Jump to content

Porsche Bucuresti Nord


b27ctl
 Share

Postare recomandată

Eee, uite ca, vrand-nevrand, am ajuns din nou la PBN.

Imi crapase un furtun la alimentarea cu motorina si imi stropea prin tot motorul, asa ca locuind la vreo 2 km de PBN ... asta era situatia, trebuia sa ma duc la ei. Cam cu teama, dar am zis sa incerc.

Spre surprinderea mea totul a decurs bine. S-a constatat ca este un set de furtune si tevi care trebuie schimbate, nu doar furtunasul respectiv, care avea vreo 10 cm. Lucru care mi-a fost aratat pe calculator de baiatul de la piese, ca asa veneau ele, cu totul, nu doar furtunetele respectiv. Ceea ce, probabil, e mai bine, ca daca a crapat acela nici restul nu erau in vreo forma prea buna si probabil ca urmau.

A fost comandata piesa luni dimineata, miercuri la pranz am fost sunat ca a sosit. Am ajuns la ora programata. Consilierul la care fusesem repartizat avea ceva treaba (il vedeam ca alearga de colo colo, deci nu era la misto, chiar era ocupat). Motiv pentru care o doamna de la receptie s-a autosesizat si a chemat alt consilier care sa se ocupe de mine. Acesta a fost foarte amabil, a mers cu mine si dupa ce a preluat masina in 20 de minute aceasta era luata si dusa in service. Si treaba a fost facuta bine zic eu, de ieri nesesizand nici o picatura de motorina aruncata aiurea prin motor.

In plus aveam si o problema cu martorul de airbag aprins in bord in urma unei vizite la o spalatorie. Care problema a fost, de asemenea, remediata.

Deci, per total, ce sa zic, de ce sa fiu carcotas si sa nu recunosc, am fost multumit. Stiu ca impresia generala este una negativa, dar si cand fac ceva bine de ce sa nu fie admis.

Eu am povestit doar experienta mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, ma bucur ca ai avut o experienta placuta cu cei de la PBN. In ultimul timp am sesizat si eu o schimbare in bine a atitudinii fata de client la Porsche. Sper sa nu fie doar impresia noastra si sa nu se schimbe odata cu revenirea vanzarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si, in plus, erau o multime de oferte la preturi rezonabile. Bine, preturile sunt ceva mai ridicate, ca e reprezentanta. Dar fata de inainte cand vorbeai singur uitandu-te la ele acum parca mi s-au parut mai omenesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu consider ca fie si pt jumatate din ce s a discutat aici,merita sa fie taxati prin absenta clientilor.

banii nu se fac din vanzari ede masini ci mai ales din piese.

ei bine,las sa ii usture ca lumea,sa nu mai dea ture cu masinile clientilor.

daca au montat calumea un set de furtunele,si au inceput sa fie doar mai putin intepati,nu inseamna acuma ca tre sa ii laudam!

exista reprezentante unde esti tratat corect by default!

sa retinem asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns azi la ei,aveam de cumparat 2 garnituri de epurator pt mine si am zis sa ma duc la pbn sa nu mai fac comanda externa pt 20 lei.Garniturile nu sunt pe stoc vin in 3..4 zile.Si imi imi vine mie sa intreb de setul de semeringuri de supapa pt masina mea.(am de gand sa le schimb la schimbarea distributiei).380 LEI SETUL DE 16 BUCATI :lol: initial intelesesem ceva de 38 lei si ma miram cum sunt mai ieftine ca cele de pe af.Sunt mai scumpe ca in germania pe original cu circa 8..10 lei per bucata.Am renuntat la ele pt ca iau af pe erling sau corteco la 64 lei 16 bucati si sunt acelasi lucru care vin pe original.Am mai intrebat de epurator,mi-au spus 390 lei..in germania 270 lei si in etka 64 euro.Nu sunt omul sa ma zgarcesc la bani in detrimentul calitatii dar preturile imi par destul de mari mai ales la anumite repere care sunt pt masini cu vechime mare.Pai daca cineva cu un g4 de prin 2000 are curajul sa se duca sa isi ia de la ei;secmenti,garnitura chiulasa,distributie,pompa apa si 8 supape;face nota de plata cat jumate din valoarea masinii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o concluzie generala la tot ce s-a scris pe-aici si experientele avute de cunostinte NU voi intra niciodata cu masina mea in service-ul unui dealer VW. Pur si simplu te rupe de bani. Asta in cazul in care ai "norocul" sa o iei reparata cum trebuie. Caz concret, cand am vrut sa fac revizia de 30000 de km (filtre si ulei) am sunat la ei si mi-au spus sec 900 de lei. Am sunat la mecanicul meu, 400 de lei cu tot cu manopera. Concluziile le trage fiecare.

O alta chestie pe care am observat-o, marea majoritate a celor care lucreaza la VW, nu conteaza ca e director, consultant vanzari sau mecanic te priveste de sus de parca ai fi un milog cand le calci pragul. Este un fel de frustrare pe care multi o practica, mai ales cand incep sa-ti vanda masina "Pentru ca frate, vorbim de un VW, adica nu o marca de 2 lei. Ai fost la Peugeot? Nu fi fraier ca alea sunt carute pe langa ce iti dau eu." Da, este limbajul unui consultant vanzari. Pur si simplu mi-e scarba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca au mai schimbat personalul la vanzari piese auto,acum e un baiat dulce rau si te trateaza cu respect.Eu cel putin cand ma mai duc seara la ei cu treaba numai pe el il nimeresc.Imi aduc aminte acum 2 ani ..erau 2 la vanzari piese..unul baiat bun si dulce si celalalt foarte gretos si basinos de parca avea pachetul majoritar la Porsche Stuttgart.Nu incerc sa fac antireclama pbn dar pt un om de rand cu o masina mai veche preturile imi par foarte mari. :( Stai linistit ca sunt destui colegi de forum care isi fac masinile la reprezentanta si ei considera ca restul de oameni care sar din schema reprezentantele;oameni cu arici la buzunar care prefera sa isi repare masinile la service din spatele blocului sau pe branci la bordura :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca au montat calumea un set de furtunele,si au inceput sa fie doar mai putin intepati,nu inseamna acuma ca tre sa ii laudam!

Nu ii laudam, am prezentat doar experienta mea cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze,n am vrut sa par ca te contrez cumva.

am expus o fateta,un punct de vedere!

respecte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precizez ca sunt subiectiv in legatura cu acest service, asta dupa ce unul din angajati de aici m-a pacalit cu o masina, dar asta este o alta poveste.

La subiect despre service porsche bucuresti nord:

am vrut sa fac o diagnoza, pentru a afla km. reali ai masini, reactia lor a fost de parca le ceream sa-mi dea o masina gratis, raspunsul fiind ca nu se poate afla acest lucru prin dignoza, km reali fiind cei afisati pe km. de bord.

la electrica sunt alti meseriasi, pentru o problema de electronica au tinut masina o zi intreaga si nu cred ca s-au uitat la masina (ca doar nu poti sa intri sa vezi ce fac acolo) pentru ca in constatare faceau referire la defecte care nu existau, iar in ceea ce priveste problema cu care intrase sa revina cand se manifesta.

Evident ca masina avea o problema reala de electrica care s-a rezolvat intr-un alt service autorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Schimbat roti iarna-vara pe aceeasi janta, plus depozitarea pe 1 sezon. 5 milioane pe un golf plus. :vaidecapulmeu: . plus timp si amanari de ore intregi ca e gata acum, peste o ora... , defapt 4. Bine ca nu a fost masina mea :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am facut revizia Tiguanului (1.4) la PBN. Pe scurt: ~1200lei. Estimarea telefonica a fost de 800lei. Anul trecut, la Autoworld Cluj, m-a costat ~600lei.

Ce m-a scos, groaznic, din sarite: Unul din becurile de la numar era ars. Zilele trecute s-a mai ars un bec; pe spate. Mi-am zis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce hal s-a ajuns....foamea asta.Eu am inteles ca a scazut nr de clienti,dar nici asa cum prinzi unu sa-l storci la maxim de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cat de atehnic si paralel cu orice sa fii sa nu-ti poti schimba becul singur. Si apoi sa si comentezi si sa deschizi topic ca e scump.Degeaba mai pierzi vremea pe forumul asta daca nu esti in stare sa schimbi un bec.

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca omul nu si-a schimbat becul singur aia nu inseamna ca e "atehnic sau paralel cu orice", pur si simplu la o revizie periodica se verifica(schimba) atat uleiul cat si alte consumabile cum ar fi filtrele, becurile, stergatoarele etc si se remediaza alte probleme depistate. Mie mi se pare absolut normal ca omul a cerut sa-i fie schimbate becurile, atitudinea ta mi se pare jignitoare si fara sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urat din partea PBN.

Trebuia sa-i intrebi daca cunosc expresia "gest comercial"...

Alea doua becuri puteau sa ti le ofere si sa le monteze gratis, si probabil te atrageau pentru reviziile urmatoare.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de aceea nu o sa imi cumapar veci masina noua la noi in tara sa fiu obligat sa imi fac reviziile la reprezentanta ca sa nu pierd garantia. Un ulei si filtre si becuri le pot schimba eu nu am nevoie de profesionalismul si "Calificarea forte" a mecanicilor de la reprezentanta care nu de multe ori trebuie sa recunoasteti sunt depasiti de unele probleme.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu au sunat la PBN pentru schimbarea modulului de blocare volan.La telefon mi s-a comunicat durata de 3 ore si un pret 450 Ron.Am facut schimbarea la un dealer Skoda si a durat fix 1 ora si 265 de ron.Oricum au timpi prestabiliti si chiar daca la mine a durat doar 1 ora tot pentru 2 ore si ceva am fost taxat :)

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt unele repr. mai ieftine in orasele mici..in Buc e jale.

Modificat de oldhit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Sal all, firma la care lucrez a cumparat un Touareg de la PBN. Masina a fost livrata miercurea trecuta(18.07).

Ieri am constatat ca nu mai merge radioul. Mai exact nu se aude nimic , volumul e blocat la jumate , nu poti seta posturile de radio, nu poti seta bass-ul,inaltele ,balansul, navigatia afiseaza harta dar nu 'vorbeste cu tine' si cam isi pierde semnalul. Mers la PBN sa vedem ce are. Dupa 4 de stat pe acolo vine raspunsul: Tre sa o lasati la noi ca nu ne dam seama ce are. Ok . Azi la ora 17:30 ma suna si imi spune ca exista de la Vw un update pentru navigatia asta , update care iese undeva peste 2 saptamani. WTF!?!?!?!?!?!!?!! Si ca putem lua masina si ne vor anunta cand iese update-ul !!!!!! Inca odata WTF!?!?!?!?!?.

Concluzie: Se da o masina (nemteasca :D) de peste 60k , rulata cam 5 zile si aproape 400km si tre sa astepti 2 saptamani pe 'mute' sa vina update-ul.......

Nu stiu daca fac bine dar eu maine o sa am o discutie si cu cei de la service si cu cei de la vanzari mai serioasa ca nu e normal sa pleci cu o masina NOUA defecta ....

Sunt extrem de dezamagit si de masina si de PBN

Va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am luat masina .

Am asteptat degeaba update-ul A trebuit sa schimbe toata multimedia.

Trebuie sa mentionez ca au dat masina la schimb . Tot un Touareg si nu un Polo cum vroiau la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva similar am patit si eu (nu la PBN); ai sa razi care a fost rezolvarea: au deconectat bateria pret de 20 minute si dupa aceea tot sistemul mergea ca uns :D Pana atunci incercasera la fel..update de soft, etc. fara rezultat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am achizitionat un Audi A5 si aveam o dilema cu , cutia de viteze drept urmare am trimis un email la Porsche si am primit doua raspunsuri.

Le atasez mai jos, e de ras?

---------------

Buna ziua,

Mesajul dumneavoastra transmis in atentia AUDI AG a fost inainat catre SC Porsche Romania SRL in calitate de importator general al marcii AUDI in Romania.

Va multumim pentru mesaj si va asiguram ca acesta este foarte important pentru noi in procesul de imbunatatire a calitatii serviciilor si produselor.

In ceea ce priveste solicitarea dumneavoastra va informam ca tipul de cutie de viteze ce echipeaza autoturismul WAUZZZ8T89A055686 este multitronic. Tiptronic nu este un model de cutie de viteze ci o functie a cutiilor de viteze automate din grupul VW, care permite si selectarea treptei de viteze manual.

Va multumim pentru incredere si va asiguram de intreg suportul necesar prin intermediul retelei de service autorizate AUDI.

Cu stima,

Radu PETRICA

Customer Care - technical adviser

Departament Tehnic

PORSCHE Romania S.R.L.

Tel.: +40 21 208 37 58

Fax.: +40 21 203 29 22

e-mail: Radu.Petrica@porsche.ro

post-31006-0-56313000-1350564868_thumb.p

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, si pentru tine era o surpriza ca in Pipera lucreaza la PoRo o intreaga armata de p^$de care n-au nici cea mai mica tangenta, casa nu folosesc cuvinte mari de gen "pasiune", cu ceea ce inseamna in termeni generali "o masina" si in mod particular, produsele grupului VAG?

Mie oricum, acolo mi s-a batut obrazul ca n-am adus nush'ce hartie stampilata, ca o intrerup pe aia care ma dadacea in privinta modalitatii de completare a unui formular intern PoRo, toate astea cu un aer de superioritate netarmurita, lejer plictisit fata de asa-zisele "probleme" pe care le intampina dobitocii aia care le platesc lor leafa si care, in fond, sunt amanunte nesemnificative.

Din fericire, ultima data cand am fost nevoit sa vorbesc cu oricine care munceste acolo a fost in 2010. Amin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Timpii sunt normati de VW insasi si ca nu sunt deloc exagerati. Schimbarea becului inseamna sa se duca la magazie, sa verifice de ce bec are nevoie, sa se intoarca…

Trebuia sa-i spui dobitocului ca s-a inventat PC-ul, si nu de acum, ci mai demult ... ca sa nu mai trebuiasca sa mearga pana la magazie, sa vada ce bec iti trebuie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!