Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

Doar ce am dat comanda de piese.

Flanse amortizoare + rulmenti - Lemforder

Bucse bascula stg.+ drpt. - Cele pline de cupra/TT. Am mers tot pe Lemforder

Tampoane motor - inferior + cele 2 laterale. Tot pe Lemforder. La recomandarea lui anorganix caruia ii multumesc pt sfaturi as fi mers cu toata increderea pe acestea dar timpul e scurt pana intra masina in service (plus costurile evident mai mari) si nu vreau sa risc sa merg cu masina asa. Aseara mi-am dat seama ca cel putin tamponul inferior este varza si am zis sa le schimb pe toate 3. Next time vor fi cele din link

Masina va mai primi curatare EGR, umblat putin la timonerie si posibil la sincroane plus schimbat uleiul la cutia de viteze. Uleiul l-am ales OEM luat de la PBA- 2L .Vineri merg la Constanta unde voi face si manopera si sambata dupa-amiaza revin cu impresii.

Dupa toata treaba asta care o sa ma coste ceva, vor urma bara rigidizare inferioara tot de cupra (aceasta pe original) si Softul pe care mi-l doresc mai mult ca oricand dar iata ca au aparut altele mult mai importante. De la lipsa de idei am ajuns sa nu mai stiu pe care sa le fac mai intai. Ne auzim pe sambata cu impresii, abia astept :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Daca tot ai specificat de schimbat uleiul la cutia de viteze, spune si noua cat te-a costat..Iti face probleme la intrarea in viteza,sau il schimbi pur si simplu pentru k s-au facut kilometri?

Link către comentariu

Uleiul este 50 RON si ceva pe litru. Ai nevoie de 2L . Am sesizat ca in unele momente chiar si la cald imi agata treptele 1-2. De aceeaa vreau sa fac "o revizie" a cutiei si obligatoriu schimbul de ulei. Masina are 146 000 km. Mi s-a spus ca poti merge pana la 150 000 cu un ulei daca nu da semne de oboseala cutia. La masina mea am impresia ca a mai fost schimbat o data la 60 000, dar pe atunci era la tatal meu si din cauza asta nu am siguranta asta. In mod sigur el nu-si mai aminteste.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

prietene nu am ce sa-ti zic masina arata foarte bine sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea in continuare. iar in rest drive safe

Link către comentariu

Cand ajungi in service, da jos galeria de admisie daca tot desfaci EGR-ul.

Curata totul bine, apoi anuleaza EGR-ul. Galeria o sa ramana curata iar aerul din admisie va fi mai rece. :)

Bafta!

Link către comentariu

Iti multmesc mult :). Cine vrea sa isi schimbe ornamentele din interior simple (cele cu vopsea cauciucata) cu unele carboon look sa ma anunte si vorbim pe PM

Link către comentariu

Chiar am sa fiu si eu mai atent la acest detaliu,cu agatatul,desi nu mi-a facut nici o problema la schimbat vitezele,si am 168.000 km si in mod sigur de cand o am eu de la 60mii nu am schimbat niciodata.Dar o sa am in vizor aceasta 'revizie' ,posibil sa ma fi obisnuit si eu cu ea si cine stie :) SI cu bucsele de tt/cupra am sa incerc si eu data viitoare ,k abia acu 2 luni am schimbat pe fata/spate[ nu mai stiu ce firma facute in germania]. Din cauza timpului,am ignorat timp d 2sapt serviceul avand o bucsa pe fata crapata putin, si am schimbat si bieleta... alti bani alta distractie..soo time is money

ps. cand iti fur masina ?:X

Modificat de Mdx_is
Link către comentariu

Ms Mdx. De bucse si cutie voi reveni sambata pe seara cu impresii. Maine intra la doctor si sambata o externez :). Daca imi spuneai ca e vb de furat, mai bine vorbeam anul trecut. Pe vechea polita casco era evaluata la 9.000 si ceva, acum pe cea noua 5.900 :D. Trebuia sa te misti un pic mai repede!

Link către comentariu

Frumoasa foc. Parca arata din ce in ce mai bine :)) Ai mare grija de ea, merita :Driver:

Modificat de izmail
Link către comentariu

Iti multumesc izmail. Am grija cat pot de mult, cateodata mi se spune ca iau prea in serios treaba asta dar asta e :icon_thumleft:. O fac din placere nu ma pune nimeni cu forta. Succes si tie cu `za Golf.

Link către comentariu

Multuemsc roli. Sambata dupa-amiaza am luat masina de la service si nu am avut cand sa revin cu impresii :blah:.S-au facut asa:

1.schimbat burduf planetara stg.= 54RON

2.schimbat flanse amortizoare +rulmenti, drpt.+stg.= 93RON

3.curatat EGR

4.schimbat ulei cutie viteze (Castrol 75W-90 GL4)= 35RON/litru, au intrat 2L

5.reglat timonerie

6.schimbat garnitura buson umplere ulei= 10RON

Bucsele de la bascula nu le-am inlocuit deocamdata pentru ca mi le-au comandat pe cele normale, iar eu vroaim de cupra :D. Asa ca maine daca gasesc undeva bucsele pe stoc le cumpar si tot maine vreau sa dau comanda si pentru bara de rigidizare de jos...tot de pe cupra. Cand fac schimbul de bucse daca tot e sus sa pun si bara. Sper la sf saptamanii sa rezolv acest aspect si sa revin cu impresii. :icon_thumright:

Next: soft...care trebuia sa fie deja dar datorita cheltuielilor mai sus enumerate si a manoperei s-a amanat :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Si totusi stii ca nu are rost update-ul de soft fara un blow-off (just for fun) si nu numai.O sa intorci multe priviri in trafic, iar eu daca as avea turbo acum as munta unul si masina ta cred ca merita.

Cred ca asa arata jucaria asta. Nu stiu daca gresesc.

post-37568-1272259984_thumb.jpg

Modificat de roli_wrc
Link către comentariu

Nu este in regula pe diesel. Asa ma inteles, asa ma citit si eu cate ceva, deci nu ma bag :D

Link către comentariu

Ii multumesc inca o data lui Predator pentru ajutor. Azi am reusit sa gasesc bucsele de cupraR/AudiTT/R32 pe stock la Volksman. La furnizor ar mai fi una si insemana sa mai astept.

In pozele atasate aveti codurile, atat cel OEM cat si pe cel Lemforder. Tot astazi am dat comanda si de bara de jos, vineri sper sa ajunga. Miercuri pun bucsele, nu mai astept bara.

post-16307-1272298725_thumb.jpg

post-16307-1272298730_thumb.jpg

post-16307-1272298737_thumb.jpg

post-16307-1272298949_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Am pus astazi bucsele mari de cupra. Foarte tare...imi place. Oricum este clara diferenta fata de ce aveam pe masina pentru ca erau foarte uzate, dar chiar si fata de cele normale se simte putin. Acum sper ca avantajul major sa fie la rezistenta. S-au schimbat si bucsele mici de la bascula care din pacate erau bune si originale (VW-Audi). Asta este ...macar acum stiu ca la articulatii totul este nou si perfect :D. Am verificat de asemnea tampoanele de la motor (toate 3 sunt perfecte si au 145.000km, sunt cele cu care a venit masina) sunetul de metal la acceleratii si franari bruste pe care l-am banuit a fi de la suportul central, s-a dovedit a fi de la bucse. Acum ramane sa astept bara si dupa cred ca urmeaza softul. Adica asta imi doresc, dar sa vad cum stam cu banii. :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

A venit bara rigidizare OEM de S3/LCR. Zilele astea o voi monta si revin cu impresii ;)

post-16307-1272876251_thumb.jpg

post-16307-1272876255_thumb.jpg

Link către comentariu
phantomadark

foarte frumoasa si to ce ai facut la ea ai facut cu bun gust.cat mai multi km in continuare fara evenimente neplacute

Link către comentariu

Multumesc phantomadark!

De astazi este ceva mai agila. Am facut resoftare iar cifrele pe care le dau ei ar fi astea : Stock-115hp Kw-85 Nm285 Soft -150hp Soft-365Nm

Acum sa nu fie 150hp, sa zicem ca sunt 140hp, cert este ca masina se misca foarte bine, cuplul se simte din plin si nu se mai plafoneaza pe la 3000 si ceva de ture. Acum tot ce imi doresc este sa nu am probleme, mai ales ca nu fac plecari bruste, liniute si alte prostii de genul. Resoftarea asta am facut-o mai mult pt depasiri si o elasticitate mai buna, asa ca astept urmatorul drum extraurban :).

Link către comentariu

La fel ca si colegul, tin sa te felicit pentru soft, si sa nu intampini nici o problema cu el.

Link către comentariu

Felicitari pentru soft , masinuta a meritat-o din plin :) cu siguranta nu vei regreta alegerea !

Ceva impresii despre bara de rigidizare ne poti da ? Sunt foarte curios cum se manifesta in curbe ?

Foarte frumoasa masina , modificat cu mult bun simt , te felicit inca odata si de 100000 de ori BRAVOO!!! :(

Sa ai parte numai de drumuri bune ,si multi multi km fara nici o grija , si fara probleme !

Numai bine !

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!