Jump to content

AUDI A3 SPORTBACK


Johnny Bravo

Postare recomandată

Montez si navigatia cand termin cu ce am de facut acum. Am doua bucati, una fiind de vanzare.

Dimineata am dus-o la service si diseara sau maine ar trebui sa fie gata. Pana la ora asta am inteles ca s-au montat bucsele metalice la etrieri si s-a demontat bara stabilizatoare pe fata.

Cred ca cel mai mult o sa ia montarea intercooler-ului.

Legat de roti, eu ma gandeam ca pierzi la demaraj daca sunt mai grele, au aderenta mai proasta sau au circumferinta mai mare. Astea pe 18 sunt cu foaaaaarte putin mai mari decat cele anterioare pe 17" si au aceeasi latime de 225. Teoretic.

Cand o sa iau masina vreau sa fac si o readaptare a cutiei de viteze si sa ma joc putin cu ea pe undeva sa vad cum se simt barele stabilizatoare. Cu ocazia asta poate am sa-mi dau seama si cum stau cu aderenta cauciucurile astea.

Link către comentariu

Si mai bifam cateva lucruri din lista.

1) anvelope de vara pe 18"

2) montat la loc basculele de TT

3) montat intercooler-ul de S3

4) montat bucsele metalice la franele de pe fata

5) reparat zgarieturile

6) montat la loc stopurile LED

7) supensie (cumpar b14 sau KW v2)

8) bare stabilizatoare (cumpar 26 cu 24)

9) oglinzi face-lift

10) spate S3 Sportback

11) RNS-E

In WE sper sa apuc sa pun la loc si stopurile LED.

Restul... mai spre toamna.

Link către comentariu

Unde sunt fabricate cauciucurile tale? eu sunt f multumit de ps3-uri(made in germany), am dat putin mai serios in frane si nu am vazut activitate din partea ABS-ului. CU vechile GY excellence aveau de furca si ABS si ASR.

Frumoasa masina si ingrijita!

Modificat de nervoss
Link către comentariu

Nu stiu unde sunt facute. Am sa ma uit pe ele cand mai cobor. Vechile PS2 erau din Brazilia.

Legat de aderanta, am plecat de cateva ori mai tare si putin pe curba cand am observat ca imi cam aluneca.

Acum, vorbind aseara cu Fusco, poate ca lucrul asta se intampla si datorita suspensiei care, desi sport, are totusi o vechime si nu mai lucreaza ca la inceput.

Am sa mai urmaresc cum se comporta si revin cu detalii.

Acum pot sa merg mai tare ca am schimbat aseara si rulmentul pacatos. E iar liniste in masina.

Link către comentariu

La mine pierd extrem de greu aderenta in curbe si asta doar daca o fortez foarte tare. La plecat de pe loc e alta poveste.

Link către comentariu

Eu am specificat clar cand le-am comandat: made in germania sau le refuz :)) GY excellence cu are am avut probleme erau made in franta. Tind sa cred ca esste o diferenta de calitate

Link către comentariu

Eu nu le-am luat de la magazin ci de la un coleg de pe forum deci nu am putut alege.

Link către comentariu

Azi am reusit sa montez la loc stopurile. Mai taiem de pe lista.

1) anvelope de vara pe 18"

2) montat la loc basculele de TT

3) montat intercooler-ul de S3

4) montat bucsele metalice la franele de pe fata

5) reparat zgarieturile

6) montat la loc stopurile LED

7) supensie (cumpar b14 sau KW v2)

8) bare stabilizatoare (cumpar 26 cu 24)

9) oglinzi face-lift

10) spate S3 Sportback

11) RNS-E

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Buba :( Asta se intampla cand femeile fara creier si permis luat pe naspa au pe mana masina.

Si o bucurie :)

post-1861-0-62940100-1335279291_thumb.jp

post-1861-0-84589600-1335279404_thumb.jp

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu

Si nu ai avut cu potrivirea butoanelor la mine stau cam stramb...

Link către comentariu

Nu am avut probleme cu alinierea butoanelor pentru ca vin toate intr-o singura bucata.

Am o problema cu faptul ca am comandat cu cod gresit si am, pe langa switch-ul ESP si martor pentru dezactivarea air bag-ului, martor care nu exista. Ne mai fiind butoane separate, exista acum doar o mufa cu conectori catre toate. Mufa aia este diferita de cea care o am eu acum. Vezi pozele.

p1100002.th.jpg p1100003m.th.jpg p1100004.th.jpg

Acum trebuie sa ajung sa ajustez si panoul de clima.

Link către comentariu

Imi poti spune si mie codul si un pret? :D

LE: rama vine inclusa sau se poate folosi cea veche?

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu

Cage: 8P0 858 005 D - 258lei

Ansamblu butoane: 8P0 927 137 BT 5PR - 390 lei

Repet, s-ar putea ca nici la tine sa nu se potriveasca mufa de ESP. Cand am dat eu comanda nu era nici un A3 in showroom la PBN sa iau un VIN si am comandat pe un VIN de la un A3 din SUA.

Azi am vazut ca a aparut un A3 care are 2Din si ansamblul de butoane fara martorul ala de la air bag insa cacanarii aia au scos din parbriz VIN-ul. Daca vrei sa il comanzi, poate reusesti totusi sa te intelegi cu cineva sa ti-l dea ca sa poti comanda dupa el.

Link către comentariu

offff

ce scumpe sunt butoanele.....

Eu pe astea le am acum pe masina:

Double din cage 8P0858005D

Hazard light switch 8P0941509D 5PR

Blank right 8P0941518 5PR

Blank left 8P0941515D 5PR

Button frame inside 8P0941567A 5PR

Button frame surround 8P0863321F 6PS

ESP button 8P0927134D 5PR

Cardholder 8P0941561J 5PR

Link către comentariu

Mi-am recuperat masina de la PBN unde o dusesem dimineata pentru constatari suplimentare.

Verdictul este tragic. Trebuie schimbat:

- aripa

- carenaj

- bara

- un suport de la bara

- trager

Din pacate, desi o tanti de la relatii cu clientii mi-a zis ca au decontare directa cu Asirom, se pare ca nu este decat o intelegere verbala la nivel de conducere.

La o estimare scurta, toata treaba asta ar costa cel putin 2000 de euro, cica. Sub nici o forma nu voi plati eu si apoi sa alerg sa recuperez banii de la Asirom :(

Am inteles ca mai este o masina cu o despagubire mult mai mica pentru care se asteapta aceptul de plata de vineri.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu

Auci asa de urat doar pentru ce se vede in poza?

Poti incerca la metrotehnica eu la ei am schimbat urmatoarele:

- parbriz

- inlocuit punte fata

Totul a iesit impecabil!

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu

Asa au zis oamenii. Acum, sper ca nu incearca sa-mi bage balarii pe gat.

Link către comentariu

Am inteles: aripa, bara, carenaj..insa tragerul de ce? nu pare decat aripa atinsa si nu f rau, deci nu avea cum sa strambe tragerul...Mie asta mi se pare poveste cusuta cu ata alba: sigur are vreun prieten/ruda al cuiva de acolo nevoie de un trager :))

Apropo, tragerul nou nu vine cu embleme(abtibildurile alea), deci sa le ceri sa ti le aduca sau sa le recupereze pe cele vechi.

Link către comentariu

Daca Asirom nu zice nimic de bine, oricum nu se schimba nimic.

Nu inteleg nici eu cum s-a rupt/spart/crapat tragerul. Ma gandeam ca poate suportul de far, farul, prinderile la far sa fie afectate...

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!