Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Un bec defect lumina mov la mașina fratelui meu... Nu era de la balast... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Poate ca s-a mai discutat problema dar nu am gasit un raspuns concret. Lupele din faruri se pot demonta? Se pot inlocui? Am cumparat 2 becuri osram H7 pe faza scurta si nu sunt multumit de cantitatea de lumina, parca ar fi 2 lumanari. Ma gandesc sa incerc sa curat cumva lupele sau sa le schimb lupa+oglinda si apoi sa iau si un set de becuri de la osram night breaker laser sau philips extreme vision si sper sa rezolv cumva problema. Mentionez ca farurile nu sunt matuite, se vede destul de clar in interiorul lor.

Si, un ultim lucru pe care as vrea sa il fac ar fi sa inlocuiesc si becurile din proiectoare cu unele galbene de la philips poate ma ajuta mai mult pe ceata/ninsoare, dar pana atunci incerc sa gasesc o solutie pentru cantitatea de lumina insuficienta pe faza scurta.

Multumesc.

 

Modificat de StarLays
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se desfac din fabricație. Sunt persoane care pot face ce vrei tu. Caută pe aria prestări servicii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut. am un far defect si vreau sa il schimb cu alt far second-hand cu acelsi cod. trebuie sa fac ceva programari in calculatorul masinii pentru a recunoaste noul far sau doar il schimb si il folosesc. masina este : passat b6 2008 2.0 tdi dsg highline cu faruri xenon  . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci setarea de baza, pe 55 xenon, după montaj, cu vcds-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Pt un passat B6, faza scurta (far cu lupa) ce bec recomandati pt luminozitate maxima? (nu ma intereseaza neaparat durata de viata, ci sa am lumina si pe asfalt umed). Merg puse leduri, fara a da erori in bord? Daca da, de care?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leduri, deocamdata ce gasesti pe piata, sunt china - nu recomand.

cauta ceva bun - Philips, Osram, cu plus de lumina - au 30%...50%.... samd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Macovei

Salutare,

Am un Passat B6 din 2009.

Am fost astazi cu masina la spalatorie, si dupa ce am plecat imi arata in bord bec pozitie dreapta ars.

Inca nu am apucat sa verific sau sa schimb becul.

Precizez ca alta data tot la spalatorie, dupa ce am plecat imi aparaea ca un proiector este ars, dar de aceasta data pana sa ajung acasa eroarea a disparut, fiind vara probabil s-a uscat pe unde intrase apa.

Ati mai intampinat aceasta problema?

On 11/28/2018 at 1:30 PM, StarLays said:

Salut. Poate ca s-a mai discutat problema dar nu am gasit un raspuns concret. Lupele din faruri se pot demonta? Se pot inlocui? Am cumparat 2 becuri osram H7 pe faza scurta si nu sunt multumit de cantitatea de lumina, parca ar fi 2 lumanari. Ma gandesc sa incerc sa curat cumva lupele sau sa le schimb lupa+oglinda si apoi sa iau si un set de becuri de la osram night breaker laser sau philips extreme vision si sper sa rezolv cumva problema. Mentionez ca farurile nu sunt matuite, se vede destul de clar in interiorul lor.

Si, un ultim lucru pe care as vrea sa il fac ar fi sa inlocuiesc si becurile din proiectoare cu unele galbene de la philips poate ma ajuta mai mult pe ceata/ninsoare, dar pana atunci incerc sa gasesc o solutie pentru cantitatea de lumina insuficienta pe faza scurta.

Multumesc.

 

Salut,

Am mers de curand la drum lung pe timpul noptii si am sesizat aceeasi problema ca cea descrisa de tine. Ai rezolvat cumva problema ? Eu am un Passat B6 din 2009 2.0TDI bluemotion.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Caut o procedura de verificat sau inlocuit un bec de pozitie (fata/dreapta), dupa ultima spalare nu se mai aprinde si in bord am martor aprins si mesaj. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti capacul din spatele farului, tragi de plasticul care tine becul de pozitie, schimbi becul. Sunt multe tutoriale pe youtube, care te vor ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Citisem diverse, ca trebuie sa dau bara, grila, farul...etc. Ms. pentru informatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este necesar pentru becul de pozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara colegi , am o mica nelamurire , dece in momentul in care pun becuri led pe pozitii ( cele mici w5w ) chiar daca pun anulatoare de eroare tot eroare de bec ars da si nu se aprind , daca le scot si pun becuri normale eroarea dispare . Ce pot face ca sa pun led ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o problema la passatul meu b6 din 2008. Masina are faruri cu xenon d1s si cornering lights din fabrica. Becul din stanga de pe partea soferului licarea si uneori chiar se stingea de tot pt o secuna-doua si am decis sa il schimb ca sa vad daca este de la el problema sau vreun droser, calculator etc. Am schimbat becul pt proba cum ar veni cu unul de 60 lei (starline) ca sa nu dau degeaba 300 lei pe un osram sau philips in cazul in care problema nu ar fi fost de la bec. Toate buna si frumoase, becul a mers, nu a mai licarit nici nu s-a mai stins, doar ca la vreo 20 de min dupa ce l-am schimbat mi-a aparut eroare in bord "AFS Inoperative"... stie cineva care ar fi cauza sau rezolvarea? Astasez si poza pt a vedea clar ceea ce spun. Multumesc

20190418_220233.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, un bec fake îți poate strica altceva... Un calculator de far, etc. Acum, da jos becul, pune unul ok... Și vezi dacă merge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...oricum as fi cumparat un bec de calitate daca se dovedea ca nu este de la altceva cum s-a dovedit defapt dar nu ma asteptam sa risc sa se strice alte piese din cauza becului...acuma sper sa schimb becul si sa nu fiu nevoit sa mai dau alti bani pe alte reparatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mai sus postata. Am cumparat un bec nou d1s phipips, l-am inlocuit pe cel "no name" si a disparut eroarea "AFS inoperative" impreuna cu beculetul care licarea... toate bune si frumoase dar minunea asta nu a tinut decat ca si in cazul de mai sus in jur de 20-30 min cand a reaparut mesajul AFS inoperative impreuna cu beculetul portocaliu care licare... are cineva idee ce poate fi? Pentru ca acum e clar ca becul este ok, este de firma etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O pui din nou pe tester si vezi ce zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdaniftimie_23

Salut. Am schimbat acum cateva zile un bec de pozitie fata stanga pe passat b6 cu bixenon din fabrica. De atunci imi da eroare de cornering in bord martorul de lumini clipeste dar merg toate becurile! Are vreun senzor becul de pozitie pt a fi fixat exact la locul lui si poate din cauza asta da eroarea? Precizez ca abia am ajuns la consola becului l am scos greu dar cand l am bagat inapoi a intrat usor fara a simti ca face vreun click ceva si se misca. Ce poate fi? Nu reusesc sa ajung la el sa invart stanga dreapta. E vb de pozitia becului sau e altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un tester pe masina si vezi ce problema ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdaniftimie_23

Faza e ca desfac capacul din spate de la far misc de bec ii gasesc cat de cat locul foarte greu si dupa aia merge nu mai da eroarea. Merg cu ea cateva minute apare iar. Iar misc iar dispare si tot asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo spune clar sa verifici ce eroare ai pe DCC.

Deci ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, colegi! Cine ma ajuta cu un sfat pentru schimbarea becurilor la faza scurta? Nu pot scoate becul din soclu. Nu stiu cum sa procedez. Trebuie sa trag efectiv de el ? Mie teama sa nu se rupa ceva din soclu. Un sfat, va rog!

Sa aveti o zi frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Fainis Cristian

Tragi de bec cu grijă. Când montezi alt bec, îl fixezi pe poziție și apeși. Și gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!