Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

@roli_wrc Multumesc pentru aprecieri. Pedalele le-am schimbat in primul rand pentru design si pentru ca cele originale erau destul de tocite. Un alt avantaj fata de cele originale este ca nu aluneca sub talpa cand ploua. Referitor la suspensie vreau o suspensie de duritate medie care sa fie ok in oras si spre sport in afara; vreau mai multa siguranta in curbe. Tu cred ca te refereai la SACHS, eu personal nu am auzit de SACH.

@mihalceanu_marian Este masina ta? Daca da, asteptam o prezentare a ei. Nu pot sa zic ca nu arata bine dar eu nu la asa ceva visez :D

Renunt la varianta suspensiei reglabile "no name" si va ramane sa aleg intre Koni STR.T (-30mm) si H&R CupKit fixe (-35mm). Astept in continuare sfaturi si pareri pe tema asta, vine caldura si revin la jantele de vara :wub: si e pacat sa fie asa cocotata. Multumesc!

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

eu iti sugerez H&R si eu ma gandesc la ceva dar totusi una reglabila ne avantajeaza iarna o ridici la maxim si sanatate dar dacai fixa ce faci tu sti mai bine cum este bora de joasa fatza .oricum super masina .

Link către comentariu

De ce H&R? Una reglabila de calitate este dublu ca pret si n-as vrea sa ma arunc la sume asa mari. Bora e lasata pe fata pentru ca si spatele e mai ridicat + scutul etc.; cu o suspensie sport cred ca se echilibreaza balansul asta. La tine intr-adevar ai nevoie de mai multa grija tinand cont de grila fata. Eu n-o sa pun spoilere si praguri doar le voi vopsi pe astea sau voi inlocui spoilerul fata cu unul de V6 dar mai vad :biggrin:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Pot sa jur ca am observat recent o Bora gri cu proiectoare in grile, si se prea poate sa fi fost chiar tu, daca zici ca am trecut pe langa blocul tau. Imi place ce ai reusit sa faci pana acum, Santa monica se potrivesc destul de bine. Si in continuare, buna initiativa cu suspensiile, numai ca trebuie avut grija sa nu devina o pacoste pe denivelarile de la noi. Recomandarea pe care sigur ai mai auzit-o ar fi vopsirea bandourilor tot in gri> Cum in partea de jos are "braul" ala tot din plastic negru.nu arata ca o galusca, asa cum se intampla la unele Audiuri.

Link către comentariu

Multumesc Florin. Suspensia cea mai soft si care coboara cel mai putin este STR.T de la Koni si cred ca la ea ma opresc. In primul rand o schimb pt comfortul mai ales la drum lung si serpentine si in al 2-lea rand pt design. Bandourile, manerele, spoilerele fata+spate nu mi-e greu sa merg la un vopsitor sa mi le faca e o treaba relativ "rapida" dar in vara as vrea o vopsire totala (posibil pe casco) si le fac atunci... de ce sa dau 4 mil nu?! :icon_thumright: As vopsi-o si acum dar fiind in bucuresti iar casco in Constanta e putin de alergat si n-am cum sa o rezolv acum.

Link către comentariu
vwboratdi2001

Foarte frumoasa masina, imi place tot ce ai modificat, sincer iti recomand o suspensie semirigida, eu personal detin un set de suspensii KW varianta 1 ca asa e suspensia la bora http://www.kw-suspension.com/en/30_Product...overs/index.php, vreau sa spun ca e faorte buna te tine tare in curbe dar crede-ma ca se lasa faorte jos, foarte foarte josmasina, neamtul de la care a luat-o unchiul meu avea decupate protectiile din plastic din interiorul aripilor fata tocmai pentu a putea sa vireze linistit :D, eu am inaltat-o putin dar putinul acela a fsot maximul ei, si nu mai lucra cum trebuia, a si e faorte foarte rigida dupa vreo 20000 prin romania tot o sa inceapa sa iti zgrongane prin masina cam tot ce are prinderi cu cleme. asa ca sfatul meu e sa mergi pe varianta care ai semirigiditate , varianta cu telescoape sport fara arcuri mai tari, parerea mea

Link către comentariu

Cat o lasa ai idee? 35-40 :vaidecapulmeu:?.O sa raman la Koni STR.T. Asa cum spune si numele este o varianta street si cred ca va fi deajuns pentru mine... ca pret e undeva la 400E si mi se pare ok . N-am gasit nimic de calitate la banii astia :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

sal..da sorry SACHS ;) eu personal as merge pe suspensie putin mai joasa si mai dura....asta daca vrei sa stea bine pe curbe. Ca idee am vazut o bora cu jante 17" cauciucuri good year suspensie sport nu stiu ce marca :) diesel 150 de cai 4 motion cu ESP..pai vreau sa ti spun ca nu am vazut masina mai stabila ca aia...si am mers si eu cu multe masini. Era adusa de tacso al unui amic cadou direct de la mama ei din germania..avea 70 de mii de km din 2005 a dat ceva banuti pe ea

Link către comentariu

Stabilitate "ideala" implica si clantanitul dintilor si dureri de spate si eu nu vreau asta :D. Vreau sa fie putin mai joasa si mai tare suspensia. Oricum de la 15" la 17" se simte mai rigida si sta mai bine dar tot nu e deajuns :D. Raman la Koni STR.T :). Multumesc celor care mi-au dat sfaturi si lamuriri in special lui RaveMsTr care are si el Koni si mi-a descris-o cu toate detaliile :Driver:

Link către comentariu
doru.tanasoiu

Salut,

In primul rand felicitari pentru ''imbunatatirile''aduse si multi kilometri fara evenimente.Jantele sunt fenomenale imi plac la nebunie :X cred ca s-ar potrivi si la mine.De unde le-ai cumparat si cat tea ajuns??

Xenon in proiectoare cand iti pui?:Driver:

Link către comentariu

totusi peste toate o imp extrem de mare o au gumele...eu acum am niste good year M+S R16 205 55 si vreau sa spun asa...pe uscat sunt ok...insa pierd mult din demaraj. Partea lor buna vine pe udatura cand ploua puternic sau pe zapada :angry: afanta FAC MINUNI. Deci daca schimbi suspensia nu poti sa zici OAU daca nu ai niste cauciucuri destul de bune si crede ma ca poti sa ai si ESP si ASR si ABS ca sunt inutile fara ceva adecvat pe janta

ASTA ESTE PAREREA MEA PERSONALA SPER SA NU FIU CRITICAT DACA GRESESC

Link către comentariu

Eu am Continental SportContact 3. Din cate stiu nu sunt nici Michelin nici Matador, undeva pe la mijloc. Personal sunt foarte multumit cum merge masina cu ele.

@doru.tanasoiu multumesc pentru aprecieri. Jantele au prindere 5x100, la Golf 5 am impresia ca este unpic mai mare distanta intre prezoane. :angry:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
totusi peste toate o imp extrem de mare o au gumele...eu acum am niste good year M+S R16 205 55 si vreau sa spun asa...pe uscat sunt ok...insa pierd mult din demaraj. Partea lor buna vine pe udatura cand ploua puternic sau pe zapada :Driver: afanta FAC MINUNI. Deci daca schimbi suspensia nu poti sa zici OAU daca nu ai niste cauciucuri destul de bune si crede ma ca poti sa ai si ESP si ASR si ABS ca sunt inutile fara ceva adecvat pe janta

ASTA ESTE PAREREA MEA PERSONALA SPER SA NU FIU CRITICAT DACA GRESESC

Gresesti ce ne spui tu acolo zici ca sunt cauciucri de iarna asa caucicurile mele dau lecti la ale tale si sunt trompete dar sunt de iarna cum zici tu acolo nu neam mai lua cauciucuri de iarna am ramane cu cele de vara" good year " apropo ai cauciucri de iarna sa vezi diferenta sau astea sunt all seazon .

Link către comentariu

si la golf ii 5X100 :Driver:...la passat si mk5 ii 5X112

Modificat de Calyn
Link către comentariu

SCUZE PENTRU :coffee_lol: nu am de iarna dedicate .. ce am eu sunt all season si de aceea intentionez sa mi cumpar un set pentru vara Pirelli super sport. Am gasit cu 80 ron BUCATA SH la un vecin care face Germania 4 din astea. Nu stiu ce sa zic daca voi stit ca nu merita nu IAU SH, dar arata foarte bine si sincer m as baga ca good year-ul e 4.5 mil bucata si ce am eu au decat 10 mii de km ca sunt puse de FOSTA prop a masinii da FOSTA pentru ca eu am achiz masina in 24 nov 2008 si vreau sa le tin pentru iarna mereu.. Un set de jante pe 16" montreal 2 nu ar strica pentru pirelli :)

Link către comentariu

Daca tot vrei sa i dai un aspect mai sportiv la masina eu ma gandeam si cred ca am mai zis si anterior sa i pui la masina un eleron mic foarte discret, ceva care sa dea impresia ca se ridica din caroserie

Modificat de roli_wrc
Link către comentariu

inca o intrebare. Led urile sau ma rog poate nu au led-uri becurile dela numar sunt speciale?? deoarece am pus si eu si se ard intr-o veselie..bine costa si 10 lei setul si sunt FOARTE interesat de unde ai pus tu pentru ca sunt satul in fiecare sapt sa le schimb, ca cele care le am eu mereu zici ca sunt flash uri..sau ma rog instalatie de pom de iarna cand se ard licare in toate felurile posibile :coffee_lol:

Modificat de roli_wrc
Link către comentariu

Eleron probabil o sa pun modelul "M3 lip" care este la bmw dar tot nu stiu daca o sa dea bine. Spatele e destul da taiat (drept) si nu stiu daca s-ar continua prea bine. Poate dupa suspensie va fi altfel, o sa vad. Ledurile care sunt in primele poze le-am schimbat si eu ca m-am jucat cu unul si am reusit sa-l ard. Acum mi le-am facut singur si mi-am pus si la interior; mai am portbagajul si becurile din usile fata. Probabil o sa revin maine cu niste poze pentru ca acum ploua si chiar nu vreau sa ies din casa :coffee_lol:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
inca o intrebare. Led urile sau ma rog poate nu au led-uri becurile dela numar sunt speciale?? deoarece am pus si eu si se ard intr-o veselie..bine costa si 10 lei setul si sunt FOARTE interesat de unde ai pus tu pentru ca sunt satul in fiecare sapt sa le schimb, ca cele care le am eu mereu zici ca sunt flash uri..sau ma rog instalatie de pom de iarna cand se ard licare in toate felurile posibile :banghead:

Ma roli nu te supara ca iti zic dar fati un topic cu masina ta si nu mai polua topicu deschis de propietar daca ai atatea intrebari cauta in forum .

Aici posteaza pareri pro si contra pentru masina lui si idei eventual .

Link către comentariu

boss nu te supara..dar am avut cateva intrevari care..oarecum tot la masina lui se refereau..legat de eleron si leduri si am si scris ca sunt off topic la partea pentru cauciucuri

Legat de masina din topic a lui eu zic ca este ok .. ce as mai pune eu in locu lui si sper sa nu gresesc ca asa se numeste :) parca blou off ...pff mi se pare senzatie rau.. efectul care il percep cei din exterior

Modificat de roli_wrc
Link către comentariu

@cmasaiu ms pt "suport". Poti vedea descrierea masinii lu roli la postul 55 respectiv 56 daca nu gresesc :offtopic:

@roli un blow off de calitate este destul de scump dar sincer pe mine ma intereseaza mai mult latura estetica. Motorul ma multumeste asa cum este, poate la urmatoarea masina va fi mai puternic dar nu imi place sa-i aduc modificari. Multumesc pentru aprecieri! :Driver:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

daca tot vb de estetica atunci eu zic ca ar da super bine sa i vopsesti bandourile si barile atat fata cat si spate in totalitate..efectul va fi pe masura;) si sa faci ceva la capota motor sa acopri golul ramas unde venea sigla VW, asta presupunand ca pe viitor nu mai vrei sa i pui sigla originala

Link către comentariu

Despre bandouri si elementele negre am dat cateva detalii ceva mai sus :D. In locul siglei am un plastic care a venit odata cu grila dar de cate ori am fost la vopsitorie am uitat de el si acum nu pot sa ma duc sa-i zic sa-mi faca vopsea pt 2 cm latime 1 inaltime :blink:. Cu prima vizita la vopsitorie nu mai uit :).

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!