Jump to content

Probleme compresie


B-40-YTD
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o problema bizara. Cand opresc masina se accelereaza pana pe la 1200 - 1500 rpm dupa care scade la regimul normal de relanti.

Prima chestie facuta a fost sa iau compresia motorului cu un compresmetru electronic. Ea a fost cilindrul I : 13.0; cilindrul II: 13.2; cilindrul III: 10.2. Din cate stiu compresia normala la motorul meu este 10.5:1 Nu inteleg nimic. Daca la al treilea cilindru este normal pentru 106.000 km ( a scazut cu 0.3), ce se intampla la cilindrul I si II? De ce a cescut? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10.5:1 este raportul de compresie - raportul dintre volumul cilindrului si camerei de ardere cand pistonul este in punctul mort inferior si volumul cilindrului si camerei de ardere cand pistonul este in punctul mort superior.

13, 13.2, 10.2 reprezinta presiunea creata de piston in faza de compresie si se masoara in bari.

Diferenta intre al 3lea cilindru si ceilalti doi este cam mare. Ceva este in neregula acolo. Ori nu ai strans tu suficient compresmetrul, ori exista uzura la nivelul camasii cilindrului, segmentilor sau scaunelor supapelor.

Eu zic sa mai masori inca o data.

Succes! :icon_thumleft:

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil la scaunul supapelor este uzura. Mai ia odata compresia ca sa fii absolut sigur. Cartea zice ca daca ai diferenta mai mare de 3 bari intre 2 cilindri (ceea ce ai si tu intre cil.2 si 3) atunci e bai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B40YTD, cum adica creste turatia cand opresti masina? Sa inteleg ca mergi, de exemplu si se face rosu la semafor, si opresti (franezi). In momentul in care franezi creste turatia? sau cand ?

WVWZZZ, foarte buna explicatia, dar "compresmetrul"? :beerchug: manometru parca stiu eu ca ii zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Am facut un drum pana la Campina si vad ca nu mai face. Da cam asta era simptomul. Numai ca acesta turatie crestea cand ma opream. Asta era ciudat rau. Daca era cand franam poate ma uitam pe la furtunase... Asa...

Compresmetru (compresograf) e corect. In ceea ce priveste compresia aveti dreptate... Eram asa de stresat aseara dupa acesta operatiune incat am avut "o incetare a functiilor cerebrale" si am incurcat borcanele. Problema cu compresia scazuta la un cilindru probabil ca inseamna ca trebuie schimbata chiulasa... Se poate rectifica? Are careva vreo idee asupra costului operatiunii? :D

Chiar era nevoie de QUOTE la mesajul anterior?

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat nevoie de schimbarea chiulasei. Pot fi multe cauze.

Poate fi inclusiv o ciupire a garniturii de chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz nu s-ar fi amestecat apa cu uleiul?

Nu mai folosi te rog QUOTE la mesajul anterior!

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Rezolvat. 2 supape arse... De ce oare? Am doar 108.000 si nu fortez masina... Nu pot sa pricep...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Fabia 1.2 HTP 81CP (chip tuning TCM, filtru aer sport, evacuare si alte cateva modificari) :P

acum pricepi? sau iti desenez :P

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!