Jump to content

AUDI A3 SPORTBACK


Johnny Bravo

Postare recomandată

Master_Blaster

Trebuia sa-i pui sa faca poze la toate piesele care trebuie inlocuite asa stiai clar care e treaba. Cel mai bine o faci la reprezentata autorizata vag eu am vazut tiguan facut la tiriac/hyundai si... horror. Adica aia 2000 de euro se justifica mai ales daca ai asigurare si vrei ca masina sa arate bine.

Link către comentariu

N-ai CASCO? ca o faci cu regres si nici nu te alegi cu malus. Plus ca la casco treaba merge mult mai repede si mai bine...

Link către comentariu

La reprezentanta am fost. PBN.

Casco nu am mai facut pentru ca am avut nevoie mare de bani. Mi-am luat casa si...

Link către comentariu

Am dus-o stricata si am luat-o si mai stricata :(

In drum spre casa am mers cu geamul coborat si muzica oprita si am constatat ca la relanti vibreaza ceva in ritm cu motorul si mai si scartaie...

Link către comentariu

Nasol incident.. Sper sa se rezolve totul si sa iasa ca noua..

Vroiam sa te intreb si eu un lucru..Am un prieten care e interesat de aceeasi chestie, retrofit de la 1DIN la 2DIN. Ai gasit pe undeva panou de comanda climatronic 2DIN (220mm) la un pret acceptabil? Am cautat si pe ebay si pe la dezmembrari, insa sunt extrem de rare..Si unde le-am gasit, cereau niste preturi extrem de prohibitive, mai avanjatjos era sa le iau de la dealer, cel putin acolo erau noi.

Multumesc si succes cu tratamentul "pacientului"..

Link către comentariu

Poti sa il tai pe cel existent, sa il trimezi frumos pe partile laterale cativa mm. daca o sa iei panoul de facelift ia grija ca nu o sa se potriveasca, singurul lucru pe care il poti face in cazul celui de la facelift sa schimb internele celui de facelift cu cele originale de pe masina ta si o sa mearga tot mai putin ledul de la AUTO.

Link către comentariu

Salut!

Inca nu am rezolvat problema panoului. Stau cu el atarnat. Am castigat aseara pe ebay unul de facelift pe care vreau sa-l desfac si sa-i pun fata peste electronica actuala. Daca nu reusesc, o sa tai din asta actual la capete pana il potrivesc.

Link către comentariu

daca vinzi panoul de facelift sa imi zici. la cat l-ai luat de pe ebay?

Link către comentariu

Nu-l vand. Vreau sa mut in el electronica din panoul actual. Sau butoanele de la asta nou la cel vechi.

L-am luat cu 37 de lire.

Link către comentariu

Din ce am mai citit pe forumuri, multi si-au dat batai de cap cu panoul de facelift pe non facelift la A3. Bine, era vorba de direct fit, nu de mutat electronica. Nu am apucat insa sa ma uit peste diagramele electrice, insa presupun ca e o chestie asemanatoare cu climatronic de golf 6 pe golf 5. Adica realocarea unor pini si legarea unor servomotoare in paralel.

Daca ai timp, poti sa imi faci niste poze cu cele doua panouri de clima?

Multumesc!

Link către comentariu

Am sa fac cand o sa ajung sa intru in ele. Stiu ca nu se potriveste electronica si nici nu vreau sa-mi bat capul prea mult cu asta. Incerc doar sa mut butoanele.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Johnny Bravo

Din pacate nu am avut rabdare sa vina panoul nou si l-am ciopartit pe cel vechi.

Primele taieturi fusesera perfecte si trebuia sa ma opresc insa m-am pacalit pentru ca mi s-a parut ca nu intra in noul locas.

Am mai taiat putin din colturile de sus, ca in alea mi se parea ca se propteste, ca sa constat ca acum am un spatiu maricel intre peretii laterali si panou si tot la fel de greu intra.

Trebuia doar sa imping mai tare in el :(

Nu-mi ramane decat sa-l adaptez pe cel nou care mi-a ajuns azi.

Link către comentariu

poti pune niste poze?

Link către comentariu
Johnny Bravo

Sincer mi-e rusine. Nu pun. Il fac pe celalalt si am sa pun atunci.

Link către comentariu

Eu nu am inteles ce ai facut :)) fata de la clima ai bulit-o?

Link către comentariu
Johnny Bravo

Da. Am taiat prea mult din laterale.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Johnny Bravo

Am inteles: aripa, bara, carenaj..insa tragerul de ce? nu pare decat aripa atinsa si nu f rau, deci nu avea cum sa strambe tragerul...

Uite si pozele de la reconstatare:

dscn5025d.th.jpg dscn5024l.th.jpg dscn5023.th.jpg thumbnmail.png dscn5021n.th.jpg dscn5020e.th.jpg dscn5019.th.jpg dscn5018j.th.jpg dscn5017o.th.jpg dscn5016v.th.jpg dscn5015q.th.jpg dscn5014l.th.jpg dscn5013r.th.jpg dscn5026he.th.jpg

Mie asta mi se pare poveste cusuta cu ata alba: sigur are vreun prieten/ruda al cuiva de acolo nevoie de un trager lol.gif

Am inteles ca cei de la Asirom au ceru ca tragerul si bara sa fie taiate si sa le trimita poze martor.

Apropo, tragerul nou nu vine cu embleme(abtibildurile alea), deci sa le ceri sa ti le aduca sau sa le recupereze pe cele vechi.

:( Am uitat!

In fine, a iesit binisor. La lumina mai puternica se vad diferente intre vopseaua noua si cea veche.

Nu mi-au fixat bine un capac de la admisia de aer si l-am gasit prin motor, cred ca nu mi-au montat/conectat un claxon, niste protectii de plastic nu le-au fixat cum trebuie si acum atarna pe sub masina... Ce sa-i faci... PBN si tragi apa.

Pacat de eforturile consilierului care s-a ocupat de dosar. Un angajat asa cum trebuie. Politicos, operativ, prompt etc.

Trebuie sa mai ajung la ei sa schimb cureaua de accesorii si intinzatorul si cu ocazia asta poate imi fixeaza si plasticele.

Link către comentariu
Johnny Bravo

Azi in drum spre PBN unde am schimbat cureaua de accesorii si rola intinzatoare cara facea un zomot de ziceai ca-i dacie antica.

post-1861-0-23664400-1339067260_thumb.jp

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Johnny Bravo

Gata!

A fost frumos pana acum insa am nevoie de spatiu.

Scot tot ce am pus pe ea pana acum si totul se pune la vanzare.

Cine este interesat PM sau sa caute detalii la sectiunea de vanzari.

Vor fi multe piese.

Link către comentariu
  • 6 months later...

Cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, nu am reusit sa vand masina si, cu exceptia intercooler-ului, nici piesele date jos de pe ea.

Multumita conducatorilor nostri inteligenti, cred ca nici nu voi mai ajunge sa o vand. Probabil va ajunge ori vreo dauna totala (Domane fereste!) sau peste multi ani, masina de epoca sau la dezmembrari.

So, va ramane la mine si va fi ingrijita cat se poate de bine, sa ma plimbe multi km.

In aceasta ordine de idei, am reparat deja zgarieturile urate de pe usa si aripa dreapta spate.

20121230102525.jpg 20121230102517.jpg

De asemenea, a aparut o achizitie noua: comezi audip + padele cromate

20121108135249.jpg

Cum am scris si in alt topic, am descoperit ca am o problema cu lichidul de racire care dispare foarte repede. Din fericire nu vad sa se duca in baia de ulei, deci chuloasa nu a cedat. Cum da caldura putin si voi avea si bani, vor urma ceva investitii mai serioase in ea.

Primul obiectiv ar fi sa rezolv problema cu acest lichid de racire. Cel mai probabil trebuie schimbata garnitura la chiulasa. Trebuie acum sa aflu ce presupune chestia asta, in afara de garnitura daca se mai schimba si alte chestii, gen prezoanele chiuloasei.

Daca totul merge bine (adica daca vor veni banii pe care ii astept), voi face mai multe lucruri la masina.

:icon_thumright:

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu

vezi ca pe langa garnitura ar fi bine daca ai schimba si suruburile :)

Link către comentariu

Da, daca tot dai chiulasa jos e bine s-o duci la verificat si rectificat, e pacat sa nu faci asta acum cand umbli la ea. De asemenea si prezoanele trebuie inlocuite cu unele noi si totul dat jos si pus la loc de un meserias.

Asta daca e de la garnitura de chiulasa. Ti se intaresc furtunurile de racire? Si-a schimbat motorul sunetul, sesizezi vreo diferenta fata de perioada cand n-aveai problema asta?

Link către comentariu

Singura diferenta este ca vad fum alb pe evacuare, mai ales dimineata. M-am dat jos si am si mirosit si nu este de motorina, nici de ulei.

Unde pot duce chiulasa la verificare/rectificare? La ce ajuta rectificarea asta si ce presupune?

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!