Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

In aproximativ 7-10 zile in functie de "postarii" romani ar trebui sa le am :icon_thumright:

Intentionez sa fac shroudurile negru sau argintiu silver si schimbarea interiorului din negru mat in negru lucios. Ma mai gandesc timp de o saptamana :D

post-16307-1285185738_thumb.jpg

post-16307-1285185746_thumb.jpg

post-16307-1285185755_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Nu iti recomand negru lucios pentru interior...nu cred ca va arata bine, parerea mea :icon_cheesygrin: Iar pentru shroud-uri, recomand orice fel de silver, dar la fel, nu negru, fac un contrast bun daca sunt argintii.

Link către comentariu

Calin. masina este destul de lucioasa :icon_cheesygrin:. grilele, plafonul, geamurile din cauza asta ma gandeam :P

TIR tot interiorul gri? Mai e varianta... oglinda si shroudul gri... restul negru mat. Adica rama inferioara, laterala si zona cu semnalizarile

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Calin. masina estedestul de lucioasa :D. grilele, plafonul, geamurile din cauza asta ma gandeam :D

TIR tot interiorul gri? Mai e varianta... oglinda si shroudul gri... restul negru mat. Adica rama inferioara, laterala si zona cu semnalizarile

dar ar fi un contrast interesant... stii cum sunt farurile de ibiza de pot veni cu interiorul in culoarea masinii

Link către comentariu

Ma gandesc, ma gandesc. E o idee. Cu mai mult negru ma gandesc ca se completeaza intre ele de grila.

Link către comentariu

Daca imi permiti si mie o sugestie...

Cred ca cel mai bine faci negru mat tot farul.

Motive:

- negru mat se gaseste si vopsea rezistenta la 300 garade

- daca diferentiezi culorile risti sa evidentiezi lufturile create (ma refer aici intre oglinda farului original si shroud)

-------1. poti finisa prinderile intre elemente dupa care le vopsesti

-------2. negru mat "apsoarbe" lumina => estompeaza micile defecte aflate pe suprafata de plastic

Legat de pozitie, as pune un bec tip day light in locul pentru farurile de ceata din far - fac si o mica ipoteza in cazul in care un electroist priceput poate face un montaj care sa ajute becul sa lumineze la intensitati diferite in functie de faza scurta - cand e aprinsa sa lumineze si becul de pozitie tare, cand nu sa fie la intensitate mai mica (conditiile pot fi alese in diferite combinatii). Sau un buton separat care sa comute intre intensitati - asa ai la libera alegere modul in care vrei sa lumineze

PS: daca totusi vrei sa ai shroudul cromat as face doar fata verticala a lui iar perimetral l-as face negru - in felul asta ai mari efectul de lupa - nu sunt sigur ca va aratata bine - totusi as opta pentru negru mat ;) - fiind si un aport la modul clean look - cu cat mai simplu cu atat mai frumos :huh:

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Multumesc rotitza pentru detalii si argumente. Negru mat sunt si in prezent. La capitolul pozitie m-am hotarat sa raman la varianta US-style pentru ca personal nu am mai vazut (decat o Bora in Bucuresti cu numere de America) si chiar mi se pare interesant. Daca nu or sa dea la fel de bine ca pe bora neagra din pozele postate anterior, oricand le voi putea folosi ca si semnalizare dubla. Panala urma, o sa vad cum sta treaba cand ma apuc de montaj. Lupele sunt mult mai mari de cat ce am eu acum si este posibil ca in aceeasi varianta (tot negru mat si shroud cromat) sa dea ff bine. Insa si negru lucios din farurile Borei negre m-au cam pus pe ganduri. :). O sa le iau pe rand la montaj :). Mutlumesc mult pentru sfaturi si interes :icon_thumright:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Sunt tare curios cum o sa iasa la final...

In afara de asta,te-as ruga sa imi dai un pm cu pretul lupelor vechi si ce gen de lupe sunt,daca sunt cele aftermarket care vin la set cu tot cu xenon,sa vad daca ma inscriu la bani sa le iau eu.

Numai bine.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Dupa ce m-am saturat de cearta cu cei de la posta (vamala) :scratch:, mi-am primit si eu coletul. De maine dimineata, surubareala toata ziua. Sper sa le termin. Pe aceasta cale :) daca cineva are faruri sparte de bora sau cunoaste pe cineva, am nevoie de capacele de plastic din spatele farului (pe unde se face accesul la becuri). Multumesc

post-16307-1285934724_thumb.jpg

post-16307-1285935005_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Chiar nu ma asteptam sa fie atat de munca. Inca nu sunt gata. Am fost presat de timp datorita faptului ca azi trebuia sa ma intorc in Bucuresti si nu puteam sa circul cu ele nefunctionale. Momentan nu am pozitii si faza lunga nu merge cum trebuie mai trebuie sa lucrez la partea electrica si estetica lupelor in far. Per total sunt multumit de investitie insa am intampinat cateva probleme cu shroud-ul (atingea geamul farului). L-am dat mai in spate si e ok insa nu 100% cum as fi vrut. Poate un shroud tubular si nu oval ar fi fost mai indicat pentru mine insa modelul asta mi-a placut cel mai mult. De calitatea luminii absolut nimic de reprosat plus ca acum are ochii mai mari :)). Cateva poze in faza in care este acum.

Le multumesc lui kirkus, Calin si roli_wrc ca i-am stresat cu telefoane fiind sambata si mai ales duminica :D Trebuie sa fac cinste :)

post-16307-1286127269_thumb.jpg

post-16307-1286127274_thumb.jpg

post-16307-1286127278_thumb.jpg

post-16307-1286127283_thumb.jpg

post-16307-1286127287_thumb.jpg

post-16307-1286127291_thumb.jpg

post-16307-1286127294_thumb.jpg

Link către comentariu

nu stiu de ce esti tu nemultumit, pentru ca mie mi se pare ca arata exceptional. :)

Poate cu doua semnalizari galbene, o sa arate si mai bine.

Link către comentariu

Sa stii ca este destul de grea de realizat treaba cu semnalizare dubla. La mine farul nu este prevazut cu proiector de ceata si ar trebui sa decupez acel capac. Nu merge dezlipit sau scos. Este corp comun cu oglinda si nu cred ca ar reusi cineva sa-l taie perfect rotund. Mai bine stau in banca mea sa nu fac vreo prostie :) Daca gasesc 2 faruri sparte cu proiectoare o sa iau oglinzile si o sa fie mai simplu. Vom vedea.... :)) Cine ma poate ajuta in continuare cu capacele din spatele farului pe unde se face accesul la becuri il rog sa trimita un PM cu un pret :D Multumesc

Link către comentariu

Foarte frumos.Felicitari pentru ce a iesit si pentru rabdare. Eu cred ca ar fi super sa pui pozitia galbena cum era in poza atasata de tine.Parerea mea :) Spor in continuare :))

Link către comentariu

Asta si vreau dar deocamdata cunostintele mele in electrica (adica 0 barat) nu-mi permit :). O sa ma interesez ce si cum se face ca in momentul in care sunt pe pozitii si dau semnal ... sa clipeasca :D. Imi trece prin cap denumirea de "releu" insa nu stiu de care, in ce fel, cum etc (detaliile :)) )

Link către comentariu

Va multumesc tuturor pentru aprecieri. :beer: :icon_redface:

nemtzalau... la ce basici am in varful degetelor nici prin gand nu imi trece sa scap de ele. Adevarul este ca ...la cat am cheltuit in total cu lumina farurilor, aproape ajungeam la OEM :))

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Foarte tare....Bafta!

E simpla imi place dar un lucru mi-ar placea enorm daca as avea o masina vw....bari si hayon de America.

La asta e nevoie doar de bara fata si hayon cu nr mic :icon_redface: ( bara de america are si luminile laterale, si cred ca pt tine nici nu e nevoie de altceva decat de bandou bara fata schimbat si catadioptrii cu instalatia)...

Nimica nu e de nerealizat.

Link către comentariu

Multumesc. E interesanta ideea cu bandoul US si de luat in calcul. Cea cu haionul cred ca si destul de piperata si la noi nu stiu daca apar prin dezmembrari :).

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!