Jump to content

mufa


bzsa
 Share

Postare recomandată

Salut. Am o mare favoare sa va cer (de-si am postat si in late parti), mi-am luat ceas MFA, am si comutatorul, problema e ca nu am cablajul!!! deja am ajuns la concluzia ca nu-mi trebuie nici cablajul, numai mufele cablajului mentionat si in rest fac eu cumva. Nu puteti sa ma ajutati, cu ceva opinii sau mufe :P mersi oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

S-a rezolvat problema cu cablajul :D , acuma am o alta intrebare. NU stie careva seria mufei senzorului de temperatura???

Mersi mult

Modificat de Hubacska
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ghicicine

La masina din semnatura, care are mfa din fabrica, codul original al senzorului de temperatura externa este 357 919 379 A.

Nu stiu sa iti zic sigur daca e acelasi si pentru mfa-ul tau, dar 90 % cred ca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult. Azi am primit senzorul(VDO germany) :banghead: , eu a-s vrea sa-mi iau mufa care vine in senzor. Poti sa-mi spui unde este senzorul pus la tine (daca e original ma intereseaza). O poza eventual este bine venita :(

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorul de temperatura exterioara este pus sub semnalizarea din dreapta -fata, in masca de plastic din parte de jos a barii. masca aceea de plastic (practic un grilaj de plastic) are suport pentru senzorul de temperatura. (vezi poza)

post-1938-1235220869_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, abia astept maine sa ma uit :) .Deci are loc in platic...asta vroiam sa stiu.

O sa fiu putin ;) , nu stie careva, de ce imi afiseaza la inceput -40 de grade. Am citit in cartea de service ca senzorul functioneaza intre -40 si +40. Poate cu timpul urca temp, sau....., ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Asta inseamna ca senzorul de temp iti este defect ,sau undeva firele fac scurtintre ele sau dau la masa,nue normal sa srate -40 la temp pozitive .La mine indica aproximativ bine ,1 -2 grade minus fata de temp exterioara ,si asta din cauza curentilor de aer din timpul mersului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un golf III din 92, motor 1.8 ABS, si m-ar interesa cam ce pot sa aflu la diagnoza, in special daca pot afla daca functioneaza cum trebuie sonda lambda.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ghicicine

Pai aflii multe chestii legate de sistemul electronic de injectie, respectiv eventuale erori sau defecte la sistemul airbag, abs, daca ai.

Din cate stiu, poti vedea si paramatrii la care lucreaza sonda lambda, dar trebuie ca cel care vede acesti paramatrii sa stie daca sunt in valorile acceptate sau daca-s eronate.Asta in cazul in care nu iti da defect de sonda lambda, ci sonda furnizeaza valori gresite(desi sincer, din cate am auzit, nu s-a plans nimeni ca sonda lambda nu ar lucra cum trebuie, ci doar ca e defecta).

Eventual daca sonda lambda este defecta, iti zice asta printr-un cod de eroare care corespunde acestui defect.

Cel mai bine pentru tine e sa descarci de aici de pe site manualul de reparatii pentru g3 si de acolo aflii foarte multe lucruri utile.Foloseste si functia search si poti gasi alte topic-uri legate de sonda lambda care te vor ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!