pe niste faruri Valeo. Cine le vrea sa-si faca semnalizare dubla sa ma anunte si i le trimit.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

m`ar interesa pe mine sa mi fac dubla semnalizare :D.. martin_robert_c@yahoo.com da`mi add si vb :)

Link către comentariu

Cu decupajul e dificil si garantat nu iesea perfect rotund :D. Gauri pentru suruburi in care sa fixez o alta semnalizarea sunt prevazute dar am spus deja unde e partea dificila. Asta era ideea initial dar am abandonat-o. Am un al 2-lea set de semnalizari de pe niste faruri Valeo. Cine le vrea sa-si faca semnalizare dubla sa ma anunte si i le trimit.

Circoloco, poti incerca sa decupezi cu o carota pe dimensiune la turatie mica si cred ca o sa fii multumit de cum va iesi si cu proiectoare langa ceilalti ''ochi'' :icon_thumright: Toate bune.
Link către comentariu

Frumoasa masinutza , frumos tot ce faci pentru ea .

Spuneai intr-un post anterior ca iti plac jantele BBS si ca nu ai gasit decat cu prindere 5x120 si ca ai nevoie de flanse adaptoare . Corect , dar mai jos iti spunea cineva ca se gasesc si pe 5x100, exact ce iti trebuie tie , iar pentru astea nu mai ai nevoie de flanse adaptoare . Nu ? pai si atunci de ce nu le cauti ? :) ar fi un plus la masinuta ta , care si asa arata bine ;) . Eu cred ca te-ai blocat in calcule si ati uitat sa scoateti flansele din calcul , parerea mea .

Spor la ce o sa mai faci :icon_thumright:

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!