Jump to content

accident


flopem
 Share

Postare recomandată

salutare iar,

sper ca nu mai exista un topic de genul!

Am avut azi un accident,nu am pastrat distanta si am izbit o masina in spate si mi-am facut fatza praf!

Totusi am scapat destul de ieftin(mi s-a deformat doar capota si grilajul fata) dar pe cand speram ca e doar atat am descoperit ca farurile,ambele nu mai stau fixe,asta pentru ca li s-au rupt clemele de fixare

acum intrebare:

-de la faruri gasesc sa cumpar separat doar pareta de plastic din spatele lor cea care are si clemele de prindere sau doar asa far intreg cu sticla si tot ansamblul.

Sper sa primesc un raspuns,sunt destul de trist caci nu am casco la masina si ma scapa de niste bani frumosi!

si pe aceasta cale..stie cneva ceva dezmembrari prin CLUJ sau prin apropiere unde au si fabii?...am gasit pe forum ceva liste cu dezmembrari,le-am luat pe rand dar nu au fabii!...poate stie cineva sa fi vazut pe undeva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca capota e deformata tare si nu se inchide schimbo , in legatura cu farurile nu cred ca ai alta solutie decat sa le schimbi sau poate gasesti pe la dezmembrari ceva faruri la care ii sparta sticla si atunci poti sa inlociesti sticla ta pe celelalte

Se mai intampla , nai ce face

numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult...cred ca o sa caut ceva faruri sparte

despre capota pot spune ca e indoita destul de mine in doua locuri (s-a bombat in sus ,incovoiat) dar zicea un tinighigiu ca o poate face perfect....oare sa cred?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face niste suporturi pentru faruri... Am mai vazut.Depinde daca este rupt si suportul farului dinspre radiator. Bafta!

Du-te pe la dealer prin Cluj, vorbeste cu baietii, poate faci rost macar de o parte a mastii fata. Blat... Cred ca se poate. Din nou pot spune ca am mai intalnit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei noi, nu gasesti sa cumperi separat partea de prindere a farurilor, ci doar farul cu totul.

Am patit-o si eu prin primavara si am schimbat farul cu totul. Dar pe casco ...

Asa ca orienteaza-te spre dezmembrari sau alte artificii. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am o problema la faruri

s-au rupt clemele si se misca in gol acum,de pun frana imi pica in fatza si as vrea sa le scot afara dar nu pot nicicum sa scot mufa de la cablaj,,,,,de la cablul principal

e o mufa patrata dar nu gasesc nici o clema nimic,si daca trag nu se misca de loc,chiar daca fortez

stie cineva vreo smecherie?...sa o scot sa pot demonta farul afara din caroserie?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine asha arata mufa ca in pozele atasate. Daca aperi pe clema in directia firelor o bucatica de plastic va bascula si va putea trece de piedica.

post-22192-1221550733_thumb.jpg

post-22192-1221550739_thumb.jpg

post-22192-1221550746_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 4 suruburi care fixeaza farul

2 pe rama capotei motorului orientate in sus

1 in dreptul coltului interior inferior orientat spre inainte

1 in spatele farului in dreptul marginii inferioare a acestuia orientat in sus

cu clema de la mufa e usor

foloseste o surubelnita subtire

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult....mare ajutor!

asta voiam sa stiu!

de aici sper sa ma descurc!:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

relativ la faptul ca ti s-au rupt piciorusele farurilor. si eu am patit asta la ambele faruri. de fapt unul asa a fost cand am luat masina si al doilea am lovit eu masina(nu puternic), doar cat sa se rupa piciorusele.

si mecanicul care mi-a reparat-o a facut exact cum era la celalalt far: a topit platic pe picioruse cred si chiar piciorusele si le-a lipit de caroserie. nu stau ele prinse super, dar nici nu se misca.

e o idee. daca vrei voi face niste poze sa-ti arat.

salutari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceasta problema.. cand am cumparat masina la un far erau rupte ambele picioruse din partea superioara. Nu am avut de gand sa schimb farurile pt asta asa ca am facut o improvizatie: am pus o bucata de plastic sub bucatile rupte, aceste apropiindu-le si am lipit cu picatura si de 6 luni nu am avut nici o problema. In caz ca nu ai alta optiune, poti incerca asta. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara, cum perietena mea era singura in masina si cum nu-i place acest lucru, si-a luat ca partener de drum... un stalp. Rezultat : aripa infundata rau - necesita inlocuire (150 RON SH si 200 RON noua), bara zgariata (eventual suport rupt, nu stiu, trebuie sapat) + picioruse far rupte. Exista un kit reparatie pt picioruse la 150 RON.

Piese am gasit (cele mai ieftine) la 0752. 099.600

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... mai exista kit reparatie si pe original, la 20ron ... care e mai avantajos? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... mai exista kit reparatie si pe original, la 20ron ... care e mai avantajos? :D

Unde ai gasit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Mersi. Intrebasem un amic (magazioner la Skoda) si imi zisese de vreo 2 milioane... Atunci e suuuuuuper! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut.......... stiti pe cineva sau stiti cum sa lipesc si eu niste urechiuse de la faruri ) skoda fabia ) ca am intrat in unu in spate , si s`au rupt urechiusele si acum stau sa cada farurile ! defapt la un far s`au rupt cam toate piciorusele! alea 2 de la suportul de capota, cel de langa radiator si cel din spatele farului! ...... ce`i de facut pana la urma!?

Modificat de BLiTZ
post dublu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vezi ca exista kit de reparatie pentru urechi rupte nu sunt scumpe si eu trebuie sa-mi comand costa aprox 9 lei bucata doar ca pentru cel din spatele faurului nu gasesti asa ceva el venind doar cu farul

Modificat de c_cipy007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai ai ,,urechiusele'', poti folosi ,,picatura'', daca nu leaga-le cu sarma :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma fara gluma eu am lipit cu poxipol cateva lucruri importante si tine bine, la ce ai tu nevoie e mai greu fiind suprafata de contact mica dar poti sa suplimentezi cu o alta bucata de plastic care sa faca legatura in zona rupta

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc! acum mi`am amintit ca odata am reparat un butoi mare care se sparsese cu mastik , era ceva verde ca o pasta, si dupa ce l`am intins dupa 1 ora se intarise,integrase cu plasticul de l butoi....... o sa caut maine si o sa incerc .... daca nu adaptam ....ca na suntem romani si ne duce capu` ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!