Jump to content

cand se intampla, se intampla


leos
 Share

Postare recomandată

  • Din proprie experienta asiguratorul o sa iti dea dauna totala.
  • Ai putea sa incerci sa o repari dar nu cred ca o sa mai iasa daca zici ca s-au indoit stalpii si s-a cutat plafonul, asta inseamna ca si sasiul e stramb si nu se mai merita sa incerci sa il indrepti.
  • Zic sa iei banii de la asigurator, ca oricum masina ti-o lasa si cu ce mai faci rost iei alta, si ramai si cu piese de rezerva de pe asta accidentata.

Nu vreau sa te descumpanesc dar e mult de munca sa incerci sa o repari, o sa te coste mai putin sa adaugi la banii de la asigurator ceva si sa iei alta.

Nu vad pozele, sa imi fac o idee de cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denismoc

    7

  • Darkgrin

    6

  • untouchablle

    6

  • Pyciu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Toata stima, pentru un vechi coleg de pe forum!

Imi pare rau de cele intamplate. Cu plafon, stalpi si aripa spate strambe cred ca o sa-ti deadauna totala. Cu siguranta, daunele de care vorbesti depaseste valoarea masinii. Numai vopsitoria, in cazul tau totala face 1000 euro, restul pieselor, admitand ca vin noi + manopera depaste, dupa umila mea parere, inca o mie. Plus altele din categoria celor neprevazute. Avand in vedere pretul de piata al unui Golf 3, no comment. Cred ca ti-e greu sa te desparti de masina, dar in conditiile astea eu as negocia pretul oferit de asigurator, iei banii,poate iti lasa si masina, iar daca nu vrei sa te desparti de noi, iei un alt G3, mai ramai si cu bani si cu masina. Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca pret pot sa iti spun ca

  • aripi 100-110 lei plus vopsit cam 100-150 bc
  • faruri cam 100-120 dar nu Hella
  • capota cred ca te duce in 300-400 cu tot cu vopsit
  • spoilerul cam 200
  • parbriz cu montaj 350
  • piesaraie mica ( bandou, semnalizari, grila fata, s.a.) te duc in 200-300
  • inca nu stii ce ai sub capota faramat
  • manopera sa te indrepte cineva poti sa iei in calcul cred ca in jur de 700-1000
  • aripa spate se poate doar repara sau sa o decupeze si sa puna alta si aici ajungi pe la 300-400 lei

Concluzia este ca te duci in 4000-5000 lei daca ai noroc sa poata sa o indrepte bine peste tot

Asa de la asigurator tot iei circa 2500 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fericire sa vezi cat de repede vin colegii de forum, multumesc pentru ganduri paul si restul.

Uite si pozele ca nu reuseam sa le urc in primul post.

Ma doare inima cand ma uit pe geam in parcare. Masina asta chiar mi-a placut. Stiti voi, iubire la prima vedere. 

Hai sa ne intoarcem la piese ca stricam topicul:

Din ce scrie denis e cam rau. Deci, dauna totala + alti bani = alta masina. hmmm.  :(

post-14771-0-69505000-1360693989_thumb.j

post-14771-0-03166700-1360693990_thumb.j

post-14771-0-36839500-1360693990_thumb.j

post-14771-0-70926200-1360693990_thumb.j

post-14771-0-06361500-1360693991_thumb.j

post-14771-0-94970300-1360693991_thumb.j

post-14771-0-49732100-1360693992_thumb.j

post-14771-0-82510500-1360693992_thumb.j

post-14771-0-13611800-1360693993_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stanga ai si amortizorul si oala de sustinere a lui. Pacat de masina, dar sunt multe chestii pe ea ramase intacte din care mai poti reduce efortul financiar. Iei banii de la asigurator, mai dai o parte din ea pe la cei care au nevoie si mai pui puti de la tine fara prea mult efort si iei alta. Poate intre timp intra si noua lege cu taxa de prima inmatriculare,, iar daca ai probleme cu asiguratorul si nu iti da banii repede fa ca mine, am trimis reclamatia la sediul central al asiguratorului si la Agentia de supraveghere al asiguratorilor si a doua zi dimineata imi suna tel. sa ma duc dupa bani.

Poti face un calcul financiar de cati bani o sa iei de la asigurator de pe siteul Agentiei Nationale de Supraveghere al asiguratorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maestre, acum vad pozele, dupa cum suna postul de mai sus, sincer, ma asteptam la mai rau. Nu stiu, nu vad exact stalpii B si pe cei A. Ideea e ca trebuie verificat in zona lonjeroanelor si a stalpului A stanga, in zona prinderii portierei. Eu sunt de parere ca se poate rezolva cu plafonul si cu aripa spate - se poate trage. E o parere formata pe vizionarea unor imagini. O bara, faruri capota, aripi, usi, in cazul G3-ului chiar nu-i o problema, vopsitoria e baza. Imi pare rau ca nu mai am usile, le-am dat la schimb pe niste plastice, ca ti le donam.Eu zic sa estimezi pe baza unui deviz costul reparatiei (atentie ca vopsitoria este cea care papa bani) si sa o rezolvi pe cont propriu, pe banii dati de la asigurari.



Sper sa nu fiu sanctionat de moderatori, o poza cu masina lui Claudiu pe vremea cand eram ceva mai activi pe forum.

intalnirevw2_zpsa0a874fd.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu informatii. Dauna totala 5000 ron. Epava ramane la mine. Daca are cineva vre-un sfat despre vanzarea epavei , acte, etc poate da un mesaj pe PM.  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule, imi pare rau pentru ce ai patit si ca tre sa te desparti de masinuta, stiu cum e prima masina. Insa, cred ca 5000 de lei is bani destul de ok si pun pariu ca o sa iei un golfan daca nu la fel de bun, poate si mai si. :) multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sub capota lucrurile stau bine, iti mai i-ei niste banuti buni si din epava. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu acum am vazut pozele,chiar imi pare rau dar mai important este sa te faci bine iar cu masinuta eu zic sa nu te apuci sa o indrepti pentru ca o sa iti plangi zilele dupa aceea la cati bani va "inghiti". Te salut si multa sanatate iti doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-a trosnit si pe mine un tramvai astazi si mi-a infundat aripa spate sub geamul lateral pe partea dreapta. Omul nu a mai avut rabdare sa astepte un pic in statie si a venit cu intentie spre mine usureanu asa. Cred ca a vrut sa ma sperie si fiind udatura pe sine m-a speriat de tot. Asta e, merge indreptata sper sa nici nu se cunoasca. Faza e ca mi-am uitat bandoul acolo si acum imi trebuie unul. Unde as putea gasii in Bucuresti ? ...doar unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!