Jump to content

Bora Bora


Circoloco

Postare recomandată

a iesit f bine.am si eu sigla din spate tot negru mat ca numai suport cromul.. cum ai pus tipsurile la toba?ai taiat din ea?:) eu ma gandeam sa o schimb ..darr vad ca tia iesitt super tare chiar:D si sigur ai iesit mai ieftin.

Link către comentariu

Multumesc! Tipsurile sunt de la Borla si au fost montate la distribuitorul Borla din Constanta. Au fost taiate capetele de toba curbate (cele din fabrica) si sudate cu argon aceste tips-uri + decupat spoilerul spate. Tipsurile au fost 70 RON bucata, 60 RON manopera si 25 RON 2 bucati de teava ca sa mi le scoata pana in afara. Eu zic ca merita. Mi-as fi pus toba sport daca era benzina dar asa e vorba numai de design.

Link către comentariu

de curiozitate, cand ii dai in blana nu iti lasa nor de fum in spate? avand in vedere ca acum sunt drepte tevile[si nu curbate in jos] asta in cazul in care depasesti 3500 rpm:-? inca o intrebare: eleronul e din plastic sau din cauciuc flexibil? ps.fa prelungire la capota ca o sa ii schimbe total botul >:mop: oricum arata f bine,simpla si cu gust..ceea ce sunt si eu de acord.Din pacare nu am gasit nici eu omu potrivit pe mana caruia sa ii las boricica :D numai bine ;)

Link către comentariu

Eleronul este cauciuc flexibil prins cu banda dublu-adeziva. Legat de fum, nu am sesizat vreo diferenta fata de inainte. Oricum masina mea nu e atat de "fumigena". Scoate ca de...pana la urma e diesel, dar vreau sa zic ca am vazut acelasi motor ca si al meu care la acceleratie mai agresiva era soba.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Imi place ideea cu tipsurile (faptul ca urmareasc curbura barii spate) :offtopic:

E frumusica tare Bora ta.

Link către comentariu

Eram dator cu o poza- discurile :ceuameni:. In continuare...semne bune anul are: urmeaza spoilerul V6 + vopsit(deja comandat) si prelungire capota. Legat de capota ma gandesc si cred ca la ideea asta voi ramane, sa prelungesc capota doar in zona farurilor si sa astup decupajul lasat de badge-ul de pe grila originala. Mi se pare mult mai finuta asa, dar de efect. Atasez 2-3 poze sa va faceti o idee despre ce vorbesc :offtopic:

post-16307-1251890727_thumb.jpg

post-16307-1251891244_thumb.jpg

post-16307-1251891262_thumb.jpg

post-16307-1251891859_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

chiar destul de finutz e prelungirea doar pe far :-? nu si pe grila. eu zic ca merge din fibra facut daca tot nu ai gasit un tinichigiu bun, pentru ca e o portiune destul de mica. daar, e masinuta ta:D debea astept sa vad poze cu noua fata .Stiu ca esti nerabdator :))

Modificat de Mdx_is
Link către comentariu

Pai deasta imi si surade ideea de a face doar ploape :)). Am vauzt la un honda civic mai vechi si chiar statea f bine, necrapata, nefisuarata si pe interiorul capotei era chiar tare tare; daca mai vine si chitul si vopsea si lac chiar nu cred ca are cum sa crape. Merg maine sa vorbesc cu baiatul care lucreaza cu fibra si ma hotarasc.

PS: Iti dai seama ca nu mai rezist. Astea sunt cam ultimele modficiari la exterior; asa mi-am dorit-o si acum ca sunt la final iti dai seama :rolleyes:

@steffan am uitat sa-ti multumesc :Driver:. Aceleasi sentimente ti le impartasesc si eu fata de masina ta ;).Ideea cu tipsurile am recunoscut ca nu a fost a mea dar acum pot sa zic ca imi plac fff mult (zilnic le sterg) :D.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

f bine.eu cel putin tin mai mult la aspectul interior ..pentru ca acolo imi petrec timpul..la volan :)) deci cu cat mai placut e interioru si confortul e pe masura. Am cautat si eu tipsuri sa imi pun,daar din pacate nu am gasit borla sau makr inox,decat prostii turcesti sau chinezesti.Am vazut chiar de la Borla niste tipsuri,mai lungi cei drept dar aratau destul de bine pe o bora montate, aratau chiar super.tips5.jpg cea de jos. Tu avand tipsurile mai mici de asta a fost nevoie de prelungire, banuiesc. Intrebare daca poti sa ma ajuti si pe mine, de unde le-ai luat?:rolleyes:

ps. pleoapele nu le suport de nici un fel; deci daca faci prelungire din fibra 10+:Driver: nici nu trebuie sa modifici chestiuta pt deschis capota, si iesi si mai ..ieftin :D

Link către comentariu

ps. ai pus 225 pe fata?:o hmm..din cate stiu eu ,si m-am interesat pentru bora nu e prea indicat; si nu e chiar atat de bine,pot aparea probleme la directie. Acum nu stiu sa spun cat e de adevarat sau daca sa facut vre`un test dar, eu miam pus 215 fata 225 spate ca sa stau fara griji :D

Link către comentariu

Jante Santa Monica vin din fabrica cu 225 si au 7.5j deci nu vad unde ar fi probema, nu apare nici o problema la directie atat timp cat stii sa mergi cu masina:P...

Arata foarte bine prelungirea de pe Golful negru mat, daca faci in aceelas fel...Visss.

Cum se simte frana cu discurile Brembo?

Link către comentariu

Mdx_is ai primit raspuns deja :lol:. Chiar ieri am vazut un Golf 4 cu aceeasi motorizare ca a mea si avea Santa Monica tot 225/45/17. Legat de tipsuri am scris cateva posturi mai in urma: dealerul Borla din Constanta (o sa-ti las pe PM linkul). Modelul de tipsuri care-l am eu nu se mai fabrica, eu le-am luat pe ultimele 2 :P.

H0lyBoy discurile sunt un + destul de mare. Este mult mai ferma si mai sigura franarea. La mine discurile vechi aveau 126 000 km aproape, erau de cand masina si incepusera sa se ovalizeze. Imi tremura si volanul...

Pe Golful 4 mat este defapt o alta bara (votex), nu prelungire. Este frumoasa intr-adevar dar si foarte scumpa. Cel putin la reprezentanta nu prea te poti apropia :P. In viitor poate...desi nu prea cred. Uite pun 2 poze sa vezi exact bara originala, pentru ca cea de pe Golf a mai suferit niste modificari.

post-16307-1251966062_thumb.jpg

post-16307-1251966073_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Da stiu ca este Votex, ma refeream la prelungirea peste faruri :D, arata foarte bine, foarte finut....Si eu am vrut sa pun prelungire bara spate Votex pentru Variant si cand am vazut pretul am ramas masca.

Toate artificiile astea mici pe care le-ai facut tu arata mult mai bine decat orice alte kit-uri si prostii.Devine un dream car masinuta ta de cand ai inceput am admirat-o.

Spor la treaba si felicitari :)...

Link către comentariu

Chiar ca devine un dream car! imi plac foarte mult modificarile pe care le-ai facut, e una din cele mai frumoase Bore pe care le-am vazut! Felicitari si astept sa vad ce va mai urma ;)

Link către comentariu

Multumesc baieti. Pentru mine este dream car-ul meu, pentru ca asa mi-am dorit-o de la inceput, numai ca la inceput am "schiopatat" putin :P

Link către comentariu

yes am citit chiar.dar stiind ca la mine nu este reprezentanta de asta te-am intrebat daca le0ai luat tu de la ei personal..sau prin comanda online :-? ca am gasit si eu vo 2 siteuri, dar nu stiu cat sunt de...ok :D poate iti faci timp si imi lasi si mie un link pe pm cu siteul sa ma holbez si eu prin el si cine stiee..poate ii cumpar un cadou si bibiului meu :D

despre bara ce sa spun e.. :wub: :X:X ff tare numai ca numarul de inmatriculare o sa stice putin din aspect, zic eu. Dar e ok. Asteptam noul upgrade:D bafta si tot inainte cu idei indraznete :Driver:

Link către comentariu

Am montat acum 2 zile spoilerul V6. Urmeaza sa-l vopsesc si chiar nu sunt hotarat cum. Ori cum este cel de pe Bora gri, ori doar la fata fara gurile laterale si cea centrala, ca in poza editata :icon_thumleft:. Eu tind spre vopsit total dar poate cineva imi schimba gandurile :). Sariti cu sfaturi va rog ... :salut:

post-16307-1252169923_thumb.jpg

post-16307-1252169938_thumb.jpg

post-16307-1252170198_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Faina masina! Dar cu tipsurile alea am niste semne de intrebare in sensul ca, da la inceput inoxul arata intr-un mare fel dar din cauza lipsei DPF-ului din pacate o sa se cam innegreasca( asta daca nu au inceput deja). Oricum nici la 2.0 TDI 170 DPF nu sunt 100% impecabile dar se vede prezenta filtrului de particule.

Spor in continuare!! Si eu am fost fan si sunt in continuare de Bora TDI( de preferabil cu d si i rosu :icon_thumleft: ) dar problema a fost ca pana m-am dezmeticit io nu s-a mai facut asa ca am urmat evolutia marcii...

Radu

Link către comentariu

Tipsurile se prezinta foarte ok la mine. Cei drept pana acum le-am sters la 3 zile si nu au apucat sa se inegreasca. De cand le-am pus stiam ca necesita ingrijire, si vor avea parte pentru ca imi place fff mult cum ii vin. Si G5 GTI le are inegrite dar exista solutii si rabdare sa le ingrijesti :D. Eu sunt foarte multumit de motor... mi se pare un motor foarte echilibrat consum-putere si longeviv; nu am avut nici cea mai mica problema tehnica de cand o am, adica 2001 si in prezent are 127 000km. Multumesc de urari :Driver:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Iti doresc sa nici nu ai probleme cu el. Stiu si eu de 1.9 TDi de la cineva mai priceput :Driver: ca varianta asta de putere (116cp) ar avea un pic mai muult decat atat, dar dpdv al marketing-ului il concura pe cel de 131 cp, au "zvonit " ca ar avea 116 cp. Insa noi stim realitatea!!

Oricum bafta si cu tipsurile alea ce faci iti pui ceasu sa sune la 3-4 zile? :D Glumesc, daca le poti tine cat de cat curate , ma repet, arata intr-un mare fel.

R

Link către comentariu

Nu pun ceasul, cum dau semne de negreala actionez ;). Cateva poze dintr-o multitudine... apare si spoilerul V6 inca nevospit :soothe[1]:.

post-16307-1252180139_thumb.jpg

post-16307-1252180172_thumb.jpg

post-16307-1252180216_thumb.jpg

post-16307-1252180418_thumb.jpg

post-16307-1252180663_thumb.jpg

post-16307-1252180696_thumb.jpg

post-16307-1252180707_thumb.jpg

post-16307-1252181030_thumb.jpg

post-16307-1252181042_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

eu zic sa il lasi negru pana la primavara si vezi cum se comporta ca o sa il julesti mai ales ca este foarte joasa si cum se ia vopseau o sa se vada urat asa negru nare ce sa se se schimbe la el chiar daca il atingi .

Link către comentariu

Voi avea grija, dar asa nu-l las. E mult mai de efect vopsit.... in viziunea mea :)

Link către comentariu

clar!vopseste`l ! asa arata ~cu cel stock..dooar daca te uiti mai atent se observa ca e de v6.vopsit iese mai in evidenta si il contureaza. e acelasi material ca cel original? in poza 3 ce fain se vad tipsurile :) au facut si baietii cei drept treaba f buna :icon_thumright:

Link către comentariu

Dap este fix aceleasi material. :ceuameni: Apropo, daca are cineva nevoie de spoilerul original, il am de 2-3 saptamani, luat de la reprezentanta.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!