Jump to content

Asigurari


sageata
 Share

Postare recomandată

in urma unui accident pe care l-am suferit din vina altuia au rezultat urmatoarele:

faruri, proiectoare, bare fata-spate, semnalizari, grila astea de schimbat. de reparat: aripa spate, fusta spate, haion

total 7500 lei

evaluarea lor- dauna totala. adica un golf III costa acum 6000 lei. concluzii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de ce service a facut constatarea...

daca masina ta mai are nevoie de bani pt diverse reparatii mai bine iti iei una noua ca piata e plina de masini de 1 2 mii euro, dar e greu sa alegi :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ceri banii si ti-o repari tu, iti cumperi piesele etc. La mine la fel a fost. aprox 70 mil a fost evaluata reparatia dar s-a incadrat la limita. Imi pare rau ca nu am luat eu banii pt ca mi-o faceam tipla in max 2 zile cu max 20 mil si-mi ramanea restu. Chiar speram sa nu se incadreze dar n-a fost sa fie. Si m-a tinut 2-3 sapt in service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia e simpla... trebuie sa te descurci cu banii ce ti se ofera.... din cate am inteles nu prea ai ce sa faci ca sa obtii mai mult. Am patit-o si eu acum 2 luni, am fost avariat de un sofer neatent ;) (masina mea era bine mersi parcata in fata blocului). Constatarea => de inlocuit : capota, aripa dreapta fata, far dreapta, semnalizare dreapta, bara fata, grila, tregar iar de reparat a fost semiaripa dreapta. Asiguratorul a cerut un deviz de la service pentru a vedea la ce suma se ridica reparatiile, deviz din care a reiesit frumoasa suma de 6100 Ron.

Dupa cateva zile primesc telefon de la asigurari ca mi s-a oferit dauna totala 3.600 Ron pe facturi, iar in regie proprie undeva la 2700 Ron. Dupa multe nemultumiri privitoare la suma mica si intrebari la care mi s-au raspuns tot felul de aberatii cum ca nu au ce face, ca asa e legea, si ca asa e la masinile mai vechi de 10 ani am zis OK... mi-am comandat piesele... le-am dus la service, acolo le-au vopsit, le-au montat si am iesit undeva la 3.500 Ron. Am terminat lucrarea, le-am dus facturile si astept si in ziua de azi sa-mi primesc banii in cont. Asadar.. :huh: pe langa faptul ca nu aveam nicio vina pentru ca masina mi-a fost lovita in fata blocului de un tip care isi regla oglinda retrovizoare, am mai avut si de umblat in toate directiile, certuri cu asa zisii inspectori de la asigurari plus ca nu ma pot folosi de 1000 de euro aproape care imi stau blocati la ei... Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ( MB :) :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la un Vento din '93 constatarea a fost ca trb inlocuite urmatoarele:capota,far stanga,aripa stg,usa stg,aripa spate stg,haion,lampa stop stg si barile.Din deviz a reiesit suma de 3000 E,iar suma oferita de asigurator a fost de 2100 E in service-ul lor sau 1500 E in regim propriu..Valoare de noua a masinii a fost de 14.000 E,dar mi-au bagat uzura de 85% in 15 ani(desi masina arata si mergea impecabil)si au ajuns la...2100 E..Trist ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta era masina mea, inainte si dupa reparatiile pe care le-am suportat anul trecut:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=38528&st=0

valoarea din catalogul lor era de 11000 euro. 85% uzura si au ajuns la 1600. la masina din imagine in versiunea noua. am gasit totusi niste variante ieftine. tuning-ul. ies mult mai bine asa. mai ieftin si ma si incadrez in valoarea de reparatii. pe original ieseam mai scump cu vreo 1000 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci: daca suma maxima admisa de asigurari nu poate acoperi suma reparatiilor se considera dauna totala si se ia in calcul factorul de uzura al masinii, plus alte criterii... anul trecut, pt vento din 92 mi-a dat suma de 1500 euro. "Tuningul" nu se pune la socoteala. Eu am dat 1000 euro numai pt a o vopsi cu vopsea metalizata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se poate face asigurare casco la o masina care are 14 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cativa asiguratori care fac casco pana in 15 ani dar dupa ce trece 1 an si masina face 15 ani nu o sa mai fie de acord sa lungeasca termenul de asigurare iar intr-un an daca nu o sa ai nevoie de ei o sa ramai numa cu bani aruncati pe geam si in plus de asta mai e si franciza de achitat mai nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de informatie

in concluzie cred ca o sa ii fac casco chiar si pentru un an si o sa incerc in aceasta perioada sa sa imi pun faruri si parbriz noi ca e mai rentabil :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topicul se inchide .

Concluzii : Casco se poate face cu GREU la masini mai vechi de 12 ani plus ca se percepe o fransiza de min 100 euro pe eveniment iar evaluarea celor de la casco nu depaseste valoarea pe care o primiti in urma unui RCA .

Daca valoarea reparatiei depaseste valoarea masini ( valoare care se calculeaza scazand uzura din valoarea de nou a autoturismului ) se da dauna totala iar la masini mai vechi de 10 ani aceasta despagubire in cazul golf 3 urilor nu depaseste 2000 euro .

Cel mai bine incercati sa luati bani oferiti de la asigurator si sa reparati masina in regie proprie intradevar este absurd ca nevinovat fiind sa alergi dupa piese mai ieftine s.a.m.d. insa asa este legislatia si nu exista alta varianta decat aceea de al da pe cel vinovat in judecata si sa recuperati diferenta de bani insa stium cu toti cat poate sa dureze o astfel de procedura .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!