Jump to content

am patit-o... accident


Wizard84
 Share

Postare recomandată

ce poate face o clipa de neatentie...

Mai exact, mergeam pe banda din stanga, si am intrat intr-un fier de il avea unu in remorca unui papuc, iesea cam 1m in afara caroseriei, desigur nesemnalizat si era parcat in spic, cu fierul indreptat in strada. Pe banda din dreapta treceau masini si n-am avut cum sa-l evit, l-am vazut in ultima secunda, ca era noapte si ploua rau(ieri 17.09.2008)...

Am fost la politie, am dat declaratie, l-a gasit vinovat, dar nu pot sa o repar pe asigurarea lui. Pot sa recuperez paguba doar daca il dau in judecata.

Rugamintea mea la voi este sa va dati o parere la cat ma duce toata cheltuiala, cu inlocuirea aripei si a portierei + vopsitul +manopera. Ca judecata cred ca ma duce 1 an...

post-14665-1221723358_thumb.jpg

post-14665-1221723371_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai scapat ieftin sa stii, parerea mea este ca un tinichigiu bun itit face totul fara inlocuire , 2-3 mil parereq mea maxim.(pe varianta asta). bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau pt tine...o aripa in dezmembrari este minim 70 de lei iar o usa 250 de lei...o aripa noua iti pot spune ca este 100 lei iar usa nu stiu dar merita sa iei din dezmembrari pt ca sunt mult mai de calitate...legat de vopsit nu stiu sa zic cam cat te-ar ajunge astea 2 piese dar cred ca mai mult de 300 lei nu cred am spus si eu un pret...deci daca iei vreo 700 de lei de la el este ok dar fa cumva sa te intelegi cu el sa-ti dea banii astia ca dand-ul in judecata pierzi f mult timp sau o faci pe banii tai si cand vin vin dar atunci baga preturile la piesele noi ca sa nu iesi nici in pierdere...

cu respect bogdan

acum am vazut ca ti-a mai scris cineva...nu te complica cu tiganeli gen reparat o amarata de aripa care arata in halul ala la fel si usa...dai bani pe vopsit si pe chituit si intr-un an de zile crapa si chitul da si rugina...mai bine dai un ban dar stii ca nu mai ai treaba dupaia cu vopsitul...daca o repari faci carpeala si o sa si puste rugina si chitul si va trebui vopsita din nou si vei ajunge la mai mult decat costul unei aripi noi

Modificat de bogmotorsport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cine poate ajuta(cine are piese din dezmembrari), am postat in aria de "cumparari", raspundeti acolo pt oferte, ca sa nu se supere moderatorii.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=50434

As prefera sa merg pe varianta piese din dezmembrari, ca din cate stiu astea originale sunt tratate mult mai bine impotriva ruginii, fata de piesele noi ce se gasesc prin magazine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu impresia sau este ciupita si putin capota ?!

de ce nu poti face masina pe asigurare respectivului ?

trebuia putin "cosmetizata declaratia" si scapati mai usor , si tu si cel vinovat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu impresia sau este ciupita si putin capota ?!

de ce nu poti face masina pe asigurare respectivului ?

trebuia putin "cosmetizata declaratia" si scapati mai usor , si tu si cel vinovat !

capota este foarte putin indoita in interior, si vopseaua sarita pe margine.

pe asigurarea lui nu merge, ca nu era soferul prezent.. nush concret, mi-a explicat agentul ca nu se poate. Declaratia mergea "facuta" dar daca ieseam la vreun inteles cu soferul respectiv, dar nu am avut de unde sa-l iau, si politia mi-a zis ca tre sa fac declaratia in seara evenimentului, deci ramane pe cale legala si fara artificii...

Cel mai mult ma costa vopsitul, am tot sunat pe la serice-uri mai renumite, si cel mai ieftin ies la AUTOFIT, ma costa 400ron/element

Usa am hotarat sa o pastrez si sa mi-o repare la tinichigerie.

Deci, ramane de schimbat aripa si reparat restul.... cred ca mai ieftin de 1500ron nu ies.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am patit-o si eu....:| A iesit un ``destept`` din parcare si nu sa asigurat. Am ajuns la o intelegere...nu mergem la politie sa facem dovada si el maine o termina..Lucreaza la service auto.Intrebarea mea este urmatoare se poate indrepta usa in starea in care este?El a spus ca da...Sa aveti bafta si mare grija la tembelii astea!

post-34577-1226064586_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-as pune sa-mi ia usa de la dezmembrari si apoi sa o vopseasca. Forteaza-i mana. Eu nu as pune chit acolo, fiindca o sa sara de la atatea inchideri de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era foarte convins ca se poate indrepta si am zis fiu baiat bun...avand in vedere ca azi am facut accidentul maine a spus ca maine o sa fie gata.Daca nu sunt multumit a spus sa o fac pe asigurarea lui dar nu cred ca se mai poate asa...

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu te sfatuiesc sa cauti o usa la dezmembrari si numa sa o vopsesti.Chitul sau fibra nu o sa tina in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg de ce ajungeti la intelegeri dastea , singura intelegere sau concesie cu care as fi de_acord ar fi sa " indulcesc " conditiile in care s-a produs accidentul .

Daca ma loveste cineva nu caut sa il las pe respectivul fara permis , insa am sa insist sa o fac pe asigurare .

Daca lovesc pe cineva imi asum vina si ii dau asigurarea ca doar daia o platesc .

Toata lumea se fereste de politie de parca ar avea 7 capete !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricat de bine ar indrepta portiera tot trebuie sa bage chit mult acolo si poate ca la prima vedere va iesi bine dar in timp chitul va crapa si se va cunoaste asa ca tinete de el sa-ti ia o portiera sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi! Astept sa vad cum a iesit portiera maine..a spus ca nu a folosit decat foarte putin chit ca a reusit sa o indrepte bine.In caz ca nu e asa il penalizez rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in momentul asta nu mai este cale de intoarcere , daca ajungeti la politie ce ii spuneti agentului , ca v-ati lovit acum 2 zile si ati incercat sa reparati masina fara autotizatie ? sau mai rau , ca ati venit dupa 2 zile sa declarati ?

In ambele situatii rameneti amandoi fara permise asa ca ai mare grija cum procedezi in continuare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate D@ni ! M-am interesat si eu si asa pateam.Oricum nu a mai fost nevoie de asa ceva ca a lucrat profesionist.Mersi inca odata pt sfaturi.Bafta!

post-34577-1226153239_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am patito mai demult dar sa rezolvat, ca am facuto pe asigurarea altuia, era la ape contrasens, eu am virat la stanga fara sa ma uit in oglinda ca nah eram langa linia dubla continua si nu venea nimeni din fata si mia botit portiera din spate stanga si a zgariat putin vopseaua, la reprezentata din bacau a costat 3500 de ron toata afacerea, dar am facuto pe asigurarea lui, dupa ce am indulcit lucrurile sa nu ii ia permisu

post-38398-1231012072_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este bine ca ati rezolvat pana la urma problema si nu au fost victime

da ce te-a costat 3500 ron portiera...?sau si vopsitu 100%al masini...?ca daca ar fi fost numai portiera mi s-ar fi parut putin exagerat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portiera nou noutza costa aproximativ 2000 de ron, vopsitu portierei, ornamentele (asa le zic eu, creca is bandourile- si au fost 2 si fata si spatele ca sa zic asa ca dupa impact si masinilie sa desprins mia agatat si ornamentul de la portiera soferului) si vopsitul aripei din spate si indreptat, oricum la reprezentata zic ca au preturile mai piperate dar nah astia de la allianz (ca acolo avea masina asigurata) au fost de acord sa plateasca asa ca .... :rolleyes:

Modificat de JohnnySYS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

defapt daca nu ai platit tu nuprea are importa...da daca plateai tu puteai sa o iei de la dezmembrari si o dadeai cu spry-uri si cred ieseai mult mai ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut..ce ma sfatuiti sa fac...?trebui sa schimb aripa din stanga fata in urma unui accident...sa iau noua turceasca presupun sau de la dezmembrari...?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine de la dezmembrari. Si eu am schimbat o aripa cu una noua ( passat II ), itr-un an a ruginit, pina la urma tot la dezmembrari am ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti am cumpara mai repede o aripa originala.. problema e ca si cele care mai sunt in dezmembrari sunt mancate de rugina jos la portiunea ce continua pragul:(

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu....:| A iesit un ``destept`` din parcare si nu sa asigurat. Am ajuns la o intelegere...nu mergem la politie sa facem dovada si el maine o termina..Lucreaza la service auto.Intrebarea mea este urmatoare se poate indrepta usa in starea in care este?El a spus ca da...Sa aveti bafta si mare grija la tembelii astea!

Fix asa am patit si eu, a iesit unul din parcare fara sa se asigure am incercat sa-l evit, am salvat portiera din fata dar spatele nu. Mi-a dat 500ron destul de echitabil avand in vedere faptul ca o portiera la dezmembrari e 150-200ron iar vopsitul nu cred ca ar costa mai mult de 300ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!