Jump to content

cand se intampla, se intampla


leos
 Share

Postare recomandată

cartusul pirotehnic este legat cu centura asa leam primit bine inteles dezmembrari si calculatorul chiar trebuie schimbat va rog mai multe informati ca am bagat in ia de nu mai stiu pa unde sa scot camasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denismoc

    7

  • Darkgrin

    6

  • untouchablle

    6

  • Pyciu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca au sarit airbagurile,trebuie schimbat si calculatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-85588-0-58670300-1297519291_thumb.j

cam asa arata masina mea in momentul de fata

post-85588-0-02948000-1297519348_thumb.j

Modificat de adrian79adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Subscriu si eu ca patit. Am facut cunostiinta cu un caine sinucigas. Sta sta, apoi se arunca in fata masinii mele care merge cu 100 km/h. Rezultat: bara fata varza, radiator spart, si masca indoita. Sa vedem cat trebuie sa decartez. BFT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 80km/h am luat un caine si n-a patit nimic bara. Mi-a sarit doar grila aia din dreapta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ha ha ha pai asa ceva am patit si eu; cu ce ? nu va vine sa credeti.cu un nebun de cocos. ma fratilor a iesit prostu in fata mea pe strada, eu cand l-am vazut am claxonat si atunci sa speriat de nu mai stia incotro sa o apuce ba in curte inapoi ba in strada parca se imbatase pe loc si normal ca am evitat cat am putut dar tot l-am lovit.faza comica apoi ca s-a ridicat de jos a mai mers cativa pasi asa ca betivu dupa care a cazut iar.am oprit masina in mijlocul strazii si ma uitam la el saracu cred ca isi dadea duhu.am vazut ca nu tipa nimeni nu iese nimeni de prin case ce era sa fac sa il las sa moara chinuit asa ca..... nu a fost frumos dar a fost sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a fost asa de comic. A trebuit sa astept o ora in camp, in frig, apoi sa merg tractat 40 km la doar 3 metri de masina din fata. Si partea cea mai frumoasa este ca banii cu care trebuia sa o aranjez putin, trebuie sa ii bag in bara, radiator, tinichigerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condoleante mosule pt necazul matale :sick:

Naspa sa ajungi in zilele astea prin service-uri...sau spitale, sau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Mdaaa...cand patesti patesti. Merg ieri in Baciu la un prieten...si azi dim cand sa cobor derdelusul de la el sa ies in calea baciului pe gheata plus zapada, incepe partia. Unu in fata mea face piruete...dupa care se opreste de-a latul.Pun frana...bag in marsarier si merg in marsarier dar coborand cu fata...ca o sanie. Ma bag frumos in el si il trimit 40 de metri mai jos aliniat la bordura. Masina mea...aripa stanga fata si usa stanga fata usor indoite. :( .Dupa noi s-or mai tamponat 8 acolo in urmatoarele 2 ore.

- Aaa...si etapa 2 ca sa fie reteta completa: merg si parchez in Hasdeu, las masina acolo si plec sa-mi rezolv treburile. Dupa o ora...masina mea ridicata. 415 RON in marasti la recuperari, plus cat o sa mai vina amenda de la politie. O zi minunata...n-am ce zice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am avut parte de cel mai mare ghinion posibil. Am plecat cu un coleg să fac ITP-ul. Pe drum mi-a cerut talonul să se uite la el. Am ajuns la staţia ITP, ne dăm jos să vorbim cu băieţii de acolo (distanţa parcursă în jur de 7m de la maşină, timp 1minut). Aduc maşina în hală, băiatul îmi cere actele...surpriză talonul lipsea. Colegul meu nu mai ştia ce a făcut cu el...repede căutăm peste tot, pe lângă maşină, unde am oprit prima dată, în maşină dar degeaba. De aici începe nebunia...fără să mai încerc cu talonul colegului dacă e posibil să cadă după bord, m-am apucat de dat bordul jos. :vaidecapulmeu: După câteva telefoane am reuşit să scot tot din maşină(bord, scaune,mochetă stâlpii de la uşă), din păcate dezamăgirea a fost pe măsură. Nu l-am găsit nicicum, parcă a intrat în pământ, încă nu găsesc o explicaţie. Probabil în acel minut în care am coborât din maşină, talonul i-a căzut (din buzunar sau mână că nu-şi mai aduce aminte) şi un bun samaritean l-a însuşit. Stau şi mă gândesc cât de meschin poţi fii să găseşti un act destul de important lângă maşină (mai ales într-o staţie ITP, e clar ca lumina zilei că respectivul act e al unui om care are sau a avut treabă acolo) şi tu îl palmezi.:ceuameni: După ce am pus totul la loc(am încercat să fac pierdut talonul colegului după bord...nicio şansă :o nu a vrut nicium să se facă nevăzut), plec la poliţie cu gândul să rezolv treaba. Surpriză şi aici. Prezint problema la un ghişeu cum şi ce s-a întâmplat. I-am arătat doamenei respective actele (cartea în original şi procura, maşina fiind pe numele tatălui meu). M-a trimis la CEC/BCR pentru plata unei taxe şi completarea unor declaraţii. Achit respectiva taxă mă întorc la ghişeu cu declaraţiile completate, un domn poliţist preia dosarul, toate bune şi frumoase(deja eram bucuros) când poliţistul îmi zice că v-a trimite noul talon la adresa propietarului. Atunci verifică mai atent actele, maşina a fost înmatriculată în Vâlcea, iar tatăl meu are domiciliul acolo. Îmi pare rău, nu te mai pot ajuta trebuie să mergi unde e înmatriculată maşina. Bine măi Elena nu te-ai uitat la acte. Ba da...a sărit ca arsă respectiva doamnă. Stai calmă de ce te-ai "opărit" aşa i-a replicat poliţistul. Eu am rămas fără replică. Nu se poate să-mi eliberaţi dovadă sau ceva de genul pentru a putea circula cu maşina? Da, poţi să mergi la orice secţie de poliţie (Constanţa în cazul meu) şi declari pe proprie răspundere că ai pierdut talonul. Bun şi aşa, doar să scap de o grijă. Merg la prima secţie, sunt trimis la alta, că el nu mai ştie"chiar îmi pare rău, dar nu te pot ajuta". Suprizele nu se sfârşesc. Ajung la o a doua secţie. De 3 ani de zile nu se mai eliberează dovezi ale actelor oficiale, acesta a fost răspunsul pe care l-am primit de la un nesimţit de poliţist (a început să ridice tonul la mine, că sunt surd că l-am făcut mincinos etc..) La întrebarea: Ce fac dacă sunt oprit de un poliţist...răspunsul a fost scurt şi la obiect. Ce treabă am eu. Nu ai auzit că nu se poate şi mi-a închis geamul. Momentan o să circul cu cartea maşinii la mine, până ajung la Vâlcea să depun toate actele. Nu îmi pare rău decât de drumurile bătute în stânga - în dreapta şi că nu am făcut câteva shooting-uri, cu siguranţă aveam material pentru câteva DIY.:P Una peste alta azi am mai învăţat câteva reguli din legislaţia rutieră.

1. Nu se mai eliberează dovezi ale actelor oficiale (cum te întorci de la Timişoara la Constanţa dacă ai pierdut/furat actele? Plăteşi amenda dacă te opreşte Poliţia Rutieră...hmm dar dacă te opresc câteva echipaje că de...Poliţia e peste tot Siguranţă şi încredere).

2. Nu te încrede în cuvântul funcţionarilor, verifică la colegul lui, cu siguranţă răspunsul diferă.

Nici în momentul de faţă nu îmi explic cum a dispărut talonul, să ai tu talonul în mână mergi 5minute la o staţie ITP şi nu mai e.

Modificat de eleet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca batea vantul sa nu fie prin vreun gard pe acolo si sa nu il fi vazut. Pacat de beleaua ce o ai.Suntem in Romanica, nimic nu ne mai mira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gândit şi la acest aspect. Am căutat pe o distanţă mai mare. Chiar am pus pe jos talonul colegului în bătaia vântului şi nu s-a clintit 10 minute. Ca ultimă informaţie, fratele meu a fost oprit de poliţie acum 10minute :slap: în drum spre Buzău (Griviţa sau ceva de genul). După ce a prezentat toate actele oficiale (carte, asigurare, rovinietă, omologare folii) inclusiv declaraţiile completate azi, poliţistul a zis că se poate elibera dovadă în cazul pierderii talonului :screwy: El oricum poate să verifice dacă e ITP-ul valabil, dar îl crede pe cuvânt.:biggrin: Cum poţi să verifci existenţa unui talon, dar nu poţi elibera o dovadă că acesta este pierdut. Chiar nu mai ştiu ce să cred despre legile noastre.

Modificat de eleet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi suntem de vina. Ca politistul ala e platiti din banii nostri sa ne ajute. Dar el se crede dumnezeu pus sa ne de afara din rai. Acestori specimene ar trebui sa le bagam mintile in cap. Sunt platiti din putinul nostru, castigat cu transpiratie, trebuie sa le spunem asta si sa apelam la superiori. Suni la 112 cand mai ai probleme cu agentii si se rezolva. Au un sistem incrucisat de rezolvare, in plus conversatiile sunt inregistrate, explici frumos ce ai patit cu agentul si ca vrei sa se ia masuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Ca tot se vorbea de pagube.Si eu am comis-o in decembrie.Din motive financiare abia recent m-am apucat de cumparat piese.

Am de schimbat absolut tot ce tine de caroserie de la parbriz in fata.Pana acum am dat 1200 RON pe: capota,botul 100% complet cu tot cu radiador,(fara bara)

gata asamblat,doar sa-l dau jos pe al meu si sa-l pun pe cel bun si....cutia filturului de aer.(toate second) Mai am de luat bara cu toate accesoriile si aripile.

O sa ajunga pe la 1600 probabil, doar piesele.Asamblarea mi-o face un prieten,deja e demonatat tot, doar sa puna piesele noi.

Si de vopsit daca tot s-a intmplat,o s-o vopsesc toata.Pana acum a ramas stabilit la cineva care mi-o face cu vreo 1600 RON si lucreaza foarte bine.

Mai am o janta indoita destul de rau, pe care cred ca o voi tine ca rezerva si pun rezerva care este buna in locul ei.

Si pe partea cu janta indoita are si ceva joc.Dar cu siguranta se poate rezolva.Mai aveam de schimbat diverse consumabile si parbrizul care este ciupit.

Deci in total o sa ajung pe la 4000 RON,posibil ceva mai mult...si masina ca noua.

O sa revin cu poze cand e gata.

Modificat de r.alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut ,vineri am reusit sa imi sifonez masina :( si am cateva semne de intrebare vizavi de aceasta intamplare nefericita si de felul in care a procedat politia.

Am zis sa expun un pic situatia in care s-a intamplat poate voi primi sfaturi care ma vor linisti/ lamuri sau ajuta sa mai pot face ceva daca se mai poate , ca inca ma tot gandesc daca a fost doar vina mea sau a amandurora .

Cum s-a intamplat : mergeam prin oras pe banda a 2-a, drumul are 2 benzi pe sens, linie dubla continua , in fata mea se afla unul cu o utilitara vw crafter care se trezeste brusc sa semnalizeze dreapta si sa se bage pe prima banda ,acesta a tras masina oblic incat a ocupat toata banda 1 ,ramanandu-i coltul stang de la duba chiar si pe banda mea de mers, crezand ca am totusi loc sa trec ,se pare ca m-am inselat ,ca i-am atins coltul mai exact balamaua usii spate :(.

Pagube: aripa spate zgariata, ambele usi infundate ,el vopsea luata de pe balama si o mica zgarietura pe spoiler.

Eu fiind la primul incident (sper si ultimul) m-am cam pierdut ,eram confuz ,nu am stat sa mai intreb un martor poate putea sa imi spuna mai multe, el a venit mi-a zis ce facem ,mergem la politie si am acceptat... ,apoi imi zice ca hai sa facem constatare amiabila si sa nu mai mergem la politie asta insemna sa imi iau direct vina ,eram bulversat de tot pentru ca eu credeam ca si el e de vina sau cel putin si el are vina lui nu numai eu ,asa ca i-am zis ca mergem la politie poate ma lamuresc ei ,chiar daca stiam ca imi iau si amenda.

La politie , completam declaratiile ,ne face procesele verbale si stabileste ca eu am fost vinovat pentru ca nu am avut suficient spatiu intre mine si cel din fata pentru a evita coliziunea, pe el il amendeaza pentru oprire neregulamentara ca era in zona statiei de autobuz... .Deci eu am ramas cel mai sifonat , copia dupa asigurare data , masina lovita :(, ce parere aveti nu trebuia sa facem schimb de asigurari, nu a fost culpa comuna 50-50 , ce trebuia sa fac, sa trec linia continua?

Modificat de ovidiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La culpa comuna nu sunt sigur ca se face schimb de asigurari,nu cred ca firmele de asigurari accepta treaba asta,fiecare isi rezolva paguba , sper sa nu ma insel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba frate....trebuia sa o dai in smardoiala. Trebuia sa ii ceri bani ca el a fost de vina. Alta data numai fi asa moale ca si eu am patit chiar aseara cand am plecat dintr-un club. Masina mea era parcata intr-o parcare cu fata spre un gard. Unu cu un Golf 5 era oprit pe dreapta drumului paralel cu drumul. Cand am plecat am plecat in arfe cu un mic scartz in marsarier si m-am oprit la 2 centimetrii de aripa lui stanga. Ma claxoneaxa omu si am dat sa plec. Tot ma claxona. Am oprit frumos si i-am zis : "noroc frate, ia zii...s-a intamplat ceva?" ca cica ce domne ca mai aveai un deget si ma loveai. Si i-am zis sa-mi spuna atunci cand il voi lovi, nu inainte. Deci sunt unele chestii care se pot evita. Trebuie sa vezi cum reactioneaza omu ca sa nu o dai nici in bataie sau altceva. Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat si pe viitor ai grija..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ,vineri am reusit sa imi sifonez masina :( si am cateva semne de intrebare vizavi de aceasta intamplare nefericita si de felul in care a procedat politia.

Am zis sa expun un pic situatia in care s-a intamplat poate voi primi sfaturi care ma vor linisti/ lamuri sau ajuta sa mai pot face ceva daca se mai poate , ca inca ma tot gandesc daca a fost doar vina mea sau a amandurora .

Cum s-a intamplat : mergeam prin oras pe banda a 2-a, drumul are 2 benzi pe sens, linie dubla continua , in fata mea se afla unul cu o utilitara vw crafter care se trezeste brusc sa semnalizeze dreapta si sa se bage pe prima banda ,acesta a tras masina oblic incat a ocupat toata banda 1 ,ramanandu-i coltul stang de la duba chiar si pe banda mea de mers, crezand ca am totusi loc sa trec ,se pare ca m-am inselat ,ca i-am atins coltul mai exact balamaua usii spate :(.

Pagube: aripa spate zgariata, ambele usi infundate ,el vopsea luata de pe balama si o mica zgarietura pe spoiler.

Eu fiind la primul incident (sper si ultimul) m-am cam pierdut ,eram confuz ,nu am stat sa mai intreb un martor poate putea sa imi spuna mai multe, el a venit mi-a zis ce facem ,mergem la politie si am acceptat... ,apoi imi zice ca hai sa facem constatare amiabila si sa nu mai mergem la politie asta insemna sa imi iau direct vina ,eram bulversat de tot pentru ca eu credeam ca si el e de vina sau cel putin si el are vina lui nu numai eu ,asa ca i-am zis ca mergem la politie poate ma lamuresc ei ,chiar daca stiam ca imi iau si amenda.

La politie , completam declaratiile ,ne face procesele verbale si stabileste ca eu am fost vinovat pentru ca nu am avut suficient spatiu intre mine si cel din fata pentru a evita coliziunea, pe el il amendeaza pentru oprire neregulamentara ca era in zona statiei de autobuz... .Deci eu am ramas cel mai sifonat , copia dupa asigurare data , masina lovita :(, ce parere aveti nu trebuia sa facem schimb de asigurari, nu a fost culpa comuna 50-50 , ce trebuia sa fac, sa trec linia continua?

In Romania daca esti vinovat sau nu trebuie sa casti ochii. Eu am fost lovit de 2 ori si am evitat de 10 x inca atat, uneori am avut cazuri si mai rele cand era sa imi pierd chiar eu viata din cauza unor imbecili (depasiri in care nu se asigura, cel mai usor mod de a muri).

Un om batran mi-a zis clar asta. Daca nu casti ochii ii inchizi mai devreme. Multi iau condusul ca pe un joc insa sunt mult mai multe la mijloc. Eu de 3 ani de cand am permisul si dupa jumatate de milion de km nu am lovit masina nici macar odata din vina mea. Am B3 ca Bonus la asigurari :)).

Deci sfatul meu e sa fi mult mai atent si sa incerci sa eviti orice situatie. Totul depinde de reactia fiecaruia.

Cum ai iesit tu vinovat din asta asa am iesit si eu cu 3 luni de suspendare a permisului si 600 de lei amenda in baza unei declaratii a unui smecher, insa evenimentul rutier respectiv nu s-a petrecut.

Cineva a avut ceva cu mine si m-a aranjat si acum ma judec cu IPJ si o sa castig mai mult ca sigur pentru ca nu a existat nici un echipaj de politie, nici macar un martor la locul ,,accidentului``.

Pe scurt : cineva a facut plangere ca l-am lovit si ca am fugit de la locul accidentului. Nu am putut sa aflu despre cine este vorba nici pana acum. Si ca sa termin. Cand am plecat cu masina din parcare am fost urmarit de masina de politie. Gaboru mi-a retinut inclusiv buletinul si toate actele masinii fara sa imi dea nici un act cum ca le-a luat de la mine. Peste toate astea politistul a fost atat de prost incat a scris gresit numarul meu de inmatriculare in procesul verbal si la daune nu a scris nimic pentru ca masina mea nu avea nici macar o zgarietura.

Nu am fost de acord cu procesul verbal si dupa ce m-a scuturat putin politistul si a urlat la mine intr-o incapere micuta fata de colegii lui am semnat. Insa la mentiuni am scris ca nu sunt de acord cu procesul verbal si cand am vrut sa scriu ca am fost agresat verbal de politist acesta mi-a dat peste mana :). Nu le-am dat asigurarea.

Vi se pare asta un abuz ? O sa incerc sa scanez procesul verbal sa vedeti si voi cum arata, precum si toate actele pe care le am eu la dosar. Astept sa va dati cu parerea. Am mai postat pe aici pe forum insa nu m-a bagat nimeni in seama.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidiup: imi pare foarte rau pentru patania ta, dar conform legislatiei romane, ala din spate e intotdeauna de vina. da, cel cu crafter-ul si-a luat-o pentru oprire aiurea, dar nu va fi niciodata de vina pentru o coliziune cu cel care vine din spatele lui. e foarte defectuoasa legislatia asta. eu am intrat intr-unul pentru ca omul a pus avariile in mijlocul drumului, in intersectie si a oprit. era gheata pe jos si m-am dus sanie in el. am intrebat peste tot, am primit un singur raspuns: cine pupa-n fund plateste! asadar, nu mai incerca sa cauti explicatii, legislatia e atat de "bine" facuta, incat, din pacate, iti vei repara masina pe cheltuiala proprie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,in acest topic trebuie vorbit despre daune cauzate de un accident de circulatie. Despre modul de producere, asigurari, Politie se poate vorbi in Legislatie si Asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut,
incerc sa reinvii un pic acest topic deoarece am patit si eu o nepatita.
In urma unui accident ar trebui sa imi fac o idee despre ce piese este vorba in procesul de reparatie, asta daca nu se considera dauna totala.
Deoarece plec de la premiza ca, compania de asigurari incearca sa te faulteze doresc sa imi fac o lista cu piesele ce necesita inlocuire/reparatii.
Deci, am fost lovit in partea din stanga fata si proiectat intr-un gard (vezi poze). Ma intereseaza ce piese/repere (coduri, cine stie), exista in zonele lovite. Cine a mai avut patanii asemanatoare il rog sa puna o lista cu ce a inlocuit/reparat si poate si cat a costat.
Cred ca acest lucru poate fi util si altora care ar potea avea probleme. Intra aici si rasfoieste prin zona si isi poate face o ideie despre costuri, etc, etc.

La prima vedere... Lista:

1.    Faruri Hella clare
2.    Semnalizari fata
3.    Becuri far si semnal
4.    Capota
5.    Bara fata
6.    Suport numar
7.    Aripile fata
8.    Usa stanga fata-spate
9.    Bandou usa, aripa
10.    Parbriz
11.    janta +cauciuc
12.    Amortizoare
13.    Bascula
14.    Suruburi diverse (da si astea costa)
15.    Stalp fata indoit. Si dreapta si stanga ca nu se inchid usile.
16.    Plafonul Indoit (sunt zvonuri ca, daca plafonul s-a cutat se da dauna totala, stie cineva?)
17.    Aripa stanga spate
18.    Stop stanga

Am trecut cat am putut vedea in poze, masina nu am apucat sa o vad bine ca sunt un pic imobilizat si nici capota nu am ridicat-o. Va rog sa completati la lista ce nu imi trece mie prin cap. Poate gasesc si o schita cu masina explodata sa pot identifica piesele avariate. de asemeni ii rog pe cei carcotasi sa se abtina de la comentarii despre: suport numar, suruburi, microplastice de sustinere a pieselor, etc, etc, pe care le-am trecut in lista deoarece si acelea sunt costisitoare si la service daca nu ti se trec la inlocuit pleci cu piesele legate cu sarma.

Asa cum spune si taz21 mai sus hai sa pastram topicul in limita pieselor si respectiv a daunelor cauzate de un accident de circulatie. Fiind vorba de un golf 3 nu am deschis un nou topic. La fel, nefiind vorba de o singura piesa nu am considerat ca merge pus in topicul identificare piesa.
Multumesc.

post-14771-0-15978100-1360693750_thumb.j

post-14771-0-50629800-1360693750_thumb.j

post-14771-0-84166700-1360693750_thumb.j

post-14771-0-18356500-1360693751_thumb.j

post-14771-0-47908800-1360693751_thumb.j

post-14771-0-55869300-1360693752_thumb.j

post-14771-0-13173100-1360693753_thumb.j

post-14771-0-45261800-1360693753_thumb.j

post-14771-0-76215700-1360693753_thumb.j

Modificat de CVA G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!