Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

M-am tot gandit la treaba asta dar nu stiu daca e ok sau nu. De la distanta o sa se vada ingusta si "fara urechi" :). Poate o sa ma joc o data cu niste folie si daca imi place o las ;)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Eu zic ca ar da bine cu oglinzi negru lucios. Ar fi in ton cu plafonul.

Bafta.

Link către comentariu

Mat in nici un caz. Din simplul motiv amintit si de tine ;). Cred ca de pasti voi incerca cand merg acasa, acolo unde am facut si plafonul ;). MS :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

am vrut sa le fac si eu ,am facut doar una din oglinzi si nu mi-a placut, dar depinde si de culoarea masinii.dar poti sa incerci , am vazut o bora gri cu oglinzile negre si nu arata asa rau.bafta :) ps.nu mat clar :D

Link către comentariu

Carbon nu ma incanta...doar lucios daca voi incerca. Desi e 2:30 si n-am somn m-am gandit si eu... As vrea sa iau un set de distantiere pe spate de 1,5-2cm cu prezoanele aferente bineinteles pentru a alinia rotile de pe spate cu cele de pe fata. Am citit un topic in care se discuta pro sau contra referitor la aceste distantiere dar n-am reusit sa ma conving daca sunt ok sau nu :D. Din cate stiam eu, ca singur dezavantaj ar fi fost modificarea puntii spate in timp (ca la vechile Mercedes din `90 si putin). Daca nu sunt probleme, sunt hotarat sa-mi iau :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Din cate am mai auzit si eu nu sunt prea indicate si nici nu am auzit recomandari gen DA,sunt foarte ok. Eu zic ca nu e prea ok sa le aduci la aceeasi distanta [cele de pe spate cu cele de pe fata],nu mi se pare prea ok :) mai ales in curbe + uzura in timp bineinteles. avand in vedere ca masina stoc e gandita si verificata si rasverificata,daca vrei sa iti pui pe spate sa pui si pe fata. Sau te gandesti ca e oarecum riscant pe fata pentru ca e tractiunea? nu stiu.ma interesasem si eu acu vreo 2 ani ca sa imi iau dar...nu am fost prea multumit de raspunsurile si parerile altora.

Acum eu sa iti dau un sfat e sa iei in considerare oarecum ce au zis altii,dar faci cum te taie capul pentru ca daca e sa asculti de altii nu mai faci nimik. Eu as zice sa te mai interesezi de faza cu \alinierea rotilor\ care mie sincer imi pare cam ...not safe[mai ales curbe si viteza],daarr asta e punctul meu de vedere. Dar sunt pro pentru a 'lati' masina. deci te sustin! :D

ps. ai trecut la papucei de vara, dar sa cam intors iarna :-S

Modificat de Mdx_is
Link către comentariu

Pt mine conteaza si ce spun alte pers care poate cunosc mai bine, de aceea am si postat. Avantaj la aliniera rotilor este cresterea stabilitatii, si daca stai sa te gandesti e destul de logic :). Ma gandesc ca 1,5 cm nu ar fi mult dar stiti si voi cum e... chiar si la o janta neechilibrata un gram de plumb face diferenta. Mai astept pareri in legatura cu distantierele va rog. Ca avantaj important este cresterea stabilitatii asta e clara, spusa de f multi

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Eu am distantiere pe spate(15mm), binenteles cu prezoanele aferente, si crede-ma ca nu ma incurca in nici un fel. Insa, masina arata mult mai bine, nu mai am rotile bagate sub caroserie. :))

Link către comentariu

Daca stai sa te gindesti este la fel ca atunci cand iti schimbi jantele cu un ET mai mare!! Singurul inconvenient este ca iti apare intre janta si fuzeta o bucata de

aluminiu....SI ???care ar fi problema .Prezoanele(cele lungi) oricum sunt facute mult mai rezistente si suporta mult mai multa forta de torsiune si forfecare, asa

ca eu nu prea vad nici un inconvenient.

Prerea mea :)

eu sunt pro.

Link către comentariu

am avut eu puse distantiere, sincer sa fiu arata mult mai bine, chiar se simte la stabilitate, iar referitor la daune...singurul care ar avea stres putin mai mare este rulmentul, se muta toata forta putin mai spre exterior.

da eu sunt PRO distantiere, atata timp cat sunt in limitele bunului simt: 1.5cm, 2cm, nu mai mult(pe fiecare roata)

Link către comentariu

dar ce parere aveti despre cele made in Romania? sunt persoane/firme [cine stie] care se ocupa cu asa ceva si fac la comanda. nu neg calitatea lor [fata de cele originale],pentru ca tot un disc de metal este..... mai dificil este in alegerea prezoanelor, ca banuiesc ca alea sunt solicitate ...

Modificat de Mdx_is
Link către comentariu

de ce sa te legi la cap dc nu te doare.masina a fost gandita si testata sub anumiti parametrii.dc fabricantul iti da ok ul go4it.

Link către comentariu

Circoloco si eu de vreo 2 ani pe spate de 15 mm cu prezoane mai lungi si nu am avut nici o problema.Te salut.

Link către comentariu

Multumesc tuturor pentru parererile personale, care sunt de mare ajutor :). Adica... imi voi pune :D. Faptul ca steffan si mabial au de ceva timp tocmai 1,5cm cum vreau si eu si nu au aparut probleme, am toata increderea ca este ok :D Multumesc inca o data.

@Georgik stiu masina :D In afara de jante imi place tot doar ca spoilerul ala nu stiu daca as reusi sa-l pastrez intact mai ales iarna cu rotile de 15". Voi lua doar pragurile cred ca prin vara sa le si vopsesc acasa o data cu bara spate. Multumesc :)

Link către comentariu

Cati $ si de unde :). Poate pe PM :)

Edit: Am uitat sa te intreb daca ai si pe fata si iti freaca aripa la bracarea rotilor

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Nu sunt pe gustul meu. :D De obicei nu ma impac cu jantele negre. Cel mult dark grey si aici ma refer la nuanta aceea care se gaseste si pe Santa Monica :blah:

Link către comentariu

Am si eu nevoie de un sfat.

Ce folie neagra ai folosit pe stalpi ? Mata sau lucioasa ? De unde ?

Nu sunt hotarat ce sa aleg si poate ma ajuti.

Mersi frumos.

Frumoasa masinuta.

Link către comentariu

Este autocolant negru mat de la ORACAL. Te sfatuiesc sa folosesti tot mat avand in vedere ca si chederele geamurilor sunt tot mate. Eu am facut stalpii la Constanta la un centru de colantari, de acolo am avut si folia. Daca vrei sa ii faci singur cred ca vei gasi pe net ceva dupa numele producatorului, macar un distribuitor. Multumesc :lol:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Te-am vazut ieri la semafor la Casa Presei....habar n-ai cat "rau" mi-ai facut..... daca era albastra masina ta veneam sa te dau jos de la volan. Si acum, dupa atata amar de timp imi pare rau dupa Bora mea... e tare frumoasa masina ta...te invidiez.

Pune-ti distantiere, chiar merita, macar pe spate. Ai mare grija de masina in continuare si bucurate de ea.

Link către comentariu

Multumesc frumos. Pacat ca vremea de afara nu imi permite sa o tin si curata :banghead:. Fusesem si eu la romexpo :vaidecapulmeu:. Legat de distantiere cred ca saptamana asta le pun, sa vad cum stau cu timpul sa merg sa le iau si sa le si pun. Cred ca voi alege 2cm. Santa Monica nu sunt f late si 1.5cm nu cred ca vor avea efectul dorit in totalitate :rolleyes:. Multumesc inca o data

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!