Jump to content

Siguranta arsa, help!


zizou
 Share

Postare recomandată

Salut,

Va cer si eu ajutorul/parerea in limita posibilitatilor...

Problema este urmatoarea: siguranta 21 din tablou se arde in continuu, indiferent de valoarea acesteia (15, 20, 25, etc.). Masina este un GTI din 90, iar siguranta este pentru lumina din interior si portbagaj, lumina bricheta, inchidere centralizata si afisajul din bord + turometru.

Se intampla sa pun o siguranta si sa tina cateva ore, sau sa se arda instant; am scos mufa la motorasul de la inchidere, am scos bordul cu totul, am scos becurile din plafoniera si din portbagaj si nimic, nici o schimbare.

Astept parerile voastre, poate s-a mai lovit cineva de problema asta :huh:

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurt circuit. cauta un electrician auto

in mod evident siguranta se arde din cauza unui scurtcircuit, eu intreb aici daca stie cineva care a mai avut aceeasi problema unde poate fi sursa acestui scurtcircuit.

un electrician auto nu cunoaste masina, nu stie de unde si incotro s-o apuce si trebuie sa demontez jumatate de masina; asta daca nu cumva cunosti tu un electrician auto de golf2 care sta prin Bucuresti, eventual mai aproape de Salajan.

multumesc oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut eu la plafoniera din stanga aproape de mijlocul bratului staga de la parbriz firele erau lipite

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurtcircuitul ala poate fi oriunde ...si un electrician bun nu demonteaza jumate de masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa ceva si taicameu cu un aparat de masura a gasit in 5 minute problema sigurantei care tot sarea exact ca si in cazul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k asa o sa fac si eu, nu mai am rabdare si credeam ca o pot rezolva eu mai repede. electrician gasesc doar luni :huh:

tot de pe la plafoniere banuiesc si eu dar sa vdm.

thx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine cauta la bricheta, acolo este cel mai frecvent scurt. Becul are un soclu de plastic care se topeste si de aici apare scurtul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot la bricheta ma gandesc si eu. Ai avut cumva in ultima perioada, ceva alimentat de la bricheta, care haleste mult curent (verifica inclusiv rezistenta brichetei)?

Modificat de catalos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot la bricheta ma gandesc si eu. Ai avut cumva in ultima perioada, ceva alimentat de la bricheta, care haleste mult curent (verifica inclusiv rezistenta brichetei)?

prima verificare am facut-o la bricheta, si nu pare nimic in neregula cu ea, o sa verific si siguranta aia de care spui tu.

culmea este ca eu nu prea folosesc bricheta, din cand in cand imi incarc teleofnul, in rest nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in schema electrica ce traseu corespunde sigurantei 21. Pt exemplificare ia ca model schema urmatoare:

S21 este siguranta 21.

L1 - twin filament headlight bulb, left

L2 - twin filament headlight bulb, right

M1 - parking light bulb, left

M2 - tail light bulb, right

M3 - parking light bulb, right

M4 - tail light bulb, left

post-8978-1221339496_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la becuri la mine acolo a fost buba un filament atingea peste celalalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la becuri la mine acolo a fost buba un filament atingea peste celalalt

cred ca e undeva pe niste fire, merci Geo de sfat.

il astept pe Bobo sambata sa se uite si sa masoare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!