Jump to content

vento


K
 Share

Postare recomandată

1.masina nu este masina personala ci a unui amic

2.este vorba de un vento 1.6 benzina...nu stiu codul de motor

3.are o mica-mare problema..daca invarte total volanul (sper ca ma exprim cat mai corect...ca la partea tehnica sunt cam in pom :salut: ), scade turatia motorului aproape pana "moare" ...daca lasa sa revina volanul nu mai are nimic masina...

4 la masina personala ce imi recomandati pe post de amortizoare..ca la cate tipuri am auzit ca sunt bune pt masina mea ...nu mai stiu ce sa mai cred... :o

un lucru e clar .... sa fie pe ulei :)..macar atat stiu si eu : ;)

va multumesc si asteptam raspunsurile :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.da si eu am auzit asa ceva dar cred ca cu volanul bracat la maxim nu trebuie sa stai mai mult de 30 sec. sau asa ceva :salut: Dar sunt si eu curios sa aflu??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.nu sta decat cateva sec. ca apoi "moare motorul"...eu nu am problema aceasta la masina mea(tot vento)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Cred ca ai o problema cu servodirectia (pompa)...pararea mea... In privinta amortizoarelor iti recomand Monroe... Dai un ban dar stai in fata... Eu mi-am schimbat amortizoarele acum vreo 6-7 ani si nu am nici o problema... Pe spate te costa max 100 euro cu tot cu montaj (amandoua). Noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica nivelul lichidului de servodirectie. in fata bateriei se afla un rezervor negru, cu capac . desurubeaza capacul.in interiorul capacului se afla o joja cu gradatie min-max.completeaza, daca e cazul.oricum se recomanda sa nu fie bracate rotile la maxim prea multe secunde ( atunci e presiunea maxima in servomecanism).motorul e solicitat prea mult si scade turatia pana la oprire...

de aici trebuie sa incepi.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era lichid de servodirectie..si max 1 sec daca tinea sau 0.5 sec..tot la fel facea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Nu mi se pare normal sa nu tii volanul bracat la maxim decit citeva secunde, exista totusi o problema.

La Opel astra imi scadea f putin turatia la relanti cind invirteam de volanul pe loc, dar in nici un caz nu se oprea motorul.

Poate e o problema la poma, se invirte mai greu decit normal si opreste motorul.

Sau poate ai tu relantiul prea jos, ai incercat sa pleci cu masina de pe loc fara sa accelerezi deloc? Daca ridici f incet piciorul de pe ambreiaj ar trebui sa poti pleca fara sa se opreasca motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. masina nu este masina mea personala ci a unui prieten

2.nu moare daca pleci de pe loc...are problema asta doar cand invarte volanul pana la limita sa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu e voie sa tii volanul bracat la maxim! Uzezi prematur caseta de directie si pompa, nemaivorbind de scaderea neplacuta a turatiei motorului. Nu te ingrijora. Parerea mea!

PS: Pentru iubitorii de VENTO

http://ventoclub.uw.hu/ ---------> click pe "KEP GALERIA" in stanga sus! sunt niste poze faine cu VENTO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Din cate stiu eu, pompa de servodirectie are o supapa de supra presiune care se deschide cand ai virat la maxim, deschizande-se protejeaza sistemul de directie (caseta, furtune si pompa). La tine cred ca aceasta supapa nu se mai deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 la masina personala ce imi recomandati pe post de amortizoare..ca la cate tipuri am auzit ca sunt bune pt masina mea ...nu mai stiu ce sa mai cred... ;)

un lucru e clar .... sa fie pe ulei ;)..macar atat stiu si eu : ;)

va multumesc si asteptam raspunsurile ;)

NU PUNE PE ULEI. D'astea am pus eu (Monroe, pe ulei) si sunt niste porcarii.

Sfatul meu? Da un ban si sta in fata punand un kit de suspensie sport.

Costa cam 12-14 meleoane dar schimbi si arcurile cu ocazia asta, care oricum sunt cam decalite acum ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus amortizoare si au 2 ani (aproximativ).

Multumit cat de cat , dar pt un kit de suspensie sport nu ma bag :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!